Elon Musk'ın Bir Tweet'i Tesla'ya 14 Milyar Dolar Zarar'a Uğrattı


Dünyanın en zengin para manyağı insanlarından bir tanesi olan SpaceX ve Tesla CEO’su olan Elon Musk, attığı bir tweet sebebi ile Tesla'ya kat kat servet kaybetmesine sebep oldu. Elon Musk’ın tweet'i sonrası Tesla, 14 milyar dolar değerinde hisse kaybetti.
Elon Musk'ın Bir Tweet'i Tesla'ya 14 Milyar Dolar Zarar'a Uğrattı

Son günlerde karantina uygulamasıyla ilgili attığı tweetler nedeniyle eleştiri oklarını üstüne çeken Elon Musk, dünyanın en varlıklı insanlarından bir tanesi konumunda bulunuyor. Forbes’un reel zamanlı milyarderler listesine nazaran Musk’ın Tesla ve SpaceX’ten toplamda 36,6 milyar dolarlık net serveti bulunuyor. Bu servet, Musk’ı dünyanın en zengin 23. Insanı yapıyor.

Büyük gücün büyük sorumluluk getirmesi benzer biçimde büyük servetlere sahip olmak da büyük dikkatler gerektiriyor. Twitter’da 33,5 milyon takip edeni olan Musk, attığı bir tweet nedeniyle CEO’su olduğu Tesla’nın bir servet kaybetmesine sebep oldu.

“Tesla’nın hisse senedi fiyatı çok yüksek”

Elektrikli arabalar üreten Tesla, borsada tarihinin en büyük düşüşlerinden bir tanesini yaşadı. Şirketin CEO’su Elon Musk’ın attığı bir tweet, firmanın piyasa değerinin 14 milyar dolar (98 milyar TL) düşmesine sebep oldu.

Elon Musk, resmi Twitter hesabından attığı tweette “Bence Tesla’nın pay senedi fiyatı fazlaca yüksek” dedi. Ünlü iş insanı, Wall Street Journal’dan gelen tweetin latife olup olmadığı sorusuna ise ‘hayır’ yanıtını verdi. Musk, sonrasında attığı bir tweette ise “Kız dostum bana oldukça kızgın” dedi.

Bu yılın başlarında oldukça hızlı bir şekilde kıymet kazanan Tesla’nın piyasa değerinin düşmesi Elon Musk’ın kişisel servetinin de azalmasına sebep oldu. Elon Musk’ın Forbest’ta yer alan profiline göre net serveti 2,8 milyar dolar azaldı.

Musk’ın paylaşımı sebebiyle yaşanan düşüş sonrası Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merakla bekleniyor. Musk, 2018 yılında tekrar Tesla ile ilgili attığı bir tweet nedeniyle 20 milyon dolar para cezasına çarptırılmış ve ayrıca Tesla Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı bırakmak zorunda kalmıştı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz