Kadına yönelik şiddete 'Risk Analiz Modülü' oluşturuldu


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan meydana getirilen açıklamaya göre, şiddete yine maruz kalma veya can güvenliği tehlikesi yüksek olan mağdurları zamanında saptamak için Aile Bilgi Sistemin'e entegre edilmek üzere Risk Analiz Modülü geliştiriliyor.
Kadına yönelik şiddete 'Risk Analiz Modülü' oluşturuldu

Risk Analiz Modülü çalışması kapsamında, veriye dayalı, geçerli ve güvenli bir risk değerlendirme ölçeği geliştirilecek. Ölçek ile belirlenen risk düzeyi doğrultusunda toplumsal hizmet müdahalesi sağlanacak.

Çalışmaya, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığından alakalı uzmanlar da katkı veriyor. Risk Analiz Modülü kapsamında, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) için hazırlanan hizmet standartları doğrultusunda risk yönetimi adımları da belirlendi.

Pilot çalışma başlatılacak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yakın zamanda geliştirilen risk değerlendirme ölçeğinin psikometrik özelliklerinin kontrol edilerek belirlenmesi amacıyla pilot emek harcama başlatılacağını söyledi.

Selçuk, "Pilot tatbik ile elde edilen veriler kapsamında risk değerlendirme ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilerek çıkan sonuçlar doğrultusunda bilimsel kanıta dayalı bir risk ölçeği oluşturulacak" dedi.
Bakan Selçuk, çalışmaların tamamlanmasının ardından 'Kadına Yönelik Şiddet Vakalarında Risk Analizi Sistemi'nin uygulamaya konularak 81 ilde yaygınlaştırılacağını belirtti.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde hazırlanarak 2019 Kasım ayında yürürlüğe giren 2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planında, Bakanlığın hedefleri arasında "Kadına yönelik şiddet olaylarının risk analizinin doğru yapılabilmesi amacıyla Aile Bilgi Sistemi'ne entegre edilmek üzere risk analiz modülü geliştirilecektir" faaliyeti yer alıyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz