Kaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?


Kaya tuzu nedir, ne işe yarar, kaya tuzunun faydaları nelerdir, nasıl kullanılır gibi soruların cevapları ve çarpıcı gerçekleri burada!
Kaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaya Tuzu Nedir: çoğu zaman tuzlu suların buharlaşmasıyla oluşan tortul kayaçlardan meydana gelen, sodyum klorürün mineral formuna verilen isimdir. Kaya tuzları genellikle renksiz yada sarı renkli olmakla beraber yapısındaki yabancı maddelerin miktarına ve türüne bağlı olarak açık mavi, koyu mavi yada pembe renk de olabilir.

Bu yazıda tarihten örnekler ve bilimsel sebeplerle kaya tuzunun yararlarından, kristal tuzları nasıl tüketebileceğimizden, onlarca tuz çeşidi arasından orijinal veya kaliteli kaya tuzunu nasıl bulabileceğimizden, sıkça sorulan sorulardan, bu konudaki bir ekip özel bilgilerden ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurlardan bahsedeceğiz.

Kaya Tuzu Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır, Faydaları nelerdir, İşte Bu Yazıda!

Kaya Tuzu Ne İşe Yarar?

1- Kaya Tuzunun Faydaları nelerdir?

  • Doğal Mineral Deposu: Kaya tuzu organik bir mineral cevheri gibidir. Bilim insanoğluına gore vücudumuzun tertipli olarak alması ihtiyaç duyulan 92 farklı element bulunmakla beraber kaya tuzunda bu 92 farklı mineralin 84 tanesi bulunmaktadır. Kaya tuzları vücudun mineral ihtiyacını karşılamak için ideal bir besin maddesidir.

21. Yüzyıl şartlarında çok çeşitli sebeplerden dolayı besinlerin besleyicilik kıymeti düştüğü için çoğu insan kafi oranda mineral alamamaktadır. Mineral eksikliği durumunda vücut işlevini tam verimli bir halde gerçekleştiremeyeceği için hastalıklar yada zor iyileşme görülebilir.


Organik ve Kristal Kaya Tuzunun Mineral Deposu benzer biçimde Olması Kaya Tuzunun Faydaları Arasındadır

ışınım Emicilik: Kaya tuzu, ışınım emici özellik gösterir. Bu sebepten ötürü nükleer santrallerin dışarısında, santrallerden dışarı ışınım çıkmaması için kaya tuzu izolasyonu yapılmaktadır. Bu fakatçla kaya tuzu tüketimi ve kaya tuzu lambaları başta olmak üzere çeşitli unsurlar dünya genelinde yaygınlaşmaktadır.

Örneğin kaya tuzunun ışınım emicilik özelliği zamanla yeni bir sektör olan kaya tuzu lambası sektörünün doğmasına ve kendisine tüm dünya çapında ünlü bir yer edinmesine de vesile olmuştur. Kalite, görsellik ve uygun fiyatı bir arada bulabileceğimiz, pek çok konuda çeşitli faydaları bulunan kaya tuzu lambalarının faydaları şu görseldeki gibidir:


Kaya Tuzu Lambasının Faydaları nelerdir?

  1. solunum yolların İyi Gelmesi: Kaya tuzu havadaki kötü ve ağır enerjiye neden olan pozitif iyonları yok edip, negatif iyon yayarak canlılara rahatlama hissi verir. Örneğin 2. Dünya Savaşı esnasında, mağaralarda saklanan askerler nefes alma konusunda ciddi huzur yaşamışlardır. Bu sebeple Azerbaycan şeklinde kimi ülkelerde gezinsel mağara oteller dahi bulunmaktadır.
  2. Pek Çok Derde umar Olması: Kaya tuzu vücudun hemen hemen tüm sistemleri ile ilgili sorunlara devadır. Örneğin stresi azaltır, minerallerin emilimini kolaylaştırır, kan dolaşımını hızlandırır, kemik ağrılarına iyi gelir, diş beyazlatmada kullanılır, kan şekerini dengeler, yaşlanma etkilerini azaltır, iştahı arttırır, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Kaya tuzunun faydaları konusunu tıpkı şu görseldeki gibi özetleyebiliriz:

Kaya Tuzunun Faydaları nelerdir?


2- Rafine Tuzların ve Kaya Tuzlarının Farkları nelerdir?

 

  • Rafine tuz işlenmiş, suni, yapay iken kristal kaya tuzu (genellikle) tuzun organik ve işlenmemiş formudur. şu sebeple kaya tuzunda insan vücudunun ihtiyaç duyduğu 92 mineralin 84’ü varken rafine tuzlarda yalnız 4-5 element bulunmaktadır. Bunun sebebi ise şu şekildedir:
  • Klasik sofra tuzu rafine edilirken olası kirliliklerin ortadan kaldırılması için daha çok işlem uygulandığı ve (tuzun erime noktası olan) 801 °C ısıya maruz bırakıldığı için içeriğindeki 82 element ve iz elementler alınır. Sofra tuzunun yapıca %97’si sodyum klorürdür.
  • Rafine tuzlar uğradıkları işlemler sonucunda kimi özelliklerini kaybederler. şu sebeple rafine tuzları beyazlatmak ve akışkan hale getirmek (doğrusu topaklanmasını önlemek) için çeşitli katkı maddeleri konulmaktadır. Bu maddelerden birisi de E-536 doğrusu potasyum ferro siyanürdür.
  • Kimi Rafine Tuzlara Topaklanmayı Önleyici Olarak Potasyum Ferro SİYANÜR [E-536] Katılmaktadır
  • Rafine tuzlar tansiyonnı ciddi şeklinde yükseltirken, kaya tuzlarının o denli zararlı tesirleri olmaz. Rafine tuzlar ödeme sebep olurken, kaya tuzları anti-ödem özelliğindedir yani kaya tuzları ödemi önler.
  • Kaya tuzu yer yüzünden değil, yer altındaki mağaralardan çıkarıldığı için çoğu zaman öteki kaynaklara göre daha temizdir. Örneğin Türkiye’nin tuz ihtiyacının çoğu Tuz Gölünden karşılanır. Fakat tuz gölüne 2010’lu senelerın başında Konya’nın kimi ilçelerinin kanalizasyonlarının döküldüğü ile ilgili haberlerin çıktığını biliyor muydunuz?

Son derece ilginç olan bu ilginç durum dönem dehemmiyet haberlere mevzu olmu ve hatta 2020 senesinde meclis gündemine dahi taşınmıştır. Zira mağaralardan çıkarılan, bu sebeple de yüksek ihtimalle temiz olan kaya tuzlarını tüketmeniz daha mantıklı olacaktır değil mi?


Kaya Tuzu ve Rafine Tuzlar Arasındaki Farklar nedir?


3- Kristal Kaya Tuzu iyi mi Kullanılır?

Tuz günlük bir ihtiyaç olduğu ve sağlığımız için fazlaca önemli bir besin maddesi olduğu için düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Rafine edilmemiş kaya tuzu ise tuzun işlenmemiş naturel hali olduğundan önemli bir sağlıklı beslenme alışkanlığıdır.

Kristal kaya tuzları öteki adıyla sofrada öğütme tuzları çoğu zaman seramik bıçaklara haiz olan özel değirmenler aracılığı ile öğütülerek rafine sofra tuzu kıvamına getirilebilirler. Özel değirmenler ile büyük kristaller tıpkı şu görseldeki gibi ufak ve ince hale getirilebilirler:

Çevirmeli Değirmen İle Öğütülmeden Önce ve Öğütüldükten sonra Kaya Tuzu

Büyük ve iri kristal şeklindeki kaya tuzlarını sulu yemeklerde yemeği düzenli olarak karıştırmak şartıyla sofra tuzu benzer biçimde küçültmeden de kullanabilirsiniz. Aslına bakarsan kaya tuzu çok fazla tuz tadı vermez, bir ekip ünlü doktorlara bakılırsa kaya tuzu ile mineral eksiğinizi giderirsiniz.

Eğer büyük kristaller şeklinde kullanmak işinize gelmiyorsa seramik değirmenler kullanarak büyük kaya tuzlarını küçültüp de kullanabilirsiniz. Çünkü küçük maddeler daha çabuk çözünürler. Bu özel değirmenlere ve büyük kristalleri küçültme işlemine ilişkin güzel bir örnek şu görseldeki gibidir:


Sofrada Öğütme Kristal Kaya Tuzu iyi mi Kullanılır?


4- Kaya Tuzu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Meydana getirilen araştırmalara nazaran canlıların vücudundaki su ve tuz dengesinin bozulması sonucunda kap ritim bozukluğu, depresyon, baş ağrısı gibi bir çok negatif sonucu olabilmektedir. İşte şundan dolayı sağlıklı yaşam için doğru tuzu kullanmak ve o tuzun miktarını da iyi ayarlamak gerekmektedir.

— Kaya tuzu alırken her şeyden önce emin kaynaklardan alışveriş yapmak gerekmektedir. Çünkü uzmanlar piyasada dönem dönem düzmece Himalaya kaya tuzu vb. ürünlerin dolaştığı mevzusunda tüketicileri uyarmaktadırlar.

— Uzmanlara nazaran kaliteli ve mineral bakımından zengin kaya tuzları öteki kaya tuzlarına gore daha parlak olmaktadırlar. Örneğin aşağıdaki kaliteli bir Himalaya kaya tuzu örneğidir:


Kaliteli Kaya Tuzu & Himalaya Tuzu Parlak Renkli Olur

— Rafine edilmemiş, ağır işlemlere maruz bırakılmamış kaya tuzları (diğer adıyla sofrada öğütme tuzları) genellikle noktasal taneciklerden ziyade yukarıdaki görseldeki gibi iri iri kristallerden doğar.


— doğal kaya tuzu, rafine tuzlar şeklinde bembeyaz değildir. Uzaktan bakınca beyaz görünüyor olsa da, elinize alıp yakından baktığınızda bazı bölümleri renksiz (şeffaf) görünecektir. Doğal olarak Himalaya kaya tuzları kısmen şeffaf pembe veya mavi de olabilir

— Elinizdeki kaya tuzu iri değil de, sofra tuzu gibi minik küçük noktasal taneciklerden oluşuyorsa da akışkan olmaması, topaklanması gerekir. Zira tuz bu özelliklere katkı maddeleri sayesinde ulaşır.


Soldan Sağa Doğru: doğal Kaya Tuzu & Rafine Edilmiş Tuz & Öğütülmüş Kaya Tuzu

Uyarı: Her kaya tuzu doğal tuz değildir çünkü bazı kaya tuzu çeşitleri rafine edilerek yada katkı maddeleri eklendikten sonra satılabilmektedir. Düzgüsel şartlar altında organik kaya tuzu ufak bir temizleme işleminden başka işleme tabi tutulmaz. şundan dolayı alışveriş yaparken dikkatli olmak gerekmektedir!

Kaya Tuzu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kaya tuzu niçin tüketilir?

Kaya tuzu vücudun mineral ihtiyacını gidermek amacıyla tüketilir. Vücudumuz bir fabrika gibidir ve bu fabrikanın işçileri olan enzimler çalışmak için çoğu zaman bir minerale veya bir vitamine ihtiyaç duymaktadırlar.

Fakat bilimsel araştırmalara göre günümüz şartlarında çeşitli sebeplerden ötürü yeterince mineral alınamamaktadır. Örneğin meyve ve sebzelerin besleyicilik değerleri geçtiğimiz 100 yılda ciddi oranda düşmüştür. Mesela susuz tarımda yetişen bir üründe toprak olmadığı için mineral farklılığı olmaktadır.

Ayrıca yeri gelmişken internette yaygın olarak geçen şu ifadeyi burada da paylaşmak gerekir: “Turşudaki maydanozu çürümekten sakınan kaya tuzu, organlarını ve seni kim bilir nasıl korur!“

Kaya Tuzu Nedir? Kaya Tuzunun Faydaları nedir?


Kaya tuzunun orijinal mi düzmece mi bulunduğunu anlamak için yapabileceğimiz özel bir kontrol var mı?

Eğer elinizdeki tuzun doğallığı hakkında şüpheleriniz var ise, tuzun rafine tuz mu veya organik tuz mu olduğunu ufak bir test ile anlayabilirsiniz.

Kontrol: Yarım çay bardağı üzüm sirkesinin içine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Beş – on dakika kadar bekleyin. Eğer sirke yeni açılmış gazlı içecekler benzer biçimde aşağıdan yukarı doğru köpürmeye başlıyor ve bir süre sonra da kabul edenık hal alıyorsa o tuz organik tuz değildir. (Alıntıdır, denenmemiştir.)


Türkiye'deki kaya tuzu nerelerde üretilir? Ülkemizin kaya tuzu rezervi ne durumdadır?

Kadim, medeniyetler beşiği, eşsiz bir Jeopolitik öneme sahip olan bir coğrafyada yaşıyoruz. Haliyle tuz mevzusunda da çeşit çeşit rezervler mevcuttur. Normal tuzların çoğu Tuz Gölünde üretilirken, kaya tuzları mevzusunda Çankırı, Çorum, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars hattı (özellikle Çankırı Kaya tuzu ile meşhurdur) bu konuda varlıklı bir rezerve sahiptir.

Kaya tuzu kullanmanın dezavantajları nedir?

• Rafine tuz benzer biçimde yoğun bir tuz tadı içermez.
• Kaya tuzu kristalizedir, yemeklerde eritmesi zor olabilir.
• Katkısız olduğundan topaklanma problemi görülebilir.

 

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz