Hindistan'ın Çin ile çatıştığı Ladakh’taki bölgesinde hareketlilik yaşandı


Hindistan Hava Kuvvetlerinin Çin ile çatışmanın yaşandığı Ladakh'taki hava üssünde hareketliliğin arttığı bildirildi.
Hindistan'ın Çin ile çatıştığı Ladakh’taki bölgesinde hareketlilik yaşandı

NDTV kanalındaki habere göre, Hindistan’ın Ladakh’ta bulunan hava üssünde savaş ve nakliye uçaklarının yanı sıra taarruz helikopterlerinin uçuşlarıyla hareketlilik yükseldi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir subay, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Hint Hava Kuvvetlerinin bütün zorlukları karşılamaya ve operasyonlara hazır bulunduğunu belirtti.  Söz konusu hava üssünün Çin sınırı boyunca ülkenin savaşa hazırlık derecesinin artırılmasında mühim bir oynadığı belirtiliyor.

Hint Hava Kuvvetlerinin bölgedeki faaliyetleri geçen ay Çin ve Hint askerleri arasında yaşanan, 20 Hint askerinin ölümüne yol açan çatışmanın peşinden daha da arttı.  Hindistan, Çin ile gerilimin tırmandığı Doğu Ladakh'a karadan havaya füze savunma sistemi, obüs ve tank konuşlandırmıştı.

Yeni Delhi yönetimi, haziran nihayetinde TikTok, CamScanner, Share it, Wechat, UC tarayıcı, Xender ve Clean-master’in de aralarında bulunmuş olduğu Çinli teknoloji şirketine ilişkin 59 mobil uygulamayı "Hindistan'ın egemenliği, bütünlüğü, savunması, güvenliği ve amme düzenine karşı zararı dokunan faaliyetlerde bulunmuş olduğu" nedeni öne sürülerek yasaklamıştı.

Bölgede gerilimi yükselten süreç

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde, 15 Haziran'da 20 Hint askerinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya niçin olan ve bölgede tansiyonu yükselten süreç, Çin askerlerinin mayıs başlangıcında üç noktadan Ladakh bölgesine girmesi, burada çadır ve askeri karakollar kurmasıyla başlamıştı. Çin askerlerinin, "bölgeden ayrılmaları" yönünde defalarca yapılan sözlü uyarılara aldırış etmediği ifade edilmiş, iki ülke arasında bir öteki tartışma mevzusu Sikkim eyaletinde de Çin ve Hint askerleri içinde çatışmalar yaşanmıştı. İki ülke askerlerinin Ladakh bölgesinin doğusunda ve Sikkim eyaletinde karşı karşıya gelmesinin peşinden gözler bu bölgeye çevrilmişti.

Öte taraftan haziran başlangıcında iki ülke dışişleri bakanlığı yetkililerinin sınırda artan gerilimi video konferans kanalıyla görüştüğü açıklanmıştı. Hindistan, anlaşmazlığın barışçıl müzakereyle üstesinden gelinmesi konusunda Çinli yetkililerle aynı fikir olunduğunu bildirmiş, Pekin yönetimi de iki ülkenin gerilimin düşmesine ilişik konsensüse vardığını duyurmuştu.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke içinde egemenlik tartışmalarına niçin oluyor.
 Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.


Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen hakimiyet ihtilaflarını çözemezken, iki ülke arasındaki gerilim, 2017'de de Çin'in bölgedeki sınır yolunu tartışmalı bir platoya uzatmaya çalışması üstüne artmıştı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz