Gigabyte’tan Rahatlatan Açıklama: Intel Z490 Anakartı, 11. Nesil Intel İşlemcileri Destekleyecek


Geçtiğimiz gün Auros Direct canlı yayını oluşturan Gigabyte, yayında Intel Z490 anakartlarının 11. Nesil işlemcileri destekleyeceğini açıkladı. Böylece bu kadar pahalı bir anakarta yatırım yapmak isteyenlerin de içi bir nebze rahatladı.
Gigabyte’tan Rahatlatan Açıklama: Intel Z490 Anakartı, 11. Nesil Intel İşlemcileri Destekleyecek

Günümüzün dominant işlemci üreticisi Intel, geçtiğimiz gün yeni 10. Nesil işlemcilerini tanıttı. Intel’in yeni tanıttığı işlemciler, işlemci dünyasının görmüş olduğu en süratli masaüstü işlemcisini de arasında bulunduruyordu ve bu konum AMD’ye de büyük bir meydan okumaydı. Yine de 10. Nesil işlemcilerle birlikte bilgisayar kullanıcılarının aklına bir sual takıldı.

Intel’in yeni nesil işlemcileri deyim yerindeyse güce aç olarak çalışacaklar. Bununla birlikte bu işlemciler, yeni LGA 1200 soketine de ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısıyla bu işlemciyi edinmek isteyenler için müsait olan tek seçenek yeni çıkacak Z490 serisi anakartlar oluyor.

Z490, 11. nesil Intel işlemcilerini destekleyecek:

Z490 serisi anakartlar, PCIe 4.0 desteği ve daha gelişmiş kablolu ve kablosuz rabıta desteği şeklinde birçok özelliği beraberinde getirecek. Ancak birçok özelliği beraberinde getiren ve Intel’in 10. Nesil işlemcilerini destekleyen bu anakart bir hayli pahalı. İşte bu aşamada o sual akıllara takılıyor: Bu anakartlar Intel’in 2021 senesinde çıkaracağı 11. Nesil işlemcileri de destekleyecek mi?

Anakart üreticilerinden Gigabyte, bu konuda kullanıcıların içini rahatlatan bir açıklamada bulundu. Şirket, Auros Direct canlı yayınında Intel’in en az 11. Nesil Rocket Lake S işlemcilerinin Z490 serisi anakartlar tarafınca destekleneceği konusunda garanti verdi.

Peki bu rahatlatıcı açıklamayı neden Intel yapmadı da Gigabyte yaptı? İşte bu aşamada büyük sual işaretleri bulunuyor. Gigabyte adına izahat yapan ve Rocket Lake’in Z490 tarafınca destekleneceğini söyleyen kişi, aslına bakarsak bu bilgiyi söylerken birazcık da çekingendi. Dolayısıyla nedendir bilinmez Intel şu anda bu konu hakkında pek de konuşmaya istekli değil şeklinde.

Yine de Gigabyte tarafınca meydana getirilen açıklama bilgisayarını devamlı güncelleyen kişiler için oldukça olumluydu. Yeni nesil Rocket Lake işlemcilerinin Z490 anakartı tarafından destekleneceğini bilmek, bu anakarta sağlam bir yatırım yapmak için iyi bir niçin olabilir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz