Eski TRT başspikeri hayatını kaybetti! Cihangir Göker hayatını kaybetti.. Cihangir Göker kimdir ?


TRT'nin emekli başspikerlerinden Cihangir Göker, Ankara'da 77 yaşında yaşamını yitirdi. Göker, yarın Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanacak.
Eski TRT başspikeri hayatını kaybetti! Cihangir Göker hayatını kaybetti.. Cihangir Göker kimdir ?

TRT Ankara Televizyonu'nda 31 Ocak 1968'de meydana gelen ilk yayının spikerliğini ve tarihçi Afet İnan'ın "Mustafa Kemal Atatürk ve Devrimleri" programının sunuculuğunu üstlenen Göker, 41 yıllık meslek hayatında önemli anları ve olayları kamuoyuna aktarmıştı. Ankara'da 77 yaşlarında vefat eden Cihangir Göker’in naaşı 29 Haziran Pazartesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecek.
TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren, usta spiker Göker'in vefatı dolayısıyla Twitter'dan başsağlığı mesajı yayımladı.

Eren, "TRT'nin mühim isimlerinden emekli başspikerimiz, diksiyon ve müessir konferans sanatının duayen adı Cihangir Göker, hayata veda etti. Türkçenin doğru kullanımı için oldukca çalıştı, birçok insan yetiştirdi. Mekanı cennet olsun." ifadesini kullandı.

CİHANGİR GÖKER KİMDİR?

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) başspikerlerinden, diksiyon eğitmeni Cihangir Göker, TRT Ankara Televizyonu'nda 31 Ocak 1968'de gerçekleştirilen ilk yayının spikerliğini ve tarihçi Afet İnan'ın "Mustafa Kemal Atatürk ve Devrimleri" programının sunuculuğunu üstlenmişti.

Diksiyon ve etkili konferans sanatının mühim isimlerinden Göker, yıllarca görevini sürdürdüğü TRT'deki kariyerinin ardından, Başkent İletişim Akademisi'nde medya dünyasındaki birçok meşhur isme tahsil vermişti.

AA'ya 26 Eylül 2019'da Türk Dil Bayramı ve Türk dilinin yaşadığı problemler ile çözüm yollarına ilişkin verdiği röportajda, her Türk gencinin evinde kesinlikle Türk Dil Kurumunun Türkçe sözlüğünü bulundurmasını öğütleyen Göker, "Dilini kaybeden milletler yok olmaya mahkum olur." ifadesini kullanmıştı.

41 yıllık meslek hayatında mühim anları ve vakaları kamuoyuna aktarmıştı. Ankara'da 77 yaşında vefat eden Cihangir Göker’in naaşı 29 Haziran Pazartesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecek.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz