Lufthansa çalışanları bezdi ! sokağa indiler


Alman hava yolu firması Lufthansa Grubu’nun personelleri, hükümetin kurtarma paketinin kabul veya reddine karar verileceği yarınki mucizevi genel heyet toplantısı öncesi ülkenin muhtelif şehirlerinde gosteri yaparak, hissedarlara 'personelleri düşünerek karar verme' çağrısı yaptı.
Lufthansa çalışanları bezdi ! sokağa indiler

Lufthansa personelleri başkent Berlin, Münih ve Frankfurt’ta sokaklara inerek, hissedarlara yarınki görüşmede çalışanlar için sorumluluk alma çağrısında bulundu.

Berlin’de zamanı Brandenburg Kapısı önünde toplanan yüzlerce Lufthansa çalışanı, firma yönetimine ve hissedarlara laf konusu görüşmede federal hükümetin hazırladığı kurtarma paketini tartışırken kendilerini düşünmelerini istek etti.

Göstericiler, üzerinde "Lufthansa’ya evet -Biz Lufthansa’yız" ve "Siz bizi koruyun ki biz de sizi koruyabilelim" yazan dövizler taşıdı.

Gösteride meydana getirilen konuşmalarda şirket yönetimi ile hissedarlar arasında toplantı yapılacağına işaret edilerek, Lufthansa’da çalışan 138 bin kişinin ve bunların ailelerinin toplantıdan çıkacak kararı beklediği hatırlatıldı.

Şirketin hissedarlarına ve yönetime çağrıda bulunulan konuşmalarda, "Biz mutsuzuz ve endişeliyiz. Bizi bu korkudan kurtarın. Şirket ve biz çalışanlar için sorumluluk alın" ifadeleri kullanıldı.

Lufthansa Grubu’nun mucizevi genel kurul toplantısında hissedarlar, Almanya hükümetinin sağlamış olduğu kurtarma paketini kabul edip etmeme konusunda karar verecek.

Lufthansa Grubu tarafınca daha önce yaptığı açıklamada, idare kurulunun 25 Haziran'da düzenlenecek genel heyet toplantısına katılımın yüzde 50’nin altında kalmasını beklediğini duyurmuştu.

Kurtarma paketinin genel kurulda kabul edilmesi için katılanların üçte ikisinin lehte oy kullanması gerekiyor.

Şirketin en büyük hissedarlarından Alman milyarder Heinz Hermann Thiele, hükümet tarafınca sağlanması öngörülen kurtarma paketinin kendisini memnun etmediğini dile getirmişti.

Lufthansa, kurtarma paketinin reddedilmesi ve başka bir çözüm bulunamaması durumunda, yıllık genel kurul toplantısından birkaç gün sonra batkı hukuku uyarınca kredi verenlerden korunmak için iflas koruma başvurusu yapılabileceğini kaydetmişti.

Lufthansa hissedarlarının yüzde 85'i Almanya'da yaşıyor. Thiele, Alman hava yolu şirketinin yüzde 15.5 hissesini elinde bulunduruyor.

Şirket, küresel gezi kısıtlamalarına neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle neredeyse batkı etme noktasına gelmişti.

Hükümet 9 milyar euroluk kurtarma paketi sağlayarak firması iflastan korumuştu.

Şirketin denetleme kurulunun kabul etmiş olduğu kurtarma paketi; Alman hükümetinin, Alman Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) vesilesiyle yüzde 20 hisse satın alarak şirkete kapital takviyesini içeriyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz