Gümrüklerde PlayStation için Vergi alarmı Verildi ! PlayStation Gümrükteki işlemleri hakkında herşey haberimizde..


Sony, PlayStation 5'in tanıtımını dün yaparken, ürünün çıkış zamanı ve fiyatı açıklanmadı. Ürün şayet 30 Eylül'den ilkin Türkiye'ye 3 bin TL'lik gümrük giriş fiyatıyla gelirse, bayi kârı hariç fiyatı 6 bin 18 TL olacak. Üründe yüzde 50 ek gümrük vergisi, yüzde 20 ÖTV ve yüzde 18 KDV uygulanacak. Öte yandan, Gümrük Genel Müdürlüğü, geçen hafta tüm gümrük müdürlüklerine bir yazı göndererek oyun konsollarının da arasında yer aldığı bir takım üründe gümrük kıymet bedellerinin düşük gösterilmesinin önüne geçmek için önlem alınmasını istedi.
Gümrüklerde PlayStation için Vergi alarmı Verildi ! PlayStation Gümrükteki işlemleri hakkında herşey haberimizde..

Merakla beklenen PlayStation 5’in tanıtımı dün yapılırken, ürünün çıkış tarihi ve satış fiyatı resmi olarak açıklanmadı. Japon teknoloji devi Sony’nin ürettiği oyun konsolunun, çıkış tarihinin 2020 sonunu bulabileceği ve ABD’de satış fiyatının da 499 dolar olacağı öne sürülüyor.

Satış fiyatının ABD’de 499 dolardan başlayacağı, Türkiye’ye gümrük giriş fiyatının 449 dolar olabileceği yönünde öngörüler basına yansırken, ürünün Türkiye fiyatı vergiler sebebiyle bu rakamın çok daha üstünde olacak.

GÜMRÜK VERGİSİ NE ZAMANA KADAR YÜZDE 50 EK VERGİ VAR?

18 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye'de oyun konsollarına yüzde 50'lik ek gümrük vergisi getirildi. 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 50 olarak uygulanacak olan ek vergi, 1 Ekim 2020'den sonra ise yüzde 20 olacak.

Oyun konsollarında ek olarak yüzde 20’lik Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi (KDV) uygulanıyor.

Bazı internet sitelerinde, oyun konsollarında TRT bandrol ücreti ve Kültür Bakanlığı Payı da tahsil edilmiş olduğu öne sürüldü sadece bu doğru değil.

Gümrüklerde PlayStation için Vergi alarmı Verildi ! PlayStation Gümrükteki işlemleri hakkında herşey haberimizde
Başkent Üniversitesi’nden Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, video oyun konsollarının 9504 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.İ.P.) numarasında bulunduğunu ve 4 mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Kültür Bakanlığı Payı” ile alakalı 2187 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer almadığını belirtti.

Bingöl ek olarak, 10628 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen ve TRT’ye aktarılacak olan bandrola doğal olarak cihazlar ve bandrol oranları sıralamasında de video oyun konsollarının bulunmadığını belirtti.

GÜMRÜKTEN GEÇMEDEN 3 BİN TL, ÇIKIŞTA İSE 6 BİN TL

Bingöl’ün hesaplamasına göre, laf konusu bilgiler ışığında, eğer PlayStation 5 Türkiye’ye 3 bin TL’lik gümrük giriş fiyatıyla 30 Eylül’den ilkin gelirse, bayi kârı hariç satış fiyatı 6 bin 18 TL olacak.

  • 3 bin TL’lik gümrük giriş tutarı olan ürüne, yüzde 50’lik ek gümrük vergisi oranı sebebiyle 1500 TL’lik gümrük vergisi eklenecek.
  • 3 bin TL’lik gümrük giriş ücreti olan ürüne, yüzde 20’lik ÖTV oranı nedeniyle 600 TL’lik ÖTV eklenecek.

Gümrüklerde PlayStation için Vergi alarmı Verildi ! PlayStation Gümrükteki işlemleri hakkında herşey haberimizde
3065 sayılı KDV Kanunu’nun 21. Maddesi gereğince her türlü vergi ve harç KDV matrahına dahil ediliyor. Bu nedenle KDV’nin matrahı gümrük giriş ücreti, gümrük vergisi ve ÖTV’nin toplamı, şu demek oluyor ki 5100 TL olarak hesaplanıyor.

  • Bu durumda yüzde 18’lik KDV oranıyla ürüne, 918 TL’lik KDV ekleniyor.
  • Bu durumda, ürünün bayi kârı hariç fiyatı 6 bin 18 TL’ye geliyor.

GÜMRÜKLERE PLAYSTATION UYARISI

Öte yandan, Ticaret Bakanlığı’na bağlı Gümrük Genel Müdürlüğü, 2 Haziran 2020 tarihinde tüm gümrük ve dış tecim bölge müdürlüklerine makale göndererek, oyun konsolunun da dahil olduğu birtakım ürünler için değer araştırılması yapılmasını istedi.

Yazıda, “Genel Müdürlüğümüzce ithalat verileri üstünde meydana getirilen analizlerde ve Genel Müdürlüğümüze intikal eden muhtelif olaylarda, özellikle, kuruyemiş, kozmetik ve temizlik eşyası, elektrikli ev eşyası, oyun konsolu, oyuncak, güneş gözlüğü, saat şeklinde ürün gruplarında beyan edilen kıymetin düşüklüğü noktasında şüpheye neden olan tutarsızlıklara rastlanılmaktadır” denildi.

ALINMASI İSTENEN ÖNLEMLER SIRALANDI:

Yazıda ek olarak, “söz konusu ürünlerde düşük değer beyanının önüne geçilmesi ve Hazine kayıplarının önlenmesini teminen” şu adımların atılması istendi:

  • Bağlantınız gümrük müdürlüklerinde eşyanın kıymetine ilişkin meydana getirilen işlemlerde azami titizlik gösterilmesi,
  • Eşyanın satmaca veya diğer belgelerinde marka/model detayları var ise yada TAREKS'e tabi olanlarda sistemde belirtilen marka/model detayları doğrultusunda alakalı markanın Türkiye temsilcisi/dağıtıcısı nezdinde elde edilecek ithalat birim fiyatlarından da yararlanılması, kıymetinden kuşku edilmesi halinde 2012/29 sayılı genelge kapsamında kıymet araştırmasına gidilmesi,
  • Gümrük idarelerince değer araştırmasına gidilen beyannamelerde BİLGE sisteminde Muayene Kontrol alanında bulunan “Kıymet Araştırması” seçeneğinin işaretlenmesi
  • Bölge Müdürlüğünüzce, bağlantınız gümrük idarelerindeki ithalat işlemleri ile alakalı olarak eşyanın beyan edilen kıymetinde zaman arasında düşüş olup olmadığı vb. Hususlarda periyodik olarak araştırma yapılması, herhangi bir tespitte bulunulması halinde gümrük müdürlüklerinin talimatlandırılması gerekmektedir.

Yine Gümrük Genel Müdürlüğü, gümrük ve tecim bölge müdürlüklerine gönderilmiş olduğu 18 Şubat 2019 tarihli yazıda, “Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün 16.01.2019 tarihindeki ve 40796177 sayılı yazısı ekinde alınan 15.01.2019 tarihli Araştırma ve Tespit Raporunda; Sony PS4 oyun konsolu cinsi ürünlerin kıymetinin düşük gösterilerek ithalatlarının gerçekleştirildiğinin tespit edildiği ifade edilmektedir” denilmiş ve tedbir alınmasını istemişti.

Gümrük Genel Müdürlüğü 2 Haziran 2020 tarihli talimatı şu şekildeydi:

Gümrük Genel Müdürlüğü 2 Haziran 2020 tarihli talimatı şu şekildeydi

 

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz