Koronavirüs sona mı yaklaştık? İyi haberler gelmeye devam ediyor !


Koronavirüs (covid-19) salgının ilk merkez üssü olan Çin'den sevindiren haberler geliyor. Reuters'ın haberine bakılırsa Çinli bilim insanlarından koronavirüs aşısıyla ilgili umut veren bir haber geldi.
Koronavirüs sona mı yaklaştık? İyi haberler gelmeye devam ediyor !

Çin’de uzmanların araştırması kararı geliştirilen Covid-19 aşısının hayvanlar üzerinde test edilmiş olduğu ve ilk sonuçların ümit verici olduğu aktarıldı.

AŞININ ADI "BBIBP-CorV"

Bilim insanları aşıya "BBIBP-CorV" adını verdiler. Aşı adayı hayvanlar üzerinde kullanıldı ve maymun deneyleri olumlu netice verdi.

Umut yaratan aşı çalışmasında antikor oluşumun sağlandığı ve zararlı herhangi bir yan etkiye de rastlanmadığı anlatım ediliyor.

Aşı adayı BBIBP-CorV, maymunlar, fareler, Gine domuzları ve tavşanların bedeninde yüksek miktarda anitikor üretilmesini sağladı.

Vücudun bu antikorlara haiz olması virüsün hücrelere bulaşmasını ve enfekte etmesini engelliyor.

BBIBP-CorV isminde aşı, Çin devletinin sahibi olduğu Çin Devlet Farmakoloji Grubu'nun Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü tarafınca geliştirildi.

Yetkililerin aktardığına nazaran BBIBP-CorV isminde aşı Çin’de insanlar üstünde denenen 5 aşıdan biri olmaya aday.

İNSANLAR ÜZERİNDE ETKİLİ OLACAK MI ?

Yapılan hayvan deneylerinde olumlu sonuçlar vererek ümit yaratan aşının insanoğlu üstünde de aynı etkiyi yapmış olup yapmayacağı merakla bekleniyor.

Çinli bilim adamları 1000 kişiden fazla insanın katılacağı bir testin yolda bulunduğunu açıkladı.

Aşının etkinliği sadece insan deneyleri yapıldıktan sonra belli olacak.


Aşının denenmiş olduğu hayvanların bedeninde oluşan koruyucu antikorların deneye katılacak 1000 kişinin vücudunda da görülmesi en eleştiri eşik.

Antikorlara aşı çalışması yapılan insanların bedeninde da rastlanırsa Covid-19'un hücrelere verdiği zarar engellenmiş olacak.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz