Kuveyt İşçi Alımı Başvuru Şartları


Kuveyt işçi alımı iş ilanları ile ülkeye giden Türklerin sayısı her gecen yıl artmaktadır. Kuveyt’te çalışmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir takım şartlar ve gereklilikler mevcuttur

Kuveyt işçi alımı iş ilanları ile ülkeye giden Türklerin sayısı her gecen yıl artmaktadır. Kuveyt’te çalışmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir takım şartlar ve gereklilikler mevcuttur. Ülkeye gitmek isteyenlerin merak ettiği konuların başında çalışma şartları ve Kuveyt’teki yaşam koşulları gelmektedir.

Orta doğunun en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Kuveyt Basra körfezinin kıyısında yer almaktadır. Ülke kendine ait para birimine sahiptir. Kuveyt dinarı oldukça değerli bir para birimidir. Resmi dili Arapça olan bölge de birçok Türk çalışmaktadır.

Ülkede çalışanların başında Amerikalılar ve Avrupalılar gelmektedir. Bu kişiler genellikle Türklerin aksine masa başı işinde çalışmaktadır.

Fakat iyi eğitim almış ve kendilerini geliştirmiş olan Türkler de bu alanda çalışabilmektedir. İşçi kategorisin de çalışmak istemeyen Türklerin yüksek öğretimlerini tamamlamış olması gerekmektedir. Çalışmak için ideal olan kuveyte gidebilmek için vize çıkartılması gerekir.

Kuveyt ülkesine gitmek amacı ile en az 6 aylık bir pasaporta sahip olma şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra pasaporta sahip kişilerin vize alması oldukça zahmetsiz bir işlemdir. Tüm ihtiyaçların kolaylıkla karşılanabileceği ülke de fiyatlar da oldukça uygundur. Asgari bir ücret karşılığında ülkede çalışacak kişiler rahatlıkla aldığı ücret ile yaşamlarını idame ettirebilmektedir.

Kuveyt’te Yaşam Şartları

Ekonomik açıdan güçlü bir ülke olması sebebiyle verilen maaşlar oldukça yüksektir. Ülkede ki yaşam şartlarının iyi olması ve gelişmiş bir ülke olması sebebiyle çalışmak için elverişli olan ülkede birçok farklı iş seçeneği bulunmaktadır.

Kuveyt’te çalışmak birçok türkün istekleri arasında yerini almış durumda. Kuveyt’e yatırım yapan iş adamları genel olarak inşaat sektörüne yatırım yaptığı için Türkler genellikle bu sektörde çalışmak için ülkeye gitmektedir. Bunun yanı sıra turizm ve gıda sektörlerinde çalışan Türklerin sayısına azımsanmayacak kadar fazla.

İslam’ı kuralların yoğun olarak yaşandığı ülkede dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar mevcuttur.

Kuveyt İşçi Alımı

İslam’ın yaygın olması sebebiyle aile kültürü Türkiye ile benzerlik göstermektedir. Bu ülkede yaşamaya karar verenler kişilerin Cuma günlerinin kutsal olduğunu, kadınlar ile konuşulurken dikkat edilmesi gerektiğini ve aile yapılarına çok önem verdiklerini bilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlar Türk kültürüne uyum sağlasa da çok daha titiz ve disiplinlidirler. Eğer bir Türk şirketinde çalışılacak ise ülkeye gitmeden önce gerekli görüşmeleri yaparak ülkeye gitmeleri tavsiye edilmektedir.

Bu işe girme olanağınızı arttıracağından önemlidir. İşçi, çırak olarak Kuveyt’te çalışan Türkler yoğunluktadır. Türkiye’de birçok şirket Kuveyt’e işçi göndermektedir.

Bu şirketler araştırılarak gereklilikleri yerine getirilebilir. Ülkeye gittikten sonra girilen iş vasıtası ile oturma ve çalışma izni şirket tarafından halledilmektedir.

Kuveyt’te gidebilmek için gerekli olan bir diğer unsur ise kefildir. Size referans verebilecek kişilere önem verilmektedir. Ülke yapısı için bu uygulama kişinin çalışacağına emin olma isteği üzerine uygulanmaktadır.

Kuveyt’e Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

İklim şartları sıcak olan ülkede genel olarak bunaltıcı bir hava hâkimdir. Ülkeye gidecek kişilerin bunu bilerek hazırlıklı olarak gitmesi gerekmektedir. Ülkede çok açık giyinmek doğru karşılanmamaktadır. İslam inancına sahip olan ülkede kadınların elini sıkmak da hoş karşılanmaz.

Kuveyt’te belirlenen asgari maaş tutarı 200 dinar civarındadır. Bu maaş yaklaşık olarak 650 dolar civarına denk gelmektedir. Türklerin genel olarak çalıştığı işçi kategorisinde ki maaşlar ise 1.500 dolar ile 4.000 dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu ücret Türkiye maaşları ile karşılaştırıldığında çalışmaya gitmek isteyen kişilere cazip gelmektedir. Ülkeye gidilmeden önce rahat anlaşabilmek adına Arapça veya İngilizceyi kendinizi ifade edebilecek kadar bilmeniz gerekmektedir.

Ülke kalabalık bir ülke olduğundan ve çok sayıda göç aldığı için bulaşıcı hastalık riskini barındırmamak adına sağlık sektörüne önem vermektedir. Kuveyt türk ün bankacılık sektöründe ve işe alım süreçlerinde çalışan adayına işe başlama da müşteri memnuniyeti devam ediyor.

Türkiye nin kuveyt türk katılım iş başvurusu insan kaynakları uygulamalarımız ek işler sayesinde iş imkanları sunuluyor.

Ülkeye gidecek kişilerin bulaşıcı hastalık taşımadığından emin olunması şartı aranmaktadır. Ayrıca Kuveyt işçi alımı ile iş imkanı bulanların ülkeleye gitmeden önce bulaşıcı hastalık için olan tüm aşıların eksiksiz bir şekilde yaptırılması gerekmektedir.

Ama Kuveyt’te çalışmak kadar ihtiyaçların giderilebilmesi de önem arz etmektedir. Genel olarak çalışılan şirketler kişilere kira yardımında bulunmaktadır.

Bu amaçla Ülkeye gitmeden önce çalışılacak olan şirketin neleri karşıladığı ile ilgili detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

DİKKAT ÖNEMLİ AÇIKLAMA (Birçok arkadaş ve site ziyaretçimiz yorumları sayesinde şu anda iş buldu ve yurt dışında çalışmaya başladı )

Yazımızın yorum kısmına

*Mesleki belgenizi ustalık tecrübenizi kısaca belirtin

*Aktif ve kullanılan gmail ve telefon bilginizi yazmayın unutmayın

Her Ne kadar makalelerimiz iş arayanlara hitap etse de yurt dışı eleman arayan firma ve insan kaynakları uzmanları da sitemizi ziyaret etmektedir,
Saygılarımızla haberbucuk.com ekibi

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz