Dünya topraklarına el değmedi iddası, Araştırma'ya göre doğa hala korunabilir?


Dünyada buzla kaplı olmayan toprakların nerede ise yarısına insan eli değmediği bildirildi.
Dünya topraklarına el değmedi iddası, Araştırma'ya göre doğa hala korunabilir?

Science Daily'nin haberine göre, ABD'de Ulusal Coğrafya Topluluğu ve Kaliforniya Üniversitesi'nin yapmış olduğu araştırma, insanlığın hızla ve kararlı halde harekete geçmesi halinde Dünya topraklarının kabaca yarısının kısmen el değmemiş şekilde korunabileceğini ortaya koydu.

Sonuçları "Global Change Biology" dergisinde piyasaya sürülen araştırma çerçevesinde insan eli değmemiş toprakların oranını hesap etmek için yakın geçmişte çıkan ve organik toprakların antropojenik topraklara dönüşümünü ortaya koyan 4 küresel harita karşılaştırıldı. 

İnsanın etki etmiş olduğu topraklara, tarla ve çiftliklerin yanı sıra kentler ve madencilik meydana getirilen arazilerin dahil edilmiş olduğu belirtildi. 

Araştırma ekibinde yer alan coğrafya profesörü Erle Ellis, "İnsanın toprak kullanımı, Dünya'nın kalan doğal ortamlarını, bilhassa ılıman ve yaşamaya daha elverişli bölgelerde gitgide tehdit ederken, toprakların nerede ise yarısı geniş çaplı yoğun kullanımın olmadığı yerlerde bulunuyor." ifadesini kullandı.

Yeryüzünün ortalama yüzde 15'i, okyanusların da yüzde 10'u şu anda bir biçimde korunuyor. Öte yandan bazı muhit örgütleri, hükümetlere, yeryüzünün ve okyanusların koruma altındaki bölümünü 2050'ye kadar yüzde 50'ye çıkarmaları çağrısında bulunuyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz