Merkez Bankası Açıkladı: Yeni 10 TL'lik Banknotlar Geliyor !


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, E9 Emisyon Grubu 4 Mayıs'ta 10 lira banknotların tedavüle verileceğini duyurdu.
Merkez Bankası Açıkladı: Yeni 10 TL'lik Banknotlar Geliyor !

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca meydana getirilen açıklamalarda E9 Emisyon Grubu IV. düzenleme 10 TL'lik banknotların 4 Mayıs'ta piyasaya sürüleceği belirtildi. Yeni 10 TL'lik banknotlar ile eskileri arasında küçük bir fark bulunuyor.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni basım banknotlar ile ilgili mühim bir izahat yaptı. Yetkililer tarafınca yapılan açıklamalarda piyasaya yeni 10 TL'lik banknotların sürüleceği belirtildi. Vatandaşlar, yeni 10 TL'lik banknotlara 4 Mayıs 2020 itibarıyla ulaşabilecekler.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafınca meydana getirilen açıklamalara göre 1211 sayılı kanunun verdiği yetkiyle E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 TL'lik banknotlar tedavüle girmiş olacak. 10 TL'lik yeni banknotlar ile eski banknotlar arasında küçük ama mühim bir ayrım bulunuyor.

Yeni banknotlarda yeni Merkez Bankası Başkanı'nın imzası bulunacak
10 TL'lik banknot

Türkiye'nin gündemini yakından takip eden takipçilerimizin hatırlayabilecekleri üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, geçtiğimiz temmuz ayında gündemin ana konusu oldu. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınan bir karar ile TCMB'nin Başkanı olarak vazife yapan Murat Çetinkaya görevinden alınmış, yerine Murat Uysal getirilmişti. İşte basılan yeni banknotlar ile eski banknotlar arasındaki fark da buradan kaynaklanıyor.

TCMB tarafınca meydana getirilen açıklamalara gore yeni banknotlarda yer alan imzalar, Başkan Murat Uysal ile beraber Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener'e ait olacak şekilde yine düzenlenmiş durumda. Bunun haricinde ise eski ile yeni banknotlar içinde hiçbir ayrım bulunmuyor. Ayrıca yeni banknotların boyutları ve diğer özellikleri, eski banknotlarla da tamamen aynı.

YENİ 10 TL NASIL GÖRÜNÜYOR, NE ZAMAN KULLANILMAYA BAŞLANACAK?
TCMB'den meydana getirilen açıklamada, 1211 sayılı kanunun bankaya verdiği yetkiye dayanarak E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 lira banknotların 4 Mayıs 2020'den itibaren tedavüle verileceği belirtildi.

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II. Ve III. tertip 10 lira banknotlara kıyasla IV. düzen 10 lira banknotlardaki imzaların TCMB Başkanı Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener'e ilişkin olacak şekilde yine düzenlenmiş olduğu aktarılan açıklamada, laf konusu banknotların üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II. Ve III. Tertipleriyle tamamen aynı olduğu kaydedildi.

 

100 lira banknotları için de duyuru yapılacak

100 lira banknotları için de duyuru yapılacak

Açıklamada, I., II., III. ve IV. tertip banknotların birlikte tedavül edeceği, IV. tertip 100 lira banknotlara ilişkin duyurunun daha sonra yapılacağı bildirildi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz