koronavirüs başlangıç noktasından aşı açıklaması: Aşı 100/99 etkili olacak !


Çin'den koronavirüs aşısı açıklaması: Aşı yüzde 99 etkili 30.05.2020 16:10 dibine alan koronavirüs salgınının başladığı Çin'de Sinovac şirketinin ve Çinli bilim adamlarının, yüzde 99 başarı oranına sahip olması beklenen koronavirüs (Kovid-19) aşısı geliştirdikleri bildirildi. Aşının şu anda klinik denemelerde ikinci aşamada olduğu ifade edildi.
koronavirüs başlangıç noktasından aşı açıklaması: Aşı 100/99 etkili olacak !

Çin merkezli Sinovac şirketi ve Çinli bilim adamlarının yüzde 99 oranında başarı olması beklenen koronavirüs aşısı geliştirdikleri duyuruldu. İngiliz medyası, aşının şu anda klinik deneylerde ikinci aşamada olduğu ve binden fazla kişinin gönüllü olarak klinik deneylerde yer aldığını bildirdi. Sinonav’ta çalışan bilim insanı Luo Baishan’ın, aşının yüzde 99 oranında başarı olacağından güvenli olduklarını dediği aktarıldı.

AŞININ ADI ‘CORONAVAC’ OLDU

İngiliz medyasındaki habere göre, aşının adı ‘CoronaVac’ olarak belirlendi.

Maymunlarda denenen aşının, maymunları koronavirüsten koruduğu öne sürüldü. Sinovac’ten yapılan açıklamada, “Sinovac Biyotek’te çalışan bilim insanları, toplamda 8 maymuna 2 değişik koronavirüs aşısı verdi. Yaklaşık 3 hafta sonra, maymunlar, koronavirüse niçin olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakıldı. Maymunlardan hiçbiri enfeksiyon göstermedi” ifadeleri kullanıldı.

"İNSANLAR ÜZERİNDE HALA DENENMESİ GEREKİYOR"

Sinavoc’ten meydana getirilen açıklamada, maymunlarda elde edilen başarının peşinden insanlarda da aşının denenmesi gerektiği ve 3 aşamalı olacağı aktarıldı.

Ancak Sinovac, hemen hemen bahsi geçen aşı ile alakalı tartışmak için çok erken olduğunu, bazı Avrupa ülkeleri ile münasebet halinde olduklarını bildirdi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz