Katar’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?


Katar’da çalışmak isteyen birçok kişi Katar’da çalışma izni nasıl alınır ya da Katar’a işçi olarak nasıl gidilir gibi soruların yanıtlarını merak ediyor. Bizde bugünkü yazımızda Katar’da çalışma şartları ve çalışma izni ile ilgili detayları sizlerle paylaşmak istedik. İşte yaptığımız araştırmalar sonucu edindiğimiz bilgiler…

Katar’da çalışma izni nasıl alınır? Aslında Katar’da çalışma izni alma şartları diğer körfez ülkeleriyle benzerlik gösteriyor diyebiliriz. Yani Katar’da da çalışma izni almak için “kefalet” sistemi kullanılmaktadır. Buna göre buradaki sorumluluk aslında işverene bırakılmıştır. Birlikte çalışacağınız işveren sizinle çalışacağına dair Katar resmi makamlarına kefalet bildirimi yaptığında diğer resmi prosedürler kolaylıkla halledilebilir.

Katar çalışma izni için gerekli tüm belgeleri Katar Çalışma Bakanlığı Dairesi’ne eksiksiz bir şekilde ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Bu belgelerin en önemlilerinden biri yaptığınız iş sözleşmesini kanıtlayan belgelerdir. Bu belgeler ilgili Bakanlığa sunulduktan sonra çalışma izni için diğer şartları taşıyıp taşımadığınıza da bakılabilir. Bunlar; 18-60 yaş arasında olup olmadığınız, mesleki yeterliliğiniz, sağlık durumunuzu gösteren belge, en az 6 aylık vize vb.’dir.

Bunun dışında oturma izni de almanız gerekmektedir. Bu da en 6 ayı kapsayacak şekilde olması gerekir. Oturma izni içinde çeşitli prosedürleri yerine getirdikten sonra Katar göçmen birimine gerekli belgeleri sunmanız son derece önemlidir. Ülkede en fazla 30 gün serbest dolaşım hakkına sahip olacağınız için tüm resmi işlemleri bir an önce yaptırmalı ve hem çalışma izni hem de ikamet izninizi bir an önce çıkartmaya gayret etmelisiniz.

Katar’da Çalışmak

Birleşik Arap Emirlikleri arasında zenginliği ve geniş sosyal haklarıyla dikkatleri üzerine çeken Katar, her yıl yeni yatırımcıların akın ettiği ülkelerin başında geliyor. Ülkede yapılan tüm ticari faaliyetlerde görev alacak personelin yurtdışında getirilmesi de Katar’da çalışmak isteyen birçok kişiye umut oluyor. Çalışılan sektöre göre ve pozisyona göre oldukça yükse aylık maaşların ödendiği Katar’da, işçilere sağlanan diğer sosyal haklarda oldukça caziptir.

Dolayısıyla Türkiye’den de her yıl yüzlerce kişi Katar iş ilanlarına başvuru yapmakta ve yepyeni bir deneyim kazanmak için gün saymaktadır. Eğer sizde Katar’da çalışmak ve yeni coğrafyalar keşfetmek istiyorsanız çeşitli kariyer sitelerinde ve İŞKUR yurtdışı iş ilanları ana sayfasında ki size uygun olan işlere başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Katar'da Çalışma İzni Nasıl Alınır ?

Katar Çalışma Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Katar Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Aşağıdaki Gibidir.

  • Katar Vizesi: Türkiye Cumhuriyeti  ve  Katar arasında yapılan anlaşma gereği Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet Pasaport Hamilleri  Katar ülkesine yapacakları seyahatler için 90 Gün Vizeden Muaftırlar. Katar Vizesi almalarına gerek yoktur.
  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet Pasaport sahipleri  Katar Çalışma Vizesi, Katar Öğrenci vizesi  ve Katar Aile Birleşimi Vizesi alacak kişilerin Katar Konsolosluğuna Müracaat  yapmaları gerekmektedir.
  • Katar Turist Vizesi: Türkiye ve Katar arasında yapılan anlaşma sayesinde, turistik seyahatlerde belirli bir süre için vize istenmemektedir. Bir Türk vatandaşı, 6 aylık süre içinde Katar ülkesinde 90 gün kalma hakkına sahiptir. 90 günlük süre tek seferde kalma hakkına sahiptirler. 90 gün tamamlandıktan sonra ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir. 
  • Katar Ticari Vize: Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet Pasaport Hamilleri ticari amaçlı yapacakları seyahatlerden 90 günü aşmamak kaydıyla Vizeden muaftırlar.
  • Katar Fuar Vizesi: Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet Pasaport Hamilleri Fuara katılım amaçlı yapacakları seyahatlerden 90 günü aşmamak kaydıyla Vizeden muaftırlar.
  • Katar Çalışma Vizesi: Anılan ülkede çalışma iznine sahip olmak için, Katar Çalışma Bakanlığı birimine başvuru yapılması zorunludur. İzni alabilmek için çeşitli belgeler istenmektedir. Onaylanan izinler, 6 ay ya da 1 yıl süre için verilmektedir. Eğer, çok büyük bir yatırım söz konusu ise istisnai durumlarda 2 yıllık çalışma izni verilebilmektedir. Çalışma iznine sahip olan kişiler, izinde belirtilen iş yeri dışında çalışamazlar.
  • Katar Eğitim Vizesi:  Katar ülkesinde bulunan herhangi bir üniversitenin kabul davetiyesini alan öğrenciler, eğitim ya da vize danışmanlığı yapan firmalardan destek alarak gerekli belgeleri hazırlayabilirler. Öğrencilerden istenen belgeler detaylı bilgi almak için Katar Konsolosluğuna Müracaat yapmaları gerekmektedir.
  • Katar Aile Birleşim Vizesi (Katar Evlilik Vizesi): Katar vatandaşı ile evliyseniz ya da orda oturumu olan eşinizden dolayı vize almak isteyen kişilerin Aile birleşim vizesi almaları gerekmektedir. Aile Birleşim vizesi hakkında detaylı bilgi almak için Katar Konsolosluğuna Müracaat  yapmaları gerekmektedir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz