EBA’da Yapay Zekâ Hizmete Girdi 'EBA Asistan’ Nedir ?


Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin öğrenim içeriklerine ulaşmasını sağlayan bir çevrimiçi sosyal öğrenim platformu olarak bilinen Eğitim Bilişim Ağı (EBA), koronavirüs salgını sebebiyle okulların tatil edilmesinin arkasından özellikle uzaktan eğitim platformu olarak dikkat çekiyor.
EBA’da Yapay Zekâ Hizmete Girdi 'EBA Asistan’ Nedir ?

EBA eğitim bilişim ağı
Millî Eğitim Bakanlığı, kullanıcıların sorularına anında yanıt verebilmek için Türk mühendisler tarafından geliştirilen suni zekâ destekli EBA Asistan ile birlikte sorunları daha kısa müddette çözmeyi ve sistemi en müessir şekilde kullanmayı hedefliyor. Bu kapsamda sanal asistan, MEB uzmanları tarafınca belirlenen 10 ana başlıkta en oldukça sorulan 100’e yakın soruya anlık olarak yanıt verebiliyor.

Şifre alma, gizyazı yenileme, ders programı sorgulama, imtihan durumu, öğretmenlerle müzakere şeklinde konulardaki soruların yanıtlarını veri tabanından bularak anında yanıtlayabilen suni zekâ sistemi, organik dil işleme ve makine öğrenmesi teknolojileri kullanılarak geliştirilmiş durumda. Bu sayede kullanıcı sorularını yanıtlayabilen EBA Asistan, aynı zamanda sual sorulmaya devam edildikçe makine öğrenmesi ile sorulara daha iyi cevap verebilecek.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan EBA Asistan açıklaması:
EBA eğitim bilişim ağı

Ülkenin yeniliklere hızla adapte olabilen yapısının bu süreçlerin başarıyla yürütülmesin sağladığını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA Asistan’a ilişkin yapmış olduğu değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

"Millî Eğitim Bakanlığı olarak biz de öğrencilerimizin derslerinden mahrum kalmaması için uygulamaya aldığımız EBA sistemini bütün dünyaya liderlik edebileceği bir yetkinlikte geliştiriyoruz. Sistemin eksikliklerini hızla tespit ettik ve 'iyi mi daha çok geliştirebiliriz' sorusunu sorduk. Burada ülkemizin suni zekâ alanındaki deneyimli şirketlerinden CBOT, gelişmiş yerli yapay zekâ teknolojisiyle bizlere yardımcı oldu ve kamu-özel sektör iş birliğinin güçlü bir örneğini sergiledik.

Bu çalışma aslen ülkemizin kendi kendine yetebilecek ölçüde bulunduğunu gözler önüne seriyor. EBA Asistan ile öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz, sistemle alakalı merak ettikleri her soruyu dostlarıyla konuşur gibi bota yazacak ve bot, gelişmiş naturel dil işleme teknolojisi yardımıyla bu soruları hızla anlayıp Millî Eğitim Bakanlığı sistemlerimizden çekmiş olduğu verilerle doğru cevapları anında verebilecek."

EBA Asistanı Kaç Kişi Kullandı?
EBA Asistanı

Hizmete girdiği günden bu yana 1 milyondan fazla kullanıcının sorusunu yanıtlamıştır.

EBA Asistan Nerde?

Yapay zekâ destekli EBA Asistan, EBA’nın resmî web sitesinde hemen sağ alt köşede kullanıcıların sorularını yanıtlamak üzere hazır durumda bulunuyor. Bu noktada öğrenci, öğretmen ve veliler, ekranın sağ alt köşesinde bulunan ‘turuncu gülümseyen yüz’ ikonuna tıklayarak sanal asistana soru sormaya başlayabilirler.

EBA Asistan Nasıl Ulaşırım?

EBA Asistan, "eba.gov.tr" adresinde, sağ alt köşede yerini aldı. Turuncu gülümseyen yüz ikonuna tıklayan öğrenci, öğretmen ve veliler asistanlarını kolayca kullanabilecek.

Kullanıcılar; "şifremi nasıl alırım", "sisteme iyi mi girerim", "3. Sınıfta yarın hangi dersler var", "ders programına nasıl ulaşırım", "öğretmenime soru sorabilir miyim " benzer biçimde sorularını EBA Asistan'a yönelttiğinde kullanılan yapay zeka sistemi, serbest metin gibi yazılanları anlıyor, bu sorulara ilgili cevabı veriyor ve kullanıcıları en doğru halde yönlendiriyor.

Örneğin ilkokul 4. Sınıftaki evladınız için ders programı istendiğinde anında yanıt veriyor.

EBA Asistan'a, kullanıma girdiği günden bu yana 1 milyon üstünde kullanıcı erişti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz