koronavirüs bulaştırma katsayısında Almanya'da iki kat'tan fazla artış oldu


Almanya'da başta bir mezbaha olmak suretiyle koronavirüs vakalarındaki bölgesel patlamalar ülke genelindeki katsayıya da yansıdı. Bulaştırma katsayısı 0.89'dan 2.03'e yükseldi.
koronavirüs bulaştırma katsayısında Almanya'da iki kat'tan fazla artış oldu

Almanya'da koronavirüs bulaştırma katsayısı, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bir mezbahadaki vakalarda görülen patlamanın da etkisiyle haftasonunda iki katın üstünde artış gösterdi. Salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü (RKI), katsayının 4 günlük hesaplamalarda 2,88'e, yedi günlük hesaplamalarda 2.03'a yükseldiğini açıkladı. Yedi günlük katsayı geçen Çarşamba günü 0.89 olarak kaydedilmişti.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere gore, bulaştırma katsayısı, koronavirüs taşıyan bir kişinin virüsü ortalama kaç kişiye bulaştırdığını ifade ediyor. 2,88'lik katsayı, 100 kişinin virüsü 288 kişiye bulaştırdığı anlamına geliyor. Pandeminin kontrol altında tutulabilmesi için katsayının 1'in altında tutulması ehemmiyet taşıyor.

4 ve 7 günlük veriler ne algılama geliyor?

Almanya'da bulaştırma katsayısı 4 günlük ve 7 günlük verilere gore kayda alınıyor. 4 günlük hesaplama değeri, bir kişiye koronavirüs bulaşmasıyla o kişinin virüs bulaştırdığı bireyin testinin pozitif çıkması arasında geçen süreyi anlatım ediyor. Bu hesaplamada günlük yeni vaka sayısı dört gün önceki vaka sayısıyla karşılaştırılıyor. RKI, 4 günlük hesaplamalara ek olarak 14 Mayıs'tan itibaren 7 günlük katsayı hesaplamalarına da başladı. Bu hesaplama, 4 günlük verilere nazaran bölgesel günlük dalgalanmalardan daha az etkilendiği için daha istikrarlı ve genel bir veri olarak görülüyor.

RKI, bulaşma katsayısındaki ciddi artışın olay rakamlarındaki yöresel patlamalarla bağlantılı olduğunu, ülke genelinde olay sayılarının düşük seyretmesi sebebiyle bulaştırma katsayılarındaki yöresel patlamaların bulaştırma katsayısına güçlü etki ettiğini belirtti. RKI'dan meydana getirilen açıklamada önümüzdeki günlerdeki gelişmelerin gözlemlenmesinin önem taşıdığı, özellikle de patlamaların yaşandığı bölgeler dışında vaka sayılarında artış kaydedilip kaydedilmeyeceğinin görülmesi gerektiği bildirildi.

RKI'dan Pazar günü yapılan açıklamada koronavirüsün halk sağlığına oluşturduğu riskin genel olarak 'yüksek', riskli gruplarda da 'çok yüksek' olarak sınıflandırılmaya devam etmiş olduğu kaydedildi.

RKI verilerine gore Pazar günü itibarıyla ülke genelinde koronavirüs vaka sayısı son 24 saatte 687 artarak 189 bin 822'ye yükseldi. Almanya'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 8 bin 882.

Mezbahada binin üstünde yeni olay

Yeni enfeksiyonlarda Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Gütersloh ve komşu Warendorf kentleri ile Magdeburg ve Berlin'in Neukölln semtindeki vakalardaki artış rol oynadı.

Gütersloh'daki bir mezbahada toplam bin 331 çalışanın koronavirüse yakalandığı bildirilmişti. Almanya'nın en büyük et işleme tesisi Tönnies'de ortaya çıkan ve hızla yayılan vakalar gözleri sektördeki negatif emek harcama koşullarına çevirmiş, tesiste koronavirüse karşı yeterli önlem alınmadığı ortaya çıkmıştı.

Firmanın sahibi Clemens Tönnies Cumartesi günü kamuoyuna yaptığı açıklamada, tesisteki koronavirüs olaylarındaki patlamadan dolayı özür dilemiş ve firmanın sorumluluğu tamamıyla üstlendiğini belirtmişti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz