Koronavirüs Sebebiyle 6 hafta hastanede kalan adam tanınmayacak halde(Acı Dolu Paylaşımı)


Koronavirüse (Covid-19) yakalanan San Fransisco’da hemşire olan 43 yaşındaki Mike Schultz’un altı haftadaki inanılmaz değişimi görenleri şoke etti.
Koronavirüs Sebebiyle 6 hafta hastanede kalan adam tanınmayacak halde(Acı Dolu Paylaşımı)

San Fransisco’da hemşire olan 43 yaşındaki Mike Schultz, koronavirüse yakalandıktan sonra altı hafta boyunca tedavi gördü. İyileşme dönemine giren Mike Schultz, Instagram’da takip edenleri ile son halinin fotoğrafını paylaştı. Mike "Herhangi birinin başına da bunun gelebileceğini işaret etmek istedim. Yaşlı yahut genç olmanız fark etmez. Öncesinde bir sıhhat sorununuz olmasa da bu virüs sizi etkileyebilir" dedi.

Koronavirüs Sebebiyle 6 hafta hastanede kalan adam tanınmayacak halde(Acı Dolu Paylaşımı)Hastanede yalnızca yedi gün kaldığını düşünen Mike, kendisiyle ilgilenen hemşireden altı haftadır hastanede bulunduğunu öğrenmişti. Mike, hastalıkla mücadele etmiş olduğu dönemi “Çok güçsüzdüm. En zor bölümü da buydu. Telefonumu bile tutamıyordum, ağır geliyordu. Tuşlara basamıyordum, bundan dolayı ellerim oldukça titriyordu” diyerek anlattı.

KRONİK RAHATSIZLIĞI YOKTU

Hastalığın öncesinde kronik bir rahatsızlığı bulunmadığını söylenen Mike, haftanın hemen hemen her günü spor yapıyordu ve 86 kiloydu. Altı haftanın nihayetinde 68 kiloya düşmüştü ve akciğer kapasitesi çok zayıflamıştı. Mike, hastalıktan önceki ve sonraki halini gösteren bir fotoğrafı Instagram’daki 30bin takipçisiyle paylaştı.

Koronavirüs Sebebiyle 6 hafta hastanede kalan adam tanınmayacak halde(Acı Dolu Paylaşımı)

"6 hafta süresince ventilatörde olmanın iyi mi bulunduğunu insanlara işaret etmek istedim. Covid-19, akciğer iltihabı ile birlikte akciğer kapasitemi düşürdü. 8 haftadır ailemden ve arkadaşlarımdan uzaktayım. Her gün biraz daha iyiye gidiyorum ve akciğerlerimi güçlendirmeye çakışıyorum. Bu sefer daha sağlıklı döneceğim. Belki kardiyo bile yapabilirim. Bir şeyler olmaya başlayana kadar koronavirüsün bu kadar ciddi bulunduğunu düşünmüyordum. Genç ve sağlıklıyım, beni etkilemez diye düşünüyordum. Bir fazlaca insanın da böyle düşündüğünü biliyorum" diyen Mike, koronavirüsün genç, yaşlı ayrım etmeksizin insanları etkileyebileceğini göstermek için fotoğrafını Instagram’da paylaştığını söyledi.

VİRÜSE RAĞMEN PARTİYE KATILMIŞTI

16 Mart’ta hastaneye kaldırılmadan iki gün ilkin Mike, erkek arkadaşını ziyarete Boston’a gitmişti. Kendini birazcık hasta hissetmesine rağmen, herhangi bir semptom göstermediğini belirtti. Çift ondan sonra Miami’de, binlerce adamın katıldığı bir festivale katıldı. Mike “Virüsü biliyorduk, ama herhangi bir kısıtlama, karantina yoktu. Ellerimizi sık sık yıkadığımız ve yüzümüze götürmediğimiz sürece sorun yok diye düşünmüştük” dedi. Sonradan ortaya çıkan bilgilere göre, Miami’deki bu partiye katılan insanlardan 38’i hastalığa yakalanmıştı ve üç kişi yaşamını kaybetmişti.

Koronavirüs Sebebiyle 6 hafta hastanede kalan adam tanınmayacak halde(Acı Dolu Paylaşımı)

Festivalden sonrasında Boston’a dönen Schultz’un hastalığı hızla ilerledi ve yüksek ateş ortaya çıktı. Mike aynı zamanda teneffüs zorluğu da çekmeye başlamıştı. Akciğerleri sıvı ile dolan Mike, derhal hastaneye kaldırıldı.

Hastanedeki ilk gününde burundan oksijen verilerek tedavisi başlandı. Mike, doktorların kendisini ventilatöre bağlayabileceklerini duyduğunda bundan oldukca korkutuğunu söyledi.

Mike, dört gün sonra daha büyük bir hastaneye kaldırıldı. Schultz’un erkek arkadaşı Josh Hubblethwaite’e de tıbbi vekalet verilmişti.

"BU GERÇEKTEN ÇOK KORKUTUCU"

Josh “Yakınımızda bir aile üyesi yoktu. Onunla ilgili tüm kararları ben vermek zorundaydım ve bu gerçekten korkutucuydu” diyor. Schultz dört hafta süresince ventilatöre bağlı olarak kaldı. Bu süre boyunca, koruma önlemleri nedeniyle kimse onu ziyaret edemedi. Bu dönemde Mike’la online olarak görüşebilen Josh “Mike sanki komada gibiydi ve kesinlikle oldukça korktum. Yine de onu görebildiğim için mutluydum” dedi.

Mike, Miami’deki festivale katıldıkları için toplumsal medyadan çok fazla tepki aldıklarını, birtakım yorumlarda hastalığı hak ettiklerinin yazılı bulunduğunu; sadece kendisinin yardımcı mesajlarına odaklanmayı tercih ettiğini söyledi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz