İstanbul Havalimanı terminali, Dünyanın En Büyük "LEED Altın" Sertifikasını Almaya aday Binası seçildi !


Geçtiğimiz yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında faaliyete başlayan İstanbul Havalimanı, Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafınca LEED Altı Sertifikası ile ödüllendirildi. Havalimanı, bu unvanı taşıyan en büyük yapı oldu.
İstanbul Havalimanı terminali, Dünyanın En Büyük "LEED Altın" Sertifikasını Almaya aday Binası seçildi !

İGA, Amerikan Yeşil Bina Konseyi’ne yapılan müracaat cevabında İstanbul Havalimanı terminal binasının LEED Altın Sertifikası almaya hak kazandığını açıkladı. Bu sertifikaya sahip en büyük yapı da İstanbul Havalimanı terminal binası olmuş oldu.

LEED sertifikasının temelinde birden fazla değerlendirme kriteri olsa da Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC), genel hatlarıyla güvenlik, sıhhat ve sürdürülebilirlik noktasındaki çalışmalara odaklanıyor. Ayrıca bu sertifikaları almak, genel hatlarıyla pek de basit sayılmaz.

Su tüketiminde büyük tutum hedefleniyor:

İstanbul Havalimanı terminali, Dünyanın En Büyük LEED Altın Sertifikasını Almaya aday Binası seçildi

LEED sertifikası almak için projelerin en başından planlama yapmak gerekiyor. Konsey tarafınca dikkate alınan kıstaslar içinde toplu taşımanın ve alternatif ulaşım sistemlerinin özendirilmesi, su tasarrufu, suyun verimli kullanımı, enerji verimliliği benzer biçimde başlıklar yer alıyor. 

Ayrıca sertifikasyon sürecinde sigara dumanının engellenmesi ve kapalı alanlardan uzaklaştırılması, kapalı alan hava kalitesinin artırılması, gün ışığının yararlı ve verimli kullanımı gibi mevzular da göz önüne alınarak karar veriliyor. 

İstanbul Havalimanı, bu anlamda su tüketimi düşük olan verimli batarya ve rezervuarları kullanıyor. Gri suyun kullanımıyla binada su tüketiminde %50’den fazla tutum elde edilmesi planlanıyor. Peyzajdaysa azca suya ihtiyacı olan mahalli bitkiler kullanılıyor. Bu bitkiler arıtılmış suyla sulanıyor. Böylece %100 tasarruf elde ediliyor.

Atıklar %93 oranında azaltığı gözlemlendi:

İstanbul Havalimanı terminali, Dünyanın En Büyük LEED Altın Sertifikasını Almaya aday Binası seçildi
İstanbul Havalimanı terminal binası, sahip olduğu verimli mekanik ekipmanlar ve tenvir sistemleri gibi özellikleriyle de öne çıkıyor. Uluslararası standart olarak düşünülen ASHRAE örnek binasıyla karşılaştırıldığına havalimanı, %22’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlıyor. Anadolu Ajansı’na göre İGA, emek harcamalar sürecinde oldukca örnek bir tavır sergileyerek atık sahalarına giden miktarı %93 oranında azaltmayı başardı. 

Terminalin kapalı alan hava standardını artıran mekanik havalandırma sistemi de ASHRAE standardında. Taze hava değerleri 0’un üzerinde olurken iç mekan malzemelerinde de insan sağlığına zarar vermeyen mamüller tercih ediliyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz