dünyadan çıplak gözle ‘Gezegenler geçidi’ izlenebilecek


Dünya'ya en yakın beş gezegenin oluşturduğu ‘gezegenler geçidi’ 4 Temmuz'dan ağustos ortalarına kadar dünyadan çıplak gözle izlenebilecek. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, Güneş'in bir tarafında ilgi çekici bir konfigürasyonda toplanmalarına rağmen, bilimin ilgisini çekmiyor.
dünyadan çıplak gözle ‘Gezegenler geçidi’ izlenebilecek

Moskova Planetaryumu, 4 Temmuz gecesi Jüpiter ve Satürn’ün gece yarısından itibaren, Mars’ın gece saat 2’den sonra, Venüs’ün sabah saatlerinde ve Merkür’ün 22 Temmuz'dan itibaren çıplak gözle gözlemlenmesinin mümkün olacağını belirtti. Uranüs ve Neptün ise çıplak gözle görülemiyor.

Planetaryumun Direktörü Faina Rublev, gezegenlerin Güneş'in aynı tarafında sıralanacakları ve bunun balkondan gözlemlenebileceği beklentisine girilmemesi icap ettiğini belirterek, bilimde ‘gezegenler geçidi’ diye bir terim olmadığını, bunun medya tarafından ilgi çekmesi için uydurulduğunu kaydetti.

Sputnik’e konuşan Rublev, gökbilimcilerin göksel olayların gözlemlenmesinin popüler hale getirilmesine karşı olmadığına vurgu yaparak şunları ifade etti: "Gezegenler geçidinin bize hiçbir etkisi olmayacak. Bazı insanoğlu onu felaketlerin ortaya çıkmasıyla ilişkilendiriyor ve hatta koronavirüsü bile buna bağlıyorlar, bu saçmalık. Hangi çağda yaşıyoruz? Bu ancak gezegenlerin konfigürasyonunun tertipli bir tekrarıdır. Daha önce araştırılmış ve malum bir şeydir. Yeni bir şey ortaya çıkmayacağından, bilim onunla ilgilenmiyor.”

Rus gökbilimci Vladimir Surdin ise, gezegenler geçidinin bu sene benzersiz olamayacağını ve ortalama 20 yıl önce aynı konfigürasyonda birleştiklerini belirterek, geçidin Güneş'te hafif bir yerçekimsel tesir yapabileceği ve minik gelgitlere neden olabileceğini ifade etti.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz