e-Pasaport Çıkartma: Pasaport Randevu Süreci


Pasaport çıkarma ve pasaport yenileme için gerekli evraklar nelerdir? Pasaport randevu süreci nasıl işliyor? Ve en çok merak edilen 2019 pasaport harçları ücretleri bu yazımızda!

e-Pasaport Nedir?

Yurtdışına daha önce çıktıysanız, havaalanında pasaport kontrolü sırasında polis memurunun pasaportunuzu bir makineye okuttuğuna şahit olmuşsunuzdur. Çipli sistem sayesinde bütün kimlik bilgileriniz polis memurunun ekranında görüntüleniyor.

Pasaport Çıkartma

Pasaport çıkarmak, uluslararası kimlik niteliği taşıyan ve yurtdışı seyahatlerde mutlaka taşınması gereken bir kimlik belgesine sahip olmak demektir. Son yirmi yıl içerisinde yurtdışı seyahatlerinde dikkate değer bir artış söz konusu, dolayısıyla pasaport başvuruları da sürekli araştırılan ve merak edilen bir konu.

Pasaport çıkartma için başvurular, Türkiye’de İl veya İlçe Emniyet müdürlüklerinden, internet üzerinden randevu alınarak, yurt dışında ise bulunulan ülkedeki Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubelerine yapılması gerekmektedir. Normal pasaportlar için belirlenen harç ve cüzdan bedeli Maliye Bakanlığı ile anlaşması olan bankalara yatırılarak dekontları alınmalıdır. Peki pasaport cüzdan bedeli ne kadar? 2019 pasaport cüzdan bedeli 133,5 TL olarak belirlenmiş. Başvurularda, başvuru sahibinin bulunması zorunludur.

Pasaport Yenileme ve Geçerlilik Süresi

Bordo renkli normal pasaportlar en az 6 aylık çıkartılabiliyor. Sırayla 1, 2, 3, 4, 5 ve en fazla 10 yıllık pasaport çıkartmak mümkün. 18 yaşından küçükler için en uzun pasaport geçerlilik süresi 5 yıldır. Pasaport uzatma işlemi ise artık yapılmıyor, süresi biten pasaportun yerine yeni pasaport çıkarmak gerekiyor. Yani pasaport yenileme demek pasaport süresini uzatmak değil, yeni pasaport almak anlamına geliyor.

Başınıza gelmesini asla istemeyiz ama diyelim ki yurtdışında pasaportunuzu kaybettiniz veya çalındı, böyle bir durumda yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Pasaport Randevu Süreci

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport formu
  • TC kimlik numarasına sahip Nüfus Cüzdanı/Kimlik Kartı
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Varsa eski pasaportlar
  • Pasaport harç bedeli ve cüzdan bedelinin ödendiğine dair dekont

Ayrıca pasaport başvurusu sırasında, başvuru sahiplerinin parmak izleri alınmaktadır.

Yurtdışında yapılan başvurularda, ülkede oturma izni belgesi veya varsa kişinin yaşadığı ülkeden alınmış pasaport ve 19-38 yaş aralığında bulunan erkekler için askerlik durumlarını belgeleyen Terhis veya erteleme belgesi gerekmektedir.

Başvurular değerlendirilip, onaylandıktan sonra yurt içinde pasaportlar bildirilmiş olan adreslere posta yoluyla ulaştırılmakta. Yurtdışında ise pasaportlar başvurunun yapılmış olduğu Konsoloslukta, imza karşılığında başvuru sahiplerine veya başvuru sırasında belirtilen yakınlarına teslim edilmektedir. Ancak yeni pasaportlar teslim alınırken, başvuru sahiplerinin veya teslim alacak kişilerin eski pasaportları mutlaka yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Pasaport Türleri

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)

Normal pasaport da denilen umuma mahsus pasaportlar, diğer pasaportlardan birini almaya hakkı olan kişiler dışındaki bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken pasaporttur. Bordo pasaport sahipleri, yabancı ülkeleri ziyaret ederken çoğunlukla vize almak durumundadırlar.

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Devlet memurları için düzenlenen yeşil pasaportlar için başvuru süreci ve gerekli pasaport evrakları genel olarak normal pasaportlardaki gibidir. Ancak yeşil pasaportlar için yalnızca pasaport cüzdan bedeli ödenmekte, yani hususi pasaporta başvuranlar pasaport harç bedeli ödemiyor. Öte yandan görev yapılan kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış form olan “Yeşil Pasaport Hak Sahipliği Belgesi” gerekmektedir.

Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

Hizmet damgası bulunan Gri pasaportlar, Diplomatik veya Yeşil Pasaport alamayan ve resmi yönetimler tarafından yurt dışına belli görevlerle gönderilenlere verilen pasaportlardır. Gri pasaport almak için yapılan başvurularda gerekli pasaport evrakı ve başvuru süreci genel olarak normal pasaport süreci ile aynıdır ancak farklı olarak bu tür pasaport sahipleri, her yurt dışı çıkışlarında görev yaptıkları kurumlardan onaylanmış hizmet pasaport formu getirme zorunlulukları bulunmaktadır.

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaport yani Diplomatik Pasaportlar ise TBMM üyeleri, bakanlar, üst düzey devlet görevlileri, eski cumhurbaşkanı ve başbakanlara verilen pasaport türüdür. Diplomatik Pasaport almak için, Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Pasaport Bölümü’ne veya yurtdışında Büyükelçilikler veya Konsolosluklara, harç ödemeksizin yukarıda belirtilen pasaport evrakları ile başvurulması gerekmektedir.

Pasaport Harçları 2021

daha detaylı bilgi için Pasaport Harçları 2021 yazımıza ulaşabilirsiniz

Pasaport Harçları 202, Pasaport Harçları 2022, Pasaport Harçları 2019

Pasaport Harçları 2019

SÜRE PASAPORT HARCI DEFTER BEDELİ TOPLAM
6 Aylık 170,40 TL 133,50 TL 303,50 TL
1 Yıllık 248,40 TL 133,50 TL 381,90 TL
2 Yıllık 405,50 TL 133,50 TL 539 TL
3 Yıllık 575,90 TL 133,50 TL 709,40 TL
4 – 10 Yıllık 811,60 TL 133,50 TL 945,10 TL

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz