Girişimcilerin Pazarlama İçin Kullandıkları 10 İpucu


Sosyal medya, pazarlamanın en kuvvetli kanallarından biri haline geldi. Facebook ve Twitter ilk akla gelenlerden olsa da Instagram bilhassa girişimciler için göz ardı edemeyeceğiniz bir hazine. Markanız için mükemmel fırsatlar yaratabileceğiniz bir vasıta olan Instagram, 2018’in Haziran ayında aylık 1 milyar etken kullanıcıyı aştı.
Girişimcilerin Pazarlama İçin Kullandıkları 10 İpucu

İşinizi büyütmenizi sağlayacak kilit noktalardan biri doğru bir pazarlamadır. Günümüzde en popüler yöntemlerden kabul edilen toplumsal medya pazarlaması, doğru yapıldığında sizi başarıya götürür. Instagram toplumsal medya pazarlamasında fazlaca büyük bir yere sahiptir. Yüksek kullanıcı sayısı hedef kitlenize ulaşmanızı oldukca kolaylaştıracaktır.

Girişimcilerin ortaya koyduğu yeni ürün yada hizmet ilk başta ön hüküm yada güvensizlikle karşılaşabilir. Bu durumda insanları ikna edebilmek, işinizin kıymetini göstermeniz gerekir. İşte bundan dolayı Instagram girişimciler için harika bir platformdur.

Instagram yeni fikirlerin ustası olan girişimcilere yeni deneyimler kazanabilecekleri ebedi bir deniz sunar. Pazarlama fikirlerinizi deneyebilir, yeni fikirler edinebilir yada mükemmel iş birlikleri yapabilirsiniz. Kaliteli içerikler oluşturmalı, doğru fotoğraflar seçmeli, doğru hashtagler kullanmalısınız. Potansiyel müşterilerinizle yazışma halinde olmak onları kazanmanıza destek olur. 

Başarılı bir Instagram toplumsal medya pazarlaması için birtakım stratejiler vardır. Girişimciler için bunun iyi yanı: hiç bir yatırım gerektirmez. Üstelik size naturel etkileşim sağlar. 10 ipucu için hazır olun!

Hedeflerinizi Belirleyin

Başarılı olmak için hedeflerinizi bilmeniz, güvenli olmanı gerekir. Pazarlama ve iş hedeflerinizi tanımlamalısınız. Bunun için sorular üstünden gidebilirsiniz. Hedef kitleniz toplumsal medyada mı? Nasıl takipçi sayınızı arttırmayı düşünüyorsunuz? Web sitesinize trafik oluşturmanın en iyi yolu nedir? Bu sayede çizeceğiniz yol önemlidir. Çünkü potansiyel müşterinize ulaşmak ve SEO’nuzu geliştirmek bu kişileri reel müşterilerinize çevirmenizi sağlar. 

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenize ulaşabilmeniz için onlarla aynı dilden konuşmanız gerekir. Onları anlamanız marketing için fazlaca önemlidir. İçerikleriniz doğru kişilere ulaşmadığında bu size bir başarı sağlamayacaktır.

Mevcut kitlenizi araştırın. Neleri sevdiklerine, aradıklarına, beğendiklerine dikkat edin. Kişileri Instagram sayfanıza çekip orada tutmayı başardığınızda reel müşterilere dönüştürmeniz daha basit olacaktır.

Müşterilerinizin Sevdiği İçerikler Hazırlayın

Müşterilerinizin neyin sevdiğini algılamak onları tanıdığınızda daha basit olacaktır. Hangi stillerin, içeriklerin daha çok alaka gördüğünü çözümleme ettikten sonrasında bu yolda ilerleyin. Markanızla alakalı fotoğraflar, yazılar ve teklifler paylaşın.

Müşterilerinizin aramış olduğu içerikleri algılamak için bir yol da rakiplerinize bakmaktır. Sizinle aynı alanda içerik hazırlayan popüler internet sitelerine, bloglara yada YouTube sayfalarına bakabilirsiniz.

Etkileşim Kurun

Sosyal medya pazarlaması yaparken ancak takipçilerinize satış meydana getirmeye odaklanmayın. Onlarlara etkileşim halinde olmalısınız. Bu markanıza olan yakınlığı arttırır ve daha samimi görünmenizi sağlar. İnsanların gönderilerinize yorum yapmış olup paylaşması yeni kullananların size ulaşmasını kolaylaştırır. Keşfet kısmında daha görünür olursunuz.

Tutarlı Olun

İçeriklerinizde sunduklarınızın, verdiğiniz mesajların tutarlı olmasını sağlayın. Aksi takdirde bu kafa karışıklığına sebep olur. Tutarlı olmanız daha güvenli olmanızı sağlayacağından müşterilerinizin ve çalışanlarınızın size itimat duymasına niçin olur.

Hashtagler Kullanın

Hashtagler yeni potansiyel müşterilerin sayfanıza ulaşmasını sağlar. Belirli bir mevzuda olan içerikleri bir araya getirir. Gönderinizi yayınlamadan ilkin popüler aramalara nazaran içeriğiniz ve markanızla alakalı hashtagleri ekleyebilirsiniz.

Yarışma Düzenleyin 

Kitleniz ile etkileşim sağlamak için onları harekete dercetmek fazlaca iyi bir yoldur. Bunun için yarışmalar düzenleyebilirsiniz. İnsanlar yanıt vermeyi severler ve birazcık da rekabetle bu güzel bir etkileşim sağlayabilir. “Bu fotoğrafa bir izahat yaz.” yada “... olduğu bir anını paylaş.” benzer biçimde yarışmalar düzenleyebilir içlerinden en yaratıcısını, komiğini kazanan belirleyebilirsin. 

Benzer Hesaplardan İlham Alın

Eğer içerik bulmada sıkıntı yaşıyorsanız benzer Instagram hesaplarından yararlanabilirsiniz. Beğendiğiniz tekrar tasarlayabilirsiniz. Bunu yaparken aldığınız sayfaya girmeyi, gönderiye etiket bildiri unutmayın.

Ne Yaptığınızı Yaratıcı Yöntemlerle Gösterin

Görsel içerik Instagram için temel oluşturuyor. İşinizin ne işe yaradığını yaratıcı görsellerle sunmanız ilgiyi arttıracaktır. İşinizi sunarken arka planını da. Şirketleri görmelerini sağlayın, misyonlarımızı paylaşın. İpuçları yada iyi mi yapılırsa gönderiler de alaka çekecektir.

 İçerik Yayınlama Planınız Olsun

Belli periyotlar halinde yeni gönderiler paylaşın. Günlük paylaşım sayılarınız satın alın. Kaç gönderi paylaşacağınıza nazaran gösterecek. Paylaştığınız gönderi potansiyel müşterilere ulaştırır. İşletme profillerini takip eden kullanıcı geçmişi o takip etmeyen kullanıcılardan oluşuyor. Bir düzeniniz olduğunda bu kullanıcıları tutmanız ve yeni müşteriler kazanmanız, başarıya ulaşmanız daha basit olacaktır.

Girişimcilerin işlerini büyütebilmesi, Instagram'da toplumsal medya pazarlaması en az maliyetle uygulayabilecekleri en etken yöntemdir. Tüm bu ipuçlarında belirttiğimiz benzer biçimde kaliteli içeriklerle kitlenizle sıhhatli bir yazışma kurduğunuzda başarı kaçınılmaz olacaktır.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz