Kılıçdaroğlu: Gün gelecek siz de avukata ihtiyaç duyacaksınız diyerek 'Savunma Yürüyüşü'ne destek verdi !


Baro başkanlarının 'Savunma Yürüyüşü'ne destek veren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Gün gelecek siz de avukata gereksinim duyacaksınız. Baroların yürüyüşünü saygıyla karşılıyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, "Beni derinden sarsan vaka ise TBB Başkanı'nın bu olaya karşı takındığı farklı tutum. Adalet, savunma... En başta o savunacak" ifadesini kullandı.
Kılıçdaroğlu: Gün gelecek siz de avukata ihtiyaç duyacaksınız diyerek 'Savunma Yürüyüşü'ne destek verdi !

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'e yönelik ifadelerini eleştiren Kılıçdaroğlu, "Saygı Öztürk saygın bir gazetecidir. Bir vakası haber yaptı, olayın haber olması üzerine İçişleri Bakanı o koltuğa yakışmayacak bir ifadeyle Saygı Öztürk'ü suçladı. Saygı Öztürk Türkiye'nin duayen bir gazetecisidir. Yazdığı her haber doğrudur, yanlışsa çıkıp özür dileyecek bir kültüre haiz bir arkadaştır. Saygı Öztürk bütün haberlerinin arkasında durmuştur" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, MİT görvlisinin kimliğini ifşa ettikleri sebebi öne sürülerek 4 aydır tutuklu bulunan 6 gazetecinin yarın yapılacak duruşmasını hatırlatarak, "Yarın adalet var mı göreceğiz. Hakim gerçek anlamda bir hakim mi yoksa Saray’dan işaret bekleyen bir hakim mi?" ifadesini kullandı.

​Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  • Daha ilkin tekrar öbek toplantısında ifade etmiştim 19 ilde yaşanan felaketler nedeniyle, milletvekili arkadaşlarımızı görevlendirmiştik. Raporlar hazırlandı, o raporları okuyor ve izliyoruz. Dertler ne kadar karşılandı izliyoruz.
  • Bugün 23 Haziran. 23 Haziran nedir diyeceksiniz? İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin sene dönümü. İBB Başkanı bir yıllık icraatlarının hesabını veriyor vatandaşlara. 'Martın sonu bahardır' diyerek yola çıktık. Dilimizde baharın coşkusu, yüreğimizde insan sevgisi vardı. İstanbullulara hizmet etmek için yola çıktı. Ekrem İmamoğlu siyaseti halka adanmışlık olarak kabul eden bir başkanımızdı, tıpkı öteki belediye başkanları gibi. 

'Her firavunun bir Musa'sı vardır, bu sefer Musa İstanbullardı'

  • Dünyada örneği olmayan kararlara imza atarak tarzı geçersiz saydılar. Bütün dünya bu adaletsizliği izledi. İstanbullular bu adaletsizliğe ses çıkarmayacak sandılar. Bütün İstanbullular bilendi, bütün dünya İstanbul seçimine kitlendi. Kazanan demokrasiydi, yenilenler ise bir avuç yargıç ve ona karar vermesini söyleyenlerdi. Ben bu tarz şeyleri çete olarak tanımlamıştım. Hep beraber tarih yazdık; her firavunun bir Musa'sı vardır, bu sefer Musa İstanbullardı. Şimdi emek harcama zamanı, şimdi bu kadim şehri ayağa kaldırma zamanı.
  • Yargıyı baskılarsanız, savcıyı savcı olmaktan çıkarırsanız, bunları Saray'ın kölesi haline getirirseniz hüküm hüküm olmaktan çıkar. Bugün Türkiye’de herkesin bildiği bir reel var, yargıya olan itimat yerlerdedir. Yargıyı, hakimleri kontrol altına aldılar, sıra avukatlara geldi.
  • Gün gelecek siz de avukata ihtiyaç duyacaksınız. Avukatlık mesleği basit bir meslek değildir. Adaleti dağıttığına vicdanen kanaat getirecek hakimler olacak. Biz baroların yürüyüşünü saygıyla karşılıyoruz.
  • İşsizler yürüyor, ergenler yürüyor. Biz de adalet yürüyüşü yaptık. Dünyaya bildiri verdik. Adalet arıyoruz diye. Adaletin ne kadar kıymetli bulunduğunu biliyoruz. Bilmeyenler kendini Firavun yerine koyanlardır. Onlarda vicdan yoktur, onlarda ahlak da yoktur.


'Beni derinden sarsan olay Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın takındığı değişik tutum'

  • Kim konuşuyor ve O’nu rahatsız ediyorsa tek bir şey yapıyorlar, onu ezin. Halkı baskılayamazsınız. Barolar da hak arıyorlar, onlar da yürüyecek. Anayasa oldukça açık, silahsız ve saldırısız olduğu sürece hepsinin yürüme hakkı. Silahları mı var? Bir yere mi saldırdılar? Dünya böyle bir misal görmedi, Türkiye de böyle bir örnek görmedi. Sonunda girişimler oldu, şimdi Baro Başkanları yürüyorlar.
  • Beni derinden sarsan vaka ise Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın bu olaya karşı takındığı farklı tutumdur. Adalet, savunma... En başta o savunacak.
  • Adalet Bakanı izahat yapmış, teklif yok diyor. Doğru öneri yok. ‘Hangi maddesine karşı çıkıyorsunuz, ortada henüz bizim bile vakıf olduğumuz bir öneri yok’ diyor. Sayın Bakan rejim değişti haberin yok mu? Bunlar Adalet Bakanlığı'nda hazırlanmıyor mu? Sana niye sorsunlar ki ayrıca, bir paralel yapılanma bulunduğunun farkında değil misin? Bir Hazine Bakanı var iki yerde. Bir Türkiye Cumhuriyeti var, bir de Saray var.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz