Kuzey Kore, "ABD ile görüşmeyi planlamıyoruz" dedi..


Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD ile nükleer görüşmeleri devam ettirme planlarının olmadığını belirtti.
Kuzey Kore, "ABD ile görüşmeyi planlamıyoruz" dedi..

Güney Kore'nin Yonhap ajansındaki habere gore, Kuzey Kore Dışişleri Birinci Bakan Yardımcısı Çoe son-hui, yaptığı açıklamada ABD'nin Pyongyang yönetimine yönelik 'düşmanca' politikaları bırakmadığı sürece, bu ülke ile nükleer müzakereleri sürdürme planlarının bulunmadığını anlatım etti.

Çoe, "Önceki zirvede yapılma olan anlaşmaları hiçe sayarak Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikaları sürdüren ABD ile görüşmek veya anlaşma yapmak mümkün mü?" ifadesini kullandı.

ABD'nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, perşembe günü yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın seçimlerden ilkin Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ekim ayında sürpriz bir zirve gerçekleştirebileceğini öne sürmüştü.

Donald Trump ile Kim Jong-un, ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da bir araya gelmiş, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın sağlanması mevzusunda mutabakata varmışlardı.

İki lider, 26-27 Şubat 2019'ta Vietnam'da bir defa daha görüşmüş ancak zirve beklenenden hızlı halde ve anlaşmasız sona ermişti. Son olarak 30 Haziran 2019'da Kuzey ve Güney Kore arasındaki silahsızlandırılmış bölgede görüşen iki lider, nükleer müzakere dönemini sürdürme kararı almıştı.

İki ülke içinde Ekim 2019'da İsveç'te yapılan emek harcama düzeyindeki toplantılar, Kuzey Korelilere gore Amerikalılar 'eski tasarruf ve tavırlarını' devam ettirdiğinden ötürü kesilmişti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz