MEB açıkladı: Okullar ne zaman açılacak


MEB'in 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak, 18 Haziran 2021'de kapanacak.
MEB açıkladı: Okullar ne zaman açılacak

MEB'in 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak, 18 Haziran 2021'de kapanacak.

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020'de, sömestr tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021'de, ikinci devre ara tatili 12-16 Nisan 2021'de yapılacak.

Meb Okulların açılacağı tarihi açıkladı! Son dakika habere göre Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ile genelge gönderdiğini duyurdu. peki, 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Genelgeye nazaran, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak, 18 Haziran 2021'de kapanacak. Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020'de, sömestr tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021'de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021'de yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, "Bakanlık olarak, şartların uygun olması, yine Bilim Kurulunun görüşleri dikkate alınarak, 2020-2021 ders yılının 31 Ağustos'ta başlamasını planladık." dedi.

Mete, muhabir ile yaptığı açıklamada, 2020-2021 eğitim tedris yılı emek harcama takviminin, 81 ile gönderilen genelgeyle duyurulduğunu belirtti.

Cengiz Mete, küresel çapta yaşanmış olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla beraber, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda okullardaki öğrenim öğretime tedbiren ara verildiğini anımsattı.

Bu dönemde öğrencilerin, eş zamanlı olarak uzaktan öğrenim aldığını belirten Mete, EBA, TRT EBA TV ve canlı derslik uygulamalarıyla ders içerikleri sunarken, faaliyet ve rehberlik saatleri, soru çözümleri, muhtelif destekleyici yayınları da süreç içerisinde sistemle bütünleştirdiklerini söyledi.

Ders yılının 19 Haziran'da sona ermesinin hemen peşinden öğrencilerin yaş seviyelerine müsait olarak hazırlanan yaz okulu yayınlarının halihazırda TRT EBA TV ekranlarında, öğrenci ve velilerle buluşmaya devam ettiğininin altını çizen Cengiz Mete, gereksinim görülen her alanda öğrencilerin yanında bulunmaya çalıştıklarını ifade etti.

"ÜLKE ÖLÇEĞİNDEKİ ARAŞTIRMALAR BİZLERE REHBERLİK ETMEKTE"
Mete, öğrencilerin eksiklerini gördükleri derslerden destekleme yetiştirme kurslarına katılmalarını sağlayacak hazırlıkları tamamladıklarını bildirdi.

Uzaktan eğitimin başladığı günden bu zamana, öğretmenlerin ve öğrencilerin ilk kere deneyimledikleri uzaktan eğitimin etkisine dair araştırmalar yürüttüklerini aktaran Cengiz Mete, "Bunlardan biri de Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce yürütülen Küresel Salgın Döneminde Eğitim Süreçlerinin Değerlendirilmesi ve Yeni Eğitim Öğretim Yılı İçin Beklentiler Araştırması'dır." gibi konuştu.

Araştırmaya 25 bin 567 öğretmen, 2 bin 197 okul yöneticisi, 41 bin 430 öğrenci ve 24 bin 489 veli olmak suretiyle toplam 93 bin 783 bireyin katıldığını belirten Mete, "Ülke ölçeğinde yapılan bu taramalar ve araştırmalar 2020-2021 öğrenim tedris yılı için alınması ihtiyaç duyulan tedbirler, yapılmasını gerekli gördüğümüz düzenlemeler ve yeni ihtiyaçlara nazaran alınacak kararlar için bize rehberlik etmektedir." diye konuştu.

TELAFİ EĞİTİMİ, YIL BOYUNCA DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSLARINDA OLACAK
Eğitim öğretim süreçlerinin sıhhatli bir şekilde sürdürülebilmesi için veriye dayalı kararlar aldıklarını ve eğitimi sekteye uğratmayacak alternatif durumlar üstünde çalıştıklarını vurgulayan Cengiz Mete, şöyle konuştu:

"Ders zilimizi 31 Ağustos'ta çalacak, birinci dönemin ilk 3 haftasında ağırlıklı ve devamında yıl boyunca destekleme yetiştirme kurslarımızda olmak üzere telafi eğitimi yapacağız. Telafi, okulların açılmasıyla birlikte yeni ders yılının ilk 3 haftasında gerçekleştirilecek."

En mühim ve ciddiyetle ele alınması ihtiyaç duyulan konulardan birinin "telafi eğitiminin ne biçimde yapılacağı" olduğunu anlatım eden Mete, "Bu mevzuda değişik senaryolar üzerinde çalıştık. Bugün geldiğimiz noktada; Yaptığımız araştırmalar, il müdürleriyle yapılan değerlendirmeler ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, değişen koşullar dikkate alınarak alternatiflerimizi hayata geçiriyoruz." dedi.

Cengiz Mete, şunları kaydetti:

"Bu nedenle Bakanlık olarak, şartların müsait olması, tekrar Bilim Kurulunun görüşleri dikkate alınarak, 2020-2021 ders yılının 31 Ağustos tarihinde başlamasını, birinci devrin ilk 3 haftasında Bakanlığımızca hazırlanan eksik mevzu ve kazanım tablosu çerçevesinde, okullarımızda 2019-2020 tahsil ve tedris yılının ikinci dönemine ilişkin işlenemeyen derslerin eksik mevzu ve kazanımlarının giderilmesini, tekrar bu çalışmaların yıl boyunca ve yapacağımız düzenlemelerle destekleme yetiştirme ve kurslarımızda sürdürülmesini planladık. Süreçte, okullarımızın her tür ve kademedeki haftalık ders çizelgeleri, tahsil şekilleri, ders saatleri, süreleri, iş takvimi, ara tatilleri ile kazanım matrisleri dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek istisnai durumlara da hazırlıklıyız." 

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz