En Hızlı Web Tarayıcısı Hangisi? İşte Benchmark Skorları


Günümüzde popüler olarak kullanılan birkaç farklı web tarayıcısı bulunuyor. Bu tarayıcıların tercih edilmesinde ise çeşitli kriterler var. Bu kriterler arasında en öne çıkanı ise hız oluyor. Biz de en hızlı web tarayıcısı hangisi diye sorduk ve popüler olanları birbiriyle kıyasladık.
En Hızlı Web Tarayıcısı Hangisi? İşte Benchmark Skorları

En hızlı web tarayıcısı hangisi? İşte popüler tarayıcıların benchmark skorları

Birbiriyle kıyasladığımız tarayıcıları, sadece bir tane benchmark testi ile irdelemedik. Browserbench ve AnTuTu sonuçlarıyla yarıştırdığımız tarayıcıların, üç farklı testte de performansını gördük. Buna göre oluşan sıralama çok şaşırtıcı olmasa da ilk sıradaki ve son sıradaki tarayıcıların biraz sürpriz olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca bu testleri Windows işletim sistemli bir bilgisayarda yaptık ve bu yüzden Safari’yi bu kıyaslamaya dahil etmedik. Bilgisayarın Windows sürümü 2004 olurken, tarayıcılar da en güncel sürümleri ile test edildi.

1 – Microsoft Edge

En hızlı web tarayıcısı hangisi sorusunun cevabı, yapılan testler sonucunda Microsoft Edge oldu. Son zamanlarda Microsoft tarafından fazlaca reklamını da gördüğümüz Edge, kullanıcı deneyimi tarafında da çoğunluk tarafından iyi not almayı başarıyor. Bunun yanı sıra hızıyla da öne çıkan tarayıcı, Windows sisteminde kullanılabilecek ideal seçeneklerden biri oldu.

En hızlı web tarayıcısı hangisi

Microsoft Edge Browserbench Sonuçu

Microsoft Edge AnTuTu Sonuçu

2 – Google Chrome

Windows kullanıcıları arasında en yaygın kullanılan tarayıcılardan biri olan Google Chrome ise ikinci en hızlı web tarayıcısı oldu. Chrome, Microsoft Edge’e hem browserbench testlerinde hem de AnTuTu testinde geçildi. Chrome’un benchmark sonuçlarını da aşağıda görebilirsiniz.

En hızlı web tarayıcısı hangisi

Google Chrome Browserbench Sonuçu

Google Chrome AnTuTu Sonuçu

En hızlı web tarayıcısı hangisi

3 – Opera

En hızlı web tarayıcı sıralamasında, Edge ve Chrome’un ardından Opera’yı görüyoruz. Opera ile Chrome arasındaki kıyaslamada büyük bir fark olmamasına rağmen Chrome testlerden aldığı sonuçların ortalamasıyla daha hızlı olduğunu gösteriyor. Opera’nın benchmark sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

En hızlı web tarayıcısı hangisi

Opera Browserbench Sonuçu

Opera AnTuTu  Sonuçu

En hızlı web tarayıcısı hangisi

4 – Opera GX

Opera’nın oyunculara özel olarak tasarladığı tarayıcısı Opera GX de hızı ile kullanıcıları mutlu etmeyi başarabiliyor. Opera GX, speedometer’da Opera’nın standart tarayıcısını geride bırakmayı başarıyor ancak diğer testlerde ise Opera’ya geçildi. Ortalamasıyla da dördüncü en hızlı web tarayıcı oldu. Tarayıcının test sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

En hızlı web tarayıcısı hangisi

Opera GX Browserbench Sonuçu

Opera GX AnTuTu Sonuçu

En hızlı web tarayıcısı hangisi

5 – Vivaldi

En hızlı web tarayıcısı sıralamasında beşinci sırada ise listedeki diğer tarayıcılara nispeten daha az bilinen Vivaldi yer alıyor. Vivaldi, speedometer testinde Opera’yı geride bırakmayı başarıyor ancak diğer iki testte aldığı puanla Opera ve Opera GX’in arkasında kalıyor.

En hızlı web tarayıcısı hangisi

Vivaldi Browserbench Sonuçu

Vivaldi AnTuTu Sonuçu

En hızlı web tarayıcısı hangisi

6 – Mozilla Firefox

En hızlı web tarayıcı sıralamasında Mozilla’yı altıncı sırada görüyoruz. Ülkemizde yaygın kullanılan web tarayıcılarından olan Firefox’un test sonuçlarının beklentileri karşılamadığını söyleyebiliriz. Tarayıcının benchmark skorunu aşağıda görebilirsiniz.

En hızlı web tarayıcısı hangisi

Mozilla Firefox Browserbench Sonuçu

Mozilla Firefox AnTuTu Sonuçu

AnTuTu ve Browserbench testini nasıl yapılır

Bu testleri kendi bilgisayarınızda farklı tarayıcılara uygulayabilirsiniz. Browserbench testlerine buradanAnTuTu testine ise buradan ulaşabilirsiniz.

alıntı: https://shiftdelete.net/en-hizli-web-tarayicisi-hangisi

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz