Facebook’un genç milyarder kurucusu Mark Zuckerberg Kimdir?


Genç yaşta kurduğu Facebook ile ünlünen Mark Zuckerberg Facebook isimi toplumsal platform ile dünyanın en zenginlerinden biri haline dönüşmüştür ve gelelim Mark Zuckerberg kimdir?
Facebook’un genç milyarder kurucusu Mark Zuckerberg Kimdir?

Genç yaşta kurduğu Facebook isimi sosyal platform ile dünyanın en zenginlerinden biri haline gelen Mark Zuckerberg kimdir? Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında New York eyaletinin White Plains şehrinde diş hekimi bir baba olan Edward ve psikiyatrist hekim bir anne olan Karen'in tek erkek çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir Musevi evladıolarak yetiştirilmesine karşın ateist olduğunu açıklamıştır. Lisede muhtelif bilim dallarında bir çok armağan kazanan Zuckerberg, ABD’nin en önemli üniversitelerinden Harvard’a girdi ve bilgisayar bilimini okudu. Üniversitenin ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel kızlarının seçilebildiği Facemash isminde bir web sitesi kurdu. Sitede Harvard'daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğrafları bulması için üniversitenin veri tabanına girmesi gerekiyordu.

Veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Mark Zuckerberg, yaptığı bu eylem sonrası disipline verilince okulu bıraktı. Harvard’lı öğrencileri web üstünde buluşturmak için Facebook isimli, ona şu anki servetini getirecek olan siteyi kurdu. Site ününü Harvard’da okuyan öğrencilerin dışına çıkardı, kısa süre arasında dünyada bir sürü kullanıcıya sahip bir site halini aldı. 2012 yılı arasında 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Ayrıca onun bu başarısını anlatan " Birkaç Düşman Edinmeden 500 Milyon Arkadaş Kazanamazsınız" sloganıyla Sosyal Ağ isimli bir film çekilmiştir. 19 Mayıs 2012 tarihinde ise, uzun zamandır sevgilisi olduğu Priscilla Chan ile evlenmiştir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz