Küre Dağları’nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi ! Dünyada benzeri yok !


Bartın Üniversitesi Ulus Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol tarafından Küre Dağları Milli Parkı’nda keşfedilen endemik bitki türü bilim hayatına tanıtıldı. Dünya’da ilk kez keşfedilen bitki türüne Asia Minor (Küçük Asya) adına ithafen Polystichum asiae-minoris ismi verildi.
Küre Dağları’nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi ! Dünyada benzeri yok !

Bartın Üniversitesi Ulus Meslek Yüksekokulu Ormancılık Programı Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol’un Avrupa’nın korunması gereken 100 orman sıcak noktasından önde gelen Küre Dağları Milli Parkı’nda eğrelti türü olan yeni bir bitki keşfetti.

Dünyada Benzeri Yok

Küre Dağları’nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi ! Dünyada benzeri yok

Dünya’da ilk defa keşfedilen nebat türüne bulunduğu coğrafi konum itibariyle Asia Minor (Küçük Asya) adına ithafen Polystichum asiae-minoris adı verildi.

Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tunçkol ile beraber Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü Mühendisi Hasan Yaşayacak, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Missouri Botanical Garden’dan Prof Dr. Li-Bing Zhang tarafınca bilim yaşamına kazandırılan nebat türü ile ilgili bilimsel yayın dünyanın biri olan prestijli dergilerinden olan “Phytotaxa” adlı dergide yer aldı.

"YENİ TÜRK 'IUCN' KIRMIZI LİSTEYE ALINDI"

Küre Dağları’nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi ! Dünyada benzeri yok

Keşfedilen tür hakkındaki bilgiler veren Dr. Tunçkol, “Doğa, bu benzeri olmayan nebat türünün keşfedildiği yer olan Küre Dağları Milli Parkı (Kastamonu Bölümü) içerisindeki Horma Kanyonunda ortalama 100 kök bireye ev sahipliği yapmaktadır. Bitkinin yayılış alanı ve bu alandaki sayısı göz önünde bulundurularak neslinin doğada tükenme riskinin aşırı derecede yüksek olduğu kabul edilmiş ve ‘IUCN’ kırmızı listesine göre Critically Endangered (CR) tehlike kategorisi verilmiştir” dedi.

"KORUMA ALTINA ALINMASI PLANLANIYOR"

Küre Dağları’nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi ! Dünyada benzeri yok

Dr. Tunçkol, kırmızı listede eleştiri tehlikedeki tür kategorisinde verilen yeni türle alakalı çalışmalardan da bahsederek, “Bu yeni endemik türünün korunması, neslinin devamı için önümüzdeki dönemde lüzumlu koruma emek harcamaları için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz ile tür fiil koruma planı çalışmalarının en kısa müddette yapılması planlanmaktadır” diye konuştu.

"HORMA KANYONUNDAKİ YENİ YOLUN YAPIMI TÜRÜ KEŞFETMEMİZİ SAĞLADI"

Küre Dağları’nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi ! Dünyada benzeri yok

Dünya için yeni olan bu türe Horma Kanyonu içerisinde meydana getirilen yeni yürüyüş yolu yardımıyla ulaşabildiklerini kaydeden Dr. Tunçkol, “Küre Dağları Milli Parkı, 2013'te 'Korunan Alanlar Ağı Parkları (PAN Parks)' sertifikasına sahip ulusal park olarak kabul edildi ve Avrupa'nın çok hususi 13 noktasından biri seçildi. Bünyesinde birçok endemik nebat ve hayvan türü barındıran milli park, ayrıca Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) doğa koruma açısından küresel düzeyde öncelikli 200 ekolojik bölgeden biridir. Bu bölgede meydana getirilen emek harcamalar benzeri olmayan güzelliklerin görülmesi açısından fazlaca önemli bir yere sahip. Bu düşüncelerle meydana gelen emekler dolayısıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne, 10. Bölge Müdürlüğü’ne, Küre Dağları Milli Park Müdürü Sayın Ali Bozkurt’a teşekkür ediyorum. Ayrıca bölgemizin ve ülkemizin kalkınması noktasında bizleri teşvik ederek, proje çalışmalarımızı destekleyen Bartın Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Orhan Uzun ile kendilerinin şahsında Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon birimine teşekkürlerimi sunuyorum” gibi konuştu.

REKTÖR UZUN TEBRİK ETTİ !

Küre Dağları’nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi ! Dünyada benzeri yok

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, yeni bir bitki türünün bilim yaşamına kazandırılmış olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bilimsel mevzularda üretkenliğimizi gün geçtikçe arttırıyoruz. Bilimsel yayınlarımız ve projelerimizle bölgemizden başlayarak, ülkemizin kalkınmasına destek oluyoruz. Hedefimiz sürdürülebilir bir gelişmeyle başarılarımızın artarak devam etmesidir. Bu noktada bölgemizdeki emekler neticesinde yeni bir bitki türünü bilim hayatına kazandıran Ulus Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol ile birlikte çalışma kadrosunu kutlama ediyor, başarılarının katlanarak artmasını diliyorum. Ayrıca her vakit yanımızda olarak bizlere yardımcı veren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç hocamız ile YÖK üyelerimize ve destekleri için Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner’e teşekkürü bir borç bilirim” ifadelerini kullandı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz