Elon Musk insan beynine çip yerleştireceğini söyledi


Elon Musk insan beynine yerleştirilecek bir çip yardımıyla insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma gibi bir hedefleri olduğunu açıkladı.
Elon Musk insan beynine çip yerleştireceğini söyledi

SpaceX ve Tesla benzer biçimde alanlarında çığır açan şirketlerin başındaki isim San Francisco'daki Kaliforniya Bilim Akademisi'nde yaptığı sunumda projeyi hayata geçirmelerinin vakit alabileceğini fakat ilk prototipin gelecek yıl nihayetinde bir insan beynine yerleştirilebileceğini belirtti. Musk aslolan zorlayıcı prosedürün gerekli izinlerin katılımı olacağını vurguladı.


Musk'ın 2016 senesinde kurduğu Neuralink adlı şirketin amacı oldukça yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine arayüzleri geliştirmek.

2017 yılında şirket bu cihazla ilk hedeflerinin kronik hastalıklardan kaynaklanan semptomları azaltmak olduğunu açıklamıştı.

Fakat teknoloji dünyası Musk'ın geleneksel olarak daha büyük bir planı bulunduğunu düşünüyordu. Çünkü Musk sık sık yapay zeka alanındaki baş döndürücü gelişmelerin gelecekte insan neslini tehlikeye atabilecek bir hal alacağı uyarısında bulunuyordu.

Musk Salı akşamı yaptığı sunumda sinirsel hastalıkları çözebileceklerini belirttikten sonrasında bu cihazla "beynin korunabileceği ve geliştirilebileceği, böylece geleceğe daha hazırlıklı olunabileceği"ni vurguladı.

İşadamı bunun da büyük ihtimalle kablosuz minik çipler vesilesiyle insan beyni ile yapay zekanın birleşmesiyle mümkün olacağını belirtti.

'Süperinsan zekasına sahip olunca kredi parasını çıkarabilirsiniz'
Çip takmanın maliyetinin yüksek olup olmayacağı sorusu üzerine Musk bunun için büyük bir altyapı gerekmeyeceğini belirterek şu lafları kullandı:

"Superinsan zekasına haiz olunca çekeceğiniz krediyi ödeyebileceğini sanıyorum."

48 yaşındaki Musk Forbes'un dünyanın en varlıklı insanları listesinde 40'ıncı sırada bulunuyor. PayPal, Tesla, SpaceX ve The Boring Company gibi şirketlerin kurulması ve büyümesinde rol oynadı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz