Prof. Dr. İvet Bahar, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne Seçilen İlk Türk Bilim Kadını Oldu


Prof. Dr. İvet Bahar, dünyanın en seçkin bilim akademisi Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk bilim kadını oldu. İvet Bahar, şu anda Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı olarak görev yapmakta.
Prof. Dr. İvet Bahar, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne Seçilen İlk Türk Bilim Kadını Oldu

Daha ilkin Türk bilim insanlarının dünya genelinde elde ettikleri başarıları ve hususi komitelere seçildiğini birçok kez paylaşmıştık. Hepimizi sevindiren bu güzel haberler, günümüzde de hız kesmeden gelmeye devam ediyor. Son güzel haber, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar’dan geldi.

İlaç tasarımları üstüne çalışmalarını yürüten Prof. Dr. İvet Bahar, 190’ı Nobel ödüllü ve toplamda 2.900 üyesi bulunan Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne (NAS) seçildi. İvet Bahar, bu halde bir ilki de başarmış oldu. Kendisi, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 157 senelik tarihinde seçilen ilk Türk bilim kadını oldu.

Prof. Dr. İvet Bahar

Geçtiğimiz pazartesi günü Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçildiğini öğrenen Prof. Dr. İvet Bahar, konu ile alakalı Demirören Haber Ajansı’na açıklama yaptı. İvet Bahar, ‘Bu seçim aslında şimdiye dek yürüttüğüm araştırmaların saygın bir bilim kurumu tarafınca kabul görmesi anlamına geliyor. Bu da fazlaca gurur verici bir şey tabii.’ benzer biçimde açıklamada bulundu.

İvet Bahar kimdir?

Prof. Dr. İvet Bahar

Prof. Dr. İvet Bahar, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki 15 senelik kariyerinin ardından 2001 yılında Amerika’ye gitti. Günümüzde halen Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kurucusu ve başkanı olduğu ‘Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi’ bölümünde 120 benlik bir ekibi yönetmekte.

İvet Bahar, bununla birlikte Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü NIH’ın desteklediği projelerle biyolojik bilimler ve deva tasarımları alanında emekler yürüten iki değişik merkezde de başkanlık rolü yürütüyor. Bununla beraber Pittsburg Üniversitesi’nin İlaç Tasarımı bölümünde de başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Prof. Dr. İvet BaharAmerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk bilim kadını olan İvet Bahar, 2016 senesinde Amerika Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak Beyaz Saray’a konuşmacı olarak davet edilmişti. Bahar, buradaki "Çok Ölçekli Modelleme ve Biyolojide Büyük Veri" başlıklı konuşmasında, 'süper bilgisayar' teknolojisi ile daha önce yapılamayan, deva tasarımlarında da kullanılan moleküler ve hücresel düzeydeki simülasyonların nasıl daha hızlı ve doğru bir biçimde yapılabileceğini anlatmıştı.

Akademide 4 Türk daha bulunuyor:

Dünyanın en seçkin bilim akademisi olarak düşünülen Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi, 2005 senesinde Nobel ödülü kazanan Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ı üye olarak seçmişti. Bununla beraber MIT Ekonomi Profesörü Daron Acemoğlu, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Celal Şengör ve Antropolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan da akademide yer alan Türkler arasında.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz