Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...


Son zamanlarda interneti sallayan Anonymous yani hacker topluluğu hakkında merak edilen her şey, Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...
Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...

2008'in başlarında iki düzine yabancı, ilk defa yapacakları bir buluşma düzenlediler. Tüm metro alanını geçerek iki saatte hedeflerine ulaştılar. Chanology Projesinin Edmonton bölümü resmen başlamıştı.

Anonymous'u Kim Kurdu ?

Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...

Benzer buluşmalar, dünyanın farklı yerlerinde de gerçekleşiyordu. Yüzlerce şehirde Anon olarak bilinen binlerce şahıs, daha ilkin benzeri görülmemiş bir şey yapmak üzerelerdi. Anonymous, Scientology'yi protesto etmek için ortaya çıkmak üzereydi. Bu çalışmayı herhangi bir lider düzenlememiş, koordine etmemişti.

Bir sıradüzen bulunmamasına rağmen protestolar, Londra sokaklarından Tokyo'ya büyük başarı kazandı. Anoynmous unutulmayacak bir mesajı bütün dünyaya vermişti: "İnternet burada"

Kim Bu Anonymous

Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...

Anonymous'un kim bulunduğunu bahsetmek pek kolay bir iş değil. Çünkü Anonymous'un kendi üyeleri bile Anonymous'un ne olduğu ve nelerden oluştuğu konusunda hemfikir değiller.

Anonymous bir öbek, kulüp, din, kuruluş, tarikat yada ideoloji değil. Anonymous, bir fikrin gayri muayyen bir şekilde kavranması diyebiliriz. Bu fikrin hangi fikir olduğu ise bir münakaşa konusu.

"Anon"lar, kimlerin bir Anonymous olduğu ile alakalı tartışma içerisindeler. Resmi bir üyelik bulunmadığından, bir üyelik listesi de bulunmuyor. Bazı Anon'lar, herhangi bir biçimde isimsiz malumat gönderenlerin Anon olduğunu söylerken, diğerleri daha kısıtlı bir görüş açısına sahipler.

  • Anon1: "Bence bu kişinin zihniyetine nazaran değişir. Bazıları *chans'ı 'anonymous' olarak adlandırıyor. Bazıları ise Anonymous'u bir düşünce şekli olarak tanımlıyor."

Anonymous'un kökeni Nerden Geliyor

Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...

  • Anon2: "Herkes Anonymous'un bir parçası olabilir. Bu kişilerin iyilikten çok kötülükle karşılaşmaya hazırlıklı olmaları gerekir. Yani sanırım kim kendini Anonymous sayıyorsa bir Anon sayılabilir."
  • Anon2: "Bir Anon olmak için baskınlarda bulunmalısınız. Baskınlar bir Anon olmanın büyük bir parçasıdır, onlar herkesin farkında olduğu ön taraftadırlar."
  • Anon2: "Bu öbek aslen bir öbek değil. Bir şey hakkındaki gerçekten birşey yapmak isteyenlerin grubu."

Anoymous, kökeninin internet resim panolarına dayandığını söylüyor. Resim panosu yöneticileri, bazen anonim gönderi yapmayı yasaklayabiliyor yada buna izin verebiliyorlar. İsimsiz gönderiye izin verilmesi ise insanların kurallara uymasını sağlamanın imkansızlığının keşfi ile sonuçlanıyor. İşte bu, Anonymous'un doğuşunu ifade ediyor.

Anonymous, içimizdeki kuralları çiğnemek, sosyal eğilimleri reddetmek, gizli saklı bir isteğe yönelmek şeklinde yönleri anlatım ediyor.

"Hactivism" konsepti birtakım Anon'lar tarafından kabul edilirken, bazıları tarafından reddediliyor. Bazı Anon'lar, hacktivism'i bireylerin sesini duyurma yöntemi olarak görüyor. Anon'lar ne düşünürse düşünsün, hacktivism'in Anonyomous'un görünen yüzü haline geldiği bir reel.

Kurallara Uymak Size Kalmış

Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...

  • Anon2: "Anon'lar bir yere kadar kanunları çiğnemek istiyorlar. Ama tabi, kimse hapse girmek istemiyor."
  • Anon2: "Bir saldırı, bir çok zaman bir öbek şahıs bir şey hakkında güçlü bir fikre haiz olduğunda gerçekleşiyor. Devletin dosya paylaşımına darbe vurması şeklinde."

Hedeften bir cevap beklendiğinde, birçok Anon "trolling"e başvuruyor. Bir çevrimiçi toplulukta kullanıcıları cevap vermeye zorlayan yada konuyu karıştıran ilgisiz yada tahrik edici mesajlara "Troll" deniyor. Anon'ları forumunuzdan engellediğinizde değişik Anon'lardan düzinelerce yorumla karşılaşabilirsiniz.

Anonymous Kötümü ?

Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...

Tabiki Her zaman kötü değillerdir.

Anonymous, köpekleri boğan bir kızı ortaya çıkarmak için büyük gayret göstermiş, kedileri koruma çabasını da bu olayda belli etmişti.

Anonymous'un ihbarcılık üzerine inanılmaz derecede verisi bulunuyor diyebiliriz. Anoymous, sansürü de bulmuş olduğu yerde var kuvvetiyle yok etmeye çalışıyor.

  • Anon2: "Orta doğudaki insanlara yardım, anon'un yapmış olduğu iyi şeylerden birine örnek."
  • Anon2: "Bence bu iyi bir şey. İnsanların başkaları için bir şeyler yapması her zaman iyi bir şey. Zaten bu da Anon'un bir hedefidir."
  • Anon3: "Anonymous kötü bir canavar değil. Birçok kişinin burada olma sebebi gülmek."

The Register'ın konuşma şansı bulduğu bir öbek Anon ise ilkokuldan beri dost olan 12 kişiden oluşmakta. Bu grupta bir tıp doktoru, bir avukat, çeşitli alanlarda laboratuvar teknisyenleri ve bir ekip IT meraklıları bulunuyor ve tamamı 30 yaşın üzerinde.

Bu gruptan birtakım kişiler Reporters Without Borders'a (Sınır çizgisi olmayan muhabirler) finansal yardımcı sağlarken, bazıları ise dünyanın değişik yerlerindeki sansürün üstesinden gelmek için teknik destek sağlıyorlar.

Anonymous ve AnonOps, LulzSec

Son günlerde LulzSec, AnonOps ve diğer hacker gruplarının ismi da haberlerde yer alıyor. Ancak gerçek bundan biraz daha karışık.

AnonOps'un aslına bakarsak Anonymous bulunduğunu söyleyelim. Zira AnonOps, Anonymous ile bir ortaklığı bulunduğunu söylüyor.

Dağılan LulzSec ise Anonymous'dan ayrı bir kimliğe haiz: LulzSec ve Anonymous içinde birtakım ideolojik farklar bulunuyor.

LulzSec ve AnonOps'un kullandığı taktikler, bütün Anon'lar tarafından desteklenmese de Anonymous, LulzSec'in eylemleri ile alakalı müspet bir düşünceye haiz.

LulzSec, birtakım projelerde Anonymous ile çalıştı ve grup dağıldığında üyeleri Anonymous'a katıldı.

Organizasyon: Lider konsepti kabul edilmiyor

Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...

Anonymous, bir önder konseptine karşı çıkıyor. Dolayısıyla liderliği eline almaya çalışan her kimse, toplumun dışına itiliyor. Aynı zamanda Anonyomous, daha formal sosyal bir hiyerarşiye haiz alt gruplar da içeriyor. Aktif Anon'lar içinde birçok "kuvvetli kişilikler" bulunuyor. Bu bireyler, öteki Anon'ları bir araya toplamak yada bir etkinliği, projeyi, baskını organize etmek benzer biçimde görevler üstleniyorlar. Bu katılımcılar çoğu zaman takdir ediliyor.

Anon'ların bir çok iyi huylu olabilse de bazılarının huzurlu durmadığını (yada eğlenmek istediğini) söylemek mümkün. Davranış tarzı, kişiye göre oldukca değişiyor. Örneğin bir Anon size gülünç bir e-posta yada faks gönderebilirken, diğeri size leziz bir kek pişiebiliyor, bir diğeri ise haftada 20 saat gönüllü çalışabiliyor yada sitenizin renklerini sevmeyen bir Anon, ona DDoS saldırısı düzenleyebiliyor.

Anonymous kimlerden oluşur

Kim Bu Anonymous?, Anonymous'u Kim Kurdu?, Anonymous'u Kaç Yılında Kuruldu? ve daha fazlası...

Anon'lar gençlerden, programcılardan, hakimlerden, hemşirelerden, avukatlardan, sistem yöneticilerinden, öğretmenlerden, fakirlerden, zenginlerden ve bunların arasındaki herkesten oluşuyor. Anonymous, 4Chan ile başlamış olsa da bugün her yerde üyeleri var.

Anoymous, Reddit, ünlü haber sitesi The Register, gibi sitelerde yorum yapabiliyor, FunkyJunk'da vakit geçiriyor, Xbox live'da size troll yapabiliyor.

Anonymous, webin kurtarıcısı veya bir canavar değil. Ancak bireysel manada Anon'lar bunlardan herhangi bir tanesi olabilir de, olmayabilir de.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz