Güvenlik uzmanı konuştu: Libya’daki vekalet savaşı jeopolitik karşıtlaşmaya döndü


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in son Libya ziyaretini güvenlik uzmanı Abdullah Ağar değerlendirdi. Ağar, “Ulusal Mutabakat Hükümeti ortadan kalkmak üzereyken Türkiye, sağlamış olduğu destekle beraber ilk önce kuşatmayı kırdı” dedi.
Güvenlik uzmanı konuştu: Libya’daki vekalet savaşı jeopolitik karşıtlaşmaya döndü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in son Libya ziyaretinin, geçen sene imzalanan Türkiye-Libya “mutabakat muhtırası kapsamındaki faaliyetleri incelemek üzere” yapıldığı açıklandı. Ankara’nın yöresel siyaseti açısından Libya’nın şu anki görevi ne? Türkiye’nin, değişmekte olan koşullarda Libya ile ilgili planları neler?

Libya Türkiye açısından neden önemli?

Konuyla alakalı konuşan emniyet uzmanı ve eski asker Abdullah Ağar, şu değerlendirmelerde bulundu.

Abdullah Ağar’ın ziyaretle alakalı yorumu şöyle:

"Libya, Türkiye’nin İran sınırından başlayıp Irak, Suriye, Doğu Akdeniz ve Libya olmak üzere ortalama 2500 kilometrelik bir aksta tutuşmuş olduğu jeopolitik mücadelenin Batı noktası. Bu anlamda Libya, Türkiye açısından son aşama önemli. Libya, Doğu Akdeniz üzerinde yapılan antlaşmalar üzerindeki etkisi bakımından ve geleceğin jeopolitik şekillenmesi adına büyük bir değer taşıyor. Bu nedenle Türkiye’nin orada en üst ölçüde liderlerle görüşüyor olması anlamlı ve önemli."

‘Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne desteği kuşatmayı kırdı’

"Öte taraftan Türkiye, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni oldukca önemsediğini ve onu desteklediğini imlemek istiyor. Türkiye, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne vermiş olduğu desteğin tam bitiş/çöküş evresinde tecelli ettiğinin farkında. Açıkçası, Ulusal Mutabakat Hükümeti ortadan kalkmak üzereyken Türkiye, sağlamış olduğu destekle beraber ilk önce kuşatmayı kırdı, dengeyi sağlamış oldu ve sonrasında inisiyatif üretti. Bu inisiyatifin de burada kalmaması, aranan sonuca ulaşması gerekiyor. Bu noktada test ve koordinasyonun en üst ölçüde yapılıyor olması önemlidir."

“Libya denklemine pek oldukça küresel aktör konumlandı”

"Bir diğer yandan denklem son dönemde oldukca değişti. Önceden savaşım, bir vekalet savaşı gibi cereyan ediyordu. Ama şu anda olay, jeopolitik bir karşıtlaşmaya dönüştü. Libya denklemine pek oldukça küresel aktörün konumlandığını görüyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin açıkçası en üst düzeyde temsil edilmesi, sahanın ve sahadaki liderlerin yerinde görülmesi, savaşım alnının ve ruhunun solunması anlam, mesaj ve etki üretiyor."

Amerika’nin pozisyonu ne?

"Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri çok net olarak bir pozisyon almaya, tesir üretmeye başladı. Amerika’nın gerek Afrika Kuvvetler Komutanı gerek Büyükelçisi gerekse stratejik aygıtları olan uçak gemilerinin Akdeniz’de konuşlanması, C-17 globemaster şeklinde kıtalararası uçaklarının Libya semalarında gözükmeye başlaması ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ABD eksenli antlaşmalar yapacağını dillendirmesi denklemin başka boyutlara evrildiğini gösteriyor."

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz