Koronavirüsü atlatan hastalarda sıkıntılar yaşanıyor !


Koronavirüsün etkilerini araştırmak üzere İstanbul Tıp Fakültesi tarafınca 1 ay ilkin açılan "COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi" çalışmalarının ilk sonuçları açıklandı. Yapılan çalışmalarda elde edilen verileri açıklayan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "Hastaların büyük çoğunluğu iyileşiyor ancak göğüs ağrısı, nefes darlığı ve ishal problemlerinin de birtakım hastalarda devam ettiğini gördük" dedi.
Koronavirüsü atlatan hastalarda sıkıntılar yaşanıyor !

Koronavirüsün etkilerini araştırmak üzere İstanbul Tıp Fakültesi tarafınca 1 ay önce 'COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi' açıldı. Bu süre içinde koronavirüse ele geçirilmiş ve atlatmış 600 hasta üstünde çalışmalar yapıldı.

"PROBLEMLERİN BAZI HASTALARDA DEVAM ETTİĞİNİ GÖRDÜK"

Merkezin ilk 1 aylık neticelerini açıklayan Prof. Dr. Tufan Tükek, "Bir aylık süre içerisinde birinci ay kontrolü nihayetlenen 600 hasta oldu. Bu hastalardan 300 şahıs bizde yatan hasta, 200 kişi ayakta ve 100 şahıs de dışarıdan takipli hasta kliniğimize başvurdu. Hastaların büyük çoğunluğu iyileşiyor sadece göğüs ağrısı, nefes darlığı ve ishal problemlerinin de birtakım hastalarda devam ettiğini gördük. Özellikle göğüs darlığı ve öksürük sorunu yüzde 25 oranında devam etmekte. Yüzde 10-15 oranında hastada ishal şikayetinin devam ettiğini gördük. Yüzde 20 oranında ise göğüs ağrısı şikayeti ağrısı devam ediyor. Bunları hastalığın devamı şeklinde algılıyoruz. Özellikle nefes darlığı ve öksürük, bronşlarda meydana gelen bir hiperreaktivite sonucu meydana gelmiş olabilir. 3'üncü ve 6'ncı ayda yapacağımız kontrollerle kalıcı bir hasar mı yoksa geçici bir bronş rahatsızlığı mı onu o vakit söyleyeceğiz" dedi.

Prof. Dr. Tükek laflarını şu şekilde sürdürdü:

Bizim gözlemlediğimiz yüzde 1-2 vakada da kalple alakalı problemler var. Kalp enzimlerinin hala yüksek olduğunu görüyoruz. Bunlarla da ilgili kardiyak MR çalışması yapılıyor. Dünyada da bununla alakalı bazı yayınlar var. Kalpte hücre infiltrasyonu ve kalp iltihaplanmasına kadar giden bir süreçten laf ediyoruz. MR sonuçlarına göre de kalple ilgili bir hasarlanma mı var yoksa geçici bir süreç mi göreceğiz

"HASTALAR İYİLEŞTİKTEN 1 AY SONRA KLİNİĞE ÇAĞIRILIYOR"

'Covid-19 Hastaları İzleme Merkezi'nde çalışan İç Hastalıkları Asistanı Dr. Yunus Çatma, iyileşen hastaların 1 ay sonra merkeze çağırıldıklarını belirterek, "Koronavirüs tedavisi olmuş, yatırılarak veya ayakta izlenmiş hastaları, yeniden enfekte olmamaları yahut hastalığın yayılmasını engellemek için polikliniğe kontrole 1 ay sonrasında çağırıyoruz. Randevulu olarak hastaları çağırıyoruz. Hastaların burada mevcut şikayetlerini sorguluyoruz. En oldukça devam eden şikayetler göğüs darlığı, öksürük ve ishal bulunduğunu görüyoruz" dedi.

Koronavirüse yakalanan ve iyileşen anne-babası için merkeze gelen Semih Çoban, "Nisan ayında bulgular vardı. Annem ve babam hastanede 4-5 gün yattı. Abim de evde izole olarak geçirdi. Ortalama 14 gün içinde bir sonuca vardı. Doktorlar şimdi test ediyorlar. Kan testi aldılar. Şu an bulgular yerinde bir sıkıntı yok. Üç ay sonrasında yine randevu ile kontrole gelecekler" diye konuştu.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz