Geleceğin Meslekleri Nelerdir? 2022 Sonrası Popüler Olacak Meslek Grupları


Bilimsel ve teknolojik gelişmeler yaşam tarzımızı, alışkanlıklarımızı ve ihtiyaçlarımızı sürekli olarak değiştirmeye devam ediyor. Özellikle yeni teknolojiler ve dijitalleşme ile birlikte ihtiyaçlarımızın değişmesi, bazı mesleklerin ihtiyaçlarının da değişmesine neden oluyor. Dünyanın, sektörlerin ve biz insanların ihtiyaçlarını karşılamak için daha az ihtiyaç duyulan bazı meslek ve meslek grupları önemini kaybederken; İhtiyaçlara çözüm sunan veya sunulması planlanan meslekler öne çıkıyor.
Geleceğin Meslekleri Nelerdir? 2022 Sonrası Popüler Olacak Meslek Grupları

Nasıl ki bugünün meslekleri geçmişteki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ürünüyse, geleceğin meslekleri de bugünün gelişmelerinin bir ürünü olarak ortaya çıkacaktır. Geleceğin meslekleri hakkında bilgi sahibi olarak çalışanlarınızın yetkinliklerini buna göre geliştirebilirsiniz. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada popüler olacağı tahmin edilen geleceğin mesleklerinden bazılarını sıralayalım.

1. Veri Analisti ve Veri Bilimcisi

Veri analisti, bir şirket, kuruluş, proje veya kişinin verilerini istatistik, yazılım ve matematiksel yöntemler kullanarak anlamlandırmaya çalışan kişidir. Veri analistleriyle aynı amaçla veri bilimcileri, kaynaklardan veri toplayan, veri yapılarını analiz eden ve istatistiksel araştırma modelleri oluşturan kişilerdir. Özellikle sektörlerin dijitalleşmesi ve verilerin çeşitlenmesi ile istatistik ve teknoloji bilimlerine dayalı bu mesleklere daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

2. Büyük Veri Mühendisi

Bir büyük veri mühendisi, çok büyük miktarda ve çeşitlilikte veriyi belirli bir sistematike göre düzenler ve şirket veya kurumların kullanımına sunar. Böylece kuruma ve şirkete veri odaklı karar vermede ve süreçlerin yürütülmesinde katkı sağlar. Özellikle dijitalleşme ile birlikte şirketlerin ve kurumların internet üzerinden daha fazla veri elde etmesi gelecekte büyük veri mühendislerine olan ihtiyacı artıracaktır.

3. Veri Güvenliği Uzmanı

Şirketlerin ve kurumların dijital ortamlarda bulunması ile kendilerine, çalışanlarına ve müşterilerine ait verilerin korunması gerekli ve önemli bir süreç haline gelmektedir. İşte burada veri güvenliği uzmanı devreye giriyor. Veri güvenliği uzmanı, şirketlerin ve kurumların dijital güvenlik altyapısını tasarlıyor, olası siber saldırılara karşı güvenlik sistemlerini analiz ediyor, iyileştiriyor ve geliştiriyor.

4. Yapay Zeka Uzmanı

Adını yavaş yavaş duymaya başladığımız yapay zeka uzmanlığı geleceğin en önemli mesleklerinden biri. Yapay zeka uzmanları, makine öğrenimi yani insan beynine benzer süreç ve işlevlere sahip makineleri tasarlayan ve programlayan kişilerdir. Yapay zeka uzmanlarının özellikle şirketler ve kuruluşlar için karar verme, problem çözme ve hedef belirleme gibi süreçlere katkı sağlayacak sistemler geliştirmesi bekleniyor.

5. Yazılım ve Uygulama Geliştirme Uzmanı

Günümüzde oldukça popüler olan yazılım ve kodlamanın gelecekte daha da ön plana çıkacağı düşünülüyor. Bu nedenle yazılım ve uygulama geliştirme uzmanlığı hem bugünün hem de yarının mesleği olarak görülmektedir. Yazılım geliştirme uzmanı, şirketlerin, kurumların veya kişilerin ihtiyaç duyduğu uygulama ve programlar için gerekli kodları tasarlayan, yazan veya geliştiren kişidir.

6. IoT (Nesnelerin İnterneti) Uzmanı

Nesnelerin İnterneti, son yılların en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Tarımdan şehirciliğe, sağlık hizmetlerinden lojistiğe birçok sektörde IoT ürünlerinin geliştirilmesi hedefleniyor. IoT ürünleri sadece internete bağlı cihazlar değil, aynı zamanda birbirine bağlı ve internet üzerinden bilgi paylaşan cihazlardır. Hayatımızın bir parçası olacak bu cihazların hem üretim hem de kullanım süreçlerinde IoT uzmanlarına ihtiyaç duyulacak.

7. Alternatif Enerji Uzmanı

Kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtların sınırlı olması ve her geçen gün azalması, gelecekte yenilikçi enerji kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyulacağını göstermektedir. Bu noktada alternatif enerji uzmanlarına da görev düşüyor. Alternatif enerji uzmanı, yenilikçi ve verimli enerji kaynaklarını belirleyen ve bunların kullanımına yönelik projeler tasarlayan kişidir.

8. 3D Üretim Mühendisi

Günümüzde özellikle sağlık alanında kendini göstermeye başlayan 3D üretim mühendisliğinin gelecekte gıda, giyim, turizm ve mimarlık gibi birçok sektörün tasarım alanında yer alacağı öngörülmektedir. 3D üretim mühendisi, 3D yazıcıların muayene, kurulum, işleme süreçlerini takip eden ve 3D yazıcıların daha donanımlı hale gelmesi için üretim süreçlerinde yer alan kişidir.

9. Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanı

Dijitalleşme ile birlikte firmalar online ortamlara geçmekte ve firma sayısı her geçen gün artmakta, firmalar arası rekabet farklı boyutlara taşınmaktadır. Şirketler bu rekabet ortamında öne çıkmak için daha fazla dijital pazarlama ve strateji uzmanına ihtiyaç duymaya başlıyor. Dijital pazarlama ve stratejistler, online pazarda firmaların hedeflerini belirleyen, markayı daha tanınır hale getiren ve kitle iletişimini güçlendirmeye çalışan kişilerdir.

10. Risk Yönetimi Uzmanı

Risk yönetimi uzmanı, özellikle kurumsal şirketlerde analiz araçları ile belirlenen riskleri değerlendiren, azaltan ve ortadan kaldırmaya çalışan kişidir. Risk yönetimi uzmanları, şirketlerin giderek artan rekabet ortamında öne çıkabilmeleri için almaları gereken riskleri belirleyerek ölçümler ve risk haritaları oluşturuyor.

Yukarıda sunulan gelecekteki meslekler hakkında dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Geleceğin mesleklerinden birçoğuna “uzman” denmesi, bu mesleklerin günümüz meslekleriyle ilgili olduğunu göstermektedir. Şirketinizin mevcut çalışanlarının yetkinliklerini geliştirerek onları geleceğin mesleğine yönlendirebilir ve şirketinizin kurumsal çevikliğine katkıda bulunabilirsiniz.

*Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2 yılda bir hazırlanan Ekim 2020 “Future of Jobs” / “İşlerin Geleceği – Meslekler” raporu kullanılmıştır.

merak edilen diğer sorular:

 

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz