iPhone'lar için Apple iOS 14'ü tanıttı


Apple'ın iPhone'lar için geliştirdiği mobil işletim sistemi iOS'un yenisi tanıtıldı. Ekim 2020'de kullanıma açılması beklenen iOS 14 bir çok yeniliği de bununla beraber getiriyor.
iPhone'lar için Apple iOS 14'ü tanıttı

Koronavirüs salgını nedeniyle Apple tarafından ilk kere online olarak düzenlenen yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC 2020 etkinliği ile yeni mobil işletim sistemi iOS 14 resmen tanıtıldı.

Habertürk'ten Necati Çalışkan'ın haberine göre iOS 14 ile gelecek yenilikler şöyle olacak:

Kullanıcılar, iPhone’larına yüklü uygulamalarına, klasörlemelerine gerek kalmadan “App Library” adı verilen bu yeni bölümden erişebilecek. Kullanıcılar, bu özellikle toplumsal medya, oyun, alışveriş gibi aradığı kategorideki uygulamaya daha süratli bir biçimde ulaşabilecek.

Uygulama düzen ve klasörlemede olduğu şeklinde Android kullanıcıların yakından bildiği bir öteki özellik olan Widget’lar (hava durumu, arama çubuğu… )da iPhone’lara gelecek. IOS 14 ile beraber kullanıcılar Widget ekleyip, iPhone’larının ana erkanlarını özelleştirebilecek.

 •  Resim içinde Resim
  iOS 14 ile gelen bir diğer yenilik olan “Picture in Picture” (resim arasında fotoğraf) özelliği ile kullanıcılar bir uygulama içerisindeyken, bu uygulamalarından çıkamalarına gerek kalmadan, başka bir işlemi yapabilecek. Yine Android platformunda halihazırda bulunan bu özellik yardımıyla iPhone kullanıcıları da örneğin video izlerken oynatıcılarını otomatik olarak küçültüp, ana ekrana geçebilecekler.
 • Mesajlar
  iOS 14 ile yenilenen Mesajlar uygulamasına sık yazışma kurulan kişileri ve bildiri dizilerini sabitleme, yanlış kişiye mesaj göndermenin önüne geçmek için ileti yazılmaya başlandığında alakalı bireyin fotoğrafını gösterme, kullanıcıların WhatsApp ve benzeri platformlardan aşina olduğu satır içi ve öbek sohbetlerde muayyen bir kişiyi etiketleyerek yanıtlama gibi özellikler geliyor.
 • Siri:
  iOS 14 ile birlikte Apple’ın sesli asistanı Siri de yeni özelliklere kavuşuyor. Tasarımı yenilenen Siri, herhangi bir uygulama açıkken bir soru sorulup, aktifleştirdiğinde artık monitörü kaplamayacak, minik bir Widget belirerek suali yanıtlayacak. Ayrıca iOS 14 ile birlikte Siri ile artık sesli mesaj gönderip, ‘dikte’ de kullanılabilecek. Yeni Siri ve sunduğu tercüme uygulaması sayesinde, iki değişik dili konuşan kişiler birbirleri ile iletişim kurabilecek.
 • İnternetsiz çeviri
  iOS 14 ile birlikte iPhone’lara yeni bir Çeviri (Translate) uygulaması da gelecek. Olacak. Başlangıçta Türkçe hariç 11 farklı dili destekleyecek olan suni zeka destekli uygulama, internete erişimine gereksinim duymadan, tamamen çevrimdışı olarak, gerçek zamanlı karşılıklı bir çeviri yapacak.
 • App Clip:
  Apple’ın öneriler altyapısı geliştirilen Haritalar ve yenilenen CarPlay uygulamasının yanısıra iOS 14’n bir öteki yeniliği ise “App Clip” adı verilen minik uygulamalar. Bu bilhassa uygulama indirmeden alakalı servisler anlık olarak kullanılabiliyor. Apple’ın süratli açılan ve anlık kullanılabilen bu App Clip uygulamalarının boyutu 10 MB altında olacak.

Geliştirici sürümü bugünden itibaren erişilebilen, beta sürümü ise gelecek ay sunulacak olan iOS 14’e son kullanıcılar için ise bu senenin ekim ayında kullanıma açılması bekleniyor.

IOS 14 güncellemesini alabilecek cihazlar ise şu şekilde:

 • iPhone SE (2020),
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X,
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus,
 • iPhone 7, iPhone 7 Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 6S ve iPhone 6S Plus
 • iPod touch (7. Nesil)

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz