LGS Sınavı ne zaman açıklanacak?, tercihler ne zaman başlıyacak ?


LGS Sınavı'na giren eski 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) imtihanı 20 Haziran’da yapılmıştı. Şimdi ise öğrenciler, sınavın sonuçlarını merak ediyor. Peki LGS Sınavı ne zaman açıklanacak ve tercihler ne zaman başlıcak ?
LGS Sınavı ne zaman açıklanacak?, tercihler ne zaman başlıyacak ?

LGS ne zaman açıklanacak sorusuna cevap arayan genç öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu duyuruya nazaran, sonuçlar 16 Temmuz’da açıklanmış olacak.

LGS ne zaman açıklanacak ? sorusu sosyal medyada çalkalanıyor

Covid-19 pandemisi sebebiyle bu yıl bütün sınavlar geniş esenlik önlemleri altında yapılmıştı. Bu sene sınavdaki Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ağırlık katsayıları 4 olarak belirlendi. T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil katsayısı ise 1 olarak açıklandı. Öğrenciler bu derslerdeki doğru yanıt sayılarına ve katsayılara nazaran puan alacaklar.

Bu puanlar 16 Temmuz tarihinde açıklanacak. Ancak öğrenciler puanlarına göre tercih seçimlerine ne zaman başlayacakları hemen hemen netleşmedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 17 Temmuz’da tercih tarihi için resmi izahat yapması bekleniyor.

2019’ad sonuçların açıklanmasından bigün sonra tercih tabloları açıklanmış, yedi gün sonrada adaylar tercihlerini oluşturmaya başlamıştı.

Bu yıl Covid-19 nedeniyle alınacak tedbirlerin öğrencilerin planlarını bozmaması için, tercihleri ve kayıtları son günlere bırakmamaları da öneri ediliyor.

LGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR ?

Merkezi Sınava katılan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanıyor:

 1. Sözel ve sayısal bölümlere ilişik alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış yanıt rakamları belirlenir.
 2. Her bir öğrencinin her bir alt testine ilişik ham puanı, alakalı teste ilişkin doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.
 3. Her bir alt testin averajı, alakalı testin ham puanları toplamının talebe sayısına bölümü ile elde edilir.
 4. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci 13
 5. Öğrencilerin her bir alt testine ilişkin standart puanı (SP), o teste ait yaklaşık ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye. Standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
 6. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.
 7. Yabancı Dil ve/yada Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı. Bu öğrencilerin o testler dışındaki öteki testlerin ağırlıklı standart puan toplamının. Bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün. O testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.
 8. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
 9. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek. Soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak üzere değerlendirmeye dâhil edilecektir.
 10. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihindeki ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname. Ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle. 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması üzere puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.
 • Oturumlardan herhangi birine katılmayan yahut herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz