Kocaeli Sağlık Müdürü Ergüney: İstanbul sınırında olan ilçelerimizde vaka sayılarında ciddi artışlar var


Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, kentin İstanbul sınırındaki ilçelerindeki olay sayısında artış olduğunu belirterek, "Özellikle İstanbul sınırındaki ilçelerimizde vaka sayılarında artışlar var. Bu artışlar test edilebilir düzeyde olmasına karşın tabii ki olmaması gereken şeyler" dedi.
Kocaeli Sağlık Müdürü Ergüney: İstanbul sınırında olan ilçelerimizde vaka sayılarında ciddi artışlar var

Ergüney, virüs bulaşında artış bulunduğunu, tedbirlere uyulmaması halinde ikinci dalganın gelme riskinin yüksek bulunduğunu söyledi. 

Eğer bu halde giderse gelecek haftalarda ya da daha ileride ikinci dalganın gelmesinin muhtemel bulunduğunu söyleyen Ergüney, "Zaten bunu hem bakanımız bununla beraber bilim kurulu üyelerimiz açıklamakta. Halkımızın bunu önemsemesi lazım. Hakikaten virüsün bulaşıcılığında şu anda herhangi bir azalma yok. Aynı bulaşıcılık devam ediyor. Sadece Sağlık Bakanlığı'mızın almış olduğu kuvvetli tedbirler ve amme kurumlarının aldığı tedbirler ile halkımızın da kurallara muntazam bir şekilde uymasıyla bir başarı elde edildi" diye konuştu.

Ergüven,  vaka sayılarında artışın bilhassa İstanbul sınırındaki ilçelerde bulunduğunu belirterek "Bu artışlar kontrol edilebilir düzeyde olmasına karşın tabii ki olmaması ihtiyaç duyulan şeyler. Çünkü fazlaca iyi seviyelere gelmiştik. Tekrardan bu durumlar, özellikle hepimiz sağlıkçıları hem oldukca yoruyor aynı zamanda fazlaca üzüyor. İnşallah netice alacağımıza inanıyorum. Özellikle maske kullanımı oldukça önemli, sosyal mesafe çok önemli, bu kavramlara uyulduğu zaman herhangi bir yasaklamaya ihtiyaç duymadan bu virüsü inşallah yenmiş olacağız" dedi. 

'Sağlıklı Kal Kocaeli kampanyası başlattık'
Ergüney, koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni bir kampanya başlattıklarını anlatım ederek, şöyleki konuştu:

"İlimizde en son meydana getirilen pandemi kurulu toplantısında alınan karar kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ilimizdeki bütün kamu ve hususi kuruluşlarının, kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, basın mensuplarının, herkesin desteğini alarak `Sağlıklı kal Kocaeli´ isimli bir kampanya başlatmış durumdayız. Amacımız özellikle maske kullanımı, sosyal mesafe ve el hijyeninin önemini vurgulamak. Toplum liderleri, yöneticileri ile vatandaşların, toplumsal medya paylaşımlarıyla, basın açıklamalarıyla, davranışlarıyla toplumda bir farkındalık oluşturmasını, bu sayede yasakların geri gelmemesini amaçlıyoruz.

Yöneticilerimizin, çalışan arkadaşlarımızın maskeli fotoğraflarını, toplumsal mesafeli fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmalarını istiyoruz. Bir piknik iyi mi yapılır? Sosyal mesafeli olarak yemek yenebilir mi? Bunun normali nasıldır? Bunların güzel örneklerle paylaşılmasını istiyoruz. Daha kampanya adım atar başlamaz ciddi bir teveccüh oldu. İlk sonuçlarını da önümüzdeki günlerde alacağımızı umut ediyoruz."

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz