Eğitim Bakanı Açıkladı: 2. Dönem Karneler Nasıl Olacak?


Milli Eğitim Bakanlığı, Ziya Selçuk imzası taşıyan yeni bir genelge yayımladı. Söz mevzusu genelgede okullardan uzaktan geçindiren ikinci eğitim tedris döneminin yıl sonu işlemlerinin iyi mi yapılacağı açıklandı. Genelgeyle beraber milyonlarca öğrencinin merak etmiş olduğu sorular da açığa kavuşmuş oldu.
Eğitim Bakanı Açıkladı: 2. Dönem Karneler Nasıl Olacak?

Çin'in Wuhan kentine ortaya çıkıp pandemi haline dönüşen koronavirüs salgını, olağan hayatımızı ciddi anlamda etkiledi. Pandeminin en oldukca etkilediği gruplardan bir tanesi de ilk ve orta okullar ile liselerde eğitimlerine devam eden öğrenciler oldu. Çünkü pandeminin Türkiye'de de yayılım göstermesi, öğrencilerin 2019-2020 Eğitim Öğretim Dönemi'nin ikinci yarısını nerede ise tamamen evlerinde geçirmelerine neden oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz dönemlerde almış olduğu kararlar ile okulları önce geçici olarak tatil etmiş, arkasından da dönemin kapanmasına karar vermişti. Bu süreç içerisinde öğrenciler boş bırakılmadı ve uzaktan da olsa eğitim süreci devam etti. Şimdiyse yeni bir talimatname yayımlandı ve milyonlarca öğrencinin merak ettiği bir mevzu açığa kavuştu. Milli Eğitim Bakanlığı, illere gönderilmiş olduğu genelgeyle karneler ve yıl sonu ile ilgili tereddüt gerçekleştiren diğer mevzuları açığa kavuşturdu.

Birinci dönemdeki başarı ve devamsızlık durumu dikkate alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un imzasını taşıyan genelgeye gore yıl sonu işlemleri, öğrencilerin birinci dönemde almış olduğu notlar ve devamsızlık durumuna bakılırsa belirlenecek. Bu kapsamda bütün derslerden başarılı olan veya başarısız dersleri olsa da sene sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler, sınıflarını geçmiş olarak kabul edilecekler. Sınıfını doğrudan geçemeyen öğrenciler ise sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecekler. Sorumluluk sınavları, 22-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İkinci dönemde salgın sebebiyle Türkiye'ye dönen öğrencileri gözardı etmeyen Milli Eğitim Bakanlığı, denklik belgesini temin eden öğrencileri sadece bu eğitim öğretim yılına mahsus olmak üzere bütün dersler için başarı göstermiş kabul edecek. Bu öğrencilerin birinci ve ikinci eğitim tedris dönemindeki puanlarının bulunmaması esas alınacak. İkinci dönemde Türkiye'ye dönen öğrencileri sevindirecek bu kararın ancak bu yıla mahsus bulunduğunun altını bir kez daha çizelim.

 

İkinci devre için karne basımı olmayacak, diğer belgeler öğrencilere sırası ile teslim edilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarla ilk ve orta seviyeli okullarda ikinci devre için karne basılmayacağını aslına bakarsan açıklamıştı. Yapılan açıklamalarda karnelere internet üzerinden erişebileceği ifade edilmişti. Bugün piyasaya çıkan genelgede, liselerde de ikinci devre için karne düzenlenmeyeceği anlatım ediliyor. Öğrencilerin sene sonu notları olarak, birinci dönemde alınan notlar gösterilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesi, takdir ve teşekkür gibi belgelerin durumunu da açığa kavuşturuyor. Genelgeye gore öğrenciler, başarılarının karşılığında aldıkları takdir, teşekkür, onur, üstün başarı ile diploma gibi belgeleri kağıt olarak teslim alacaklar. 22 Haziran itibarıyla dağıtılmaya başlanacak belgeler için tarih belirlenecek ve öğrencilerin yoğunluk oluşturmalarının önüne geçilecek.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz