Dünyanın beklediği karar geldi ! Fed: faiz kararını açıkladı detaylar....


Son dakika haberine gore ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı.
Dünyanın beklediği karar geldi ! Fed: faiz kararını açıkladı detaylar....

Fed'den yapılan açıklamada, ürem oranının durağan tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Amerika ve dünya genelinde ekonomik sıkıntılara neden olduğuna işaret edilen açıklamada, bankanın bu sıkıntılı dönemde ABD ekonomisini desteklemek için bütün araçlarını kullanmaya, böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye emin olduğu vurgulandı.

SALGIN ORTA VADEDE EKONOMİK GÖRÜNÜM ÜZERİNDE ÖNEMLİ RİSK OLUŞTURUYOR
Açıklamada, istila ve halk sağlığını korumaya yönelik alınan önlemlerin, ekonomik faaliyette sert düşüşler ve iş kayıplarına neden olduğu anımsatılarak, zayıflayan talep ve önemli seviyede düşüş yayınlayan petrol fiyatlarının tüketici enflasyonunu düşürdüğü aktarıldı.

Şirketlere ve hane halkına kredi akışını desteklemeye yönelik siyaset önlemleriyle finansal koşulların iyileştiğine dikkat çekilen açıklamada, halk sağlığı krizinin yakın dönemde ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratmaya devam edeceği ve orta vadede ekonomik manzara üzerinde önemli riskler oluşturduğu ifade edildi.

Açıklamada, bu gelişmeler doğrultusunda Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) federal fon payı için hedef aralığını yüzde 0 ila 0,25 içinde tutmaya karar verdiği kaydedildi.

HEDEF ARALIĞINI SÜRDÜRME SİNYALİ
Fed'in açıklamasında, ekonominin son sıkıntıları atlattığından ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma yoluna girdiğinden güvenli olana kadar söz konusu hedef ürem aralığının sürdürülmesinin beklendiği aktarıldı.

Komitenin, halk sağlığıyla alakalı bilgiler de dahil olmak suretiyle ekonomik görünüme ilişik gelişmeleri izlemeye devam edeceği belirtilen açıklamada, ekonomiyi desteklemek için müsait araçların kullanılacağı ifade edildi.

Açıklamada, hane halkı ve işletmelere yönelik kredi akışını desteklemek için Fed'in önümüzdeki aylarda gömü tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul değer alımlarını artıracağı kaydedildi.

Büyük ölçekli gecelik ve vadeli repo işlemlerinin de devam edeceği belirtilen açıklamada, Komitenin gelişmeleri yakından takip edeceği ve uygun adımları atacağının altı çizildi.

AMERİKAN EKONOMİSİ İÇİN BU YIL YÜZDE 6,5'LİK DARALMA BEKLENTİSİ
ABD ekonomisi için uzun vadeli gelişme beklentisinin yüzde 1,8 seviyesine çekildiği kaydedilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 6,5 daralacağı, 2021'de yüzde 5, 2022'de ise yüzde 3,5 büyüyeceğinin tahmin edilmiş olduğu bildirildi.

Açıklamada, Fed'in fonlama oranına ilişkin medyan beklentisinin ise 2020, 2021 ve 2022 yılları için yüzde 0,1, uzun dönem ortalama ürem beklentisinin ise yüzde 2,5 olduğu kaydedildi.

İşsizlik oranına ilişkin tahminlerin de yer aldığı açıklamada, ülkedeki işsizliğin bu yıl yüzde 9,3, 2021'de yüzde 6,5 ve 2022'de yüzde 5,5 olacağının öngörüldüğü anlatım edildi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz