Dr. Murat Kınıkoğlu: D vitamini hariçi kafanıza göre vitamin hapı almak hiçbir fayda sağlamaz aksine zararlı olabilir


Atilla Güner’le Akşam Postası programına katılan Dr. Murat Kınıkoğlu, vitamin haplarının tesiri ile alakalı ''D vitamini hariç vitamin hapı almak hiç bir fayda sağlamaz. B12 vitamini alıp da unutkanlığı geçen birini ben hiç görmedim'' yorumunu yaptı.
Dr. Murat Kınıkoğlu: D vitamini hariçi kafanıza göre vitamin hapı almak hiçbir fayda sağlamaz aksine zararlı olabilir

Dr. Murat Kınıkoğlu Kalp ve İç Hastalıkları uzmanı şunları söyledi:

''D vitamini dışında bir kapsül damla şu demek oluyor ki işlenmiş bir ürün gibi alınıp vücuda yararlı olduğu ispat edilmiş herhangi bir vitamin yoktur. C,E, omega 3 ve selenium şeklinde tüm vitaminlerden özellikle multivitaminlerden uzak durulması gerekir. Boşuna içiyoruz. Kendimizi motive ediyoruz bunlar faydalı güç verecek bize diye. Faydalandık zannediyoruz ama araştırmalar hiçbir faydasının olmadığını gösteriyor. Bir insanda herhangi bir hastalıktan ötürü bir vitamin farklı olabilir ve düşmüş olabilir, hekim da takviye etmek için verebilir. Bir ölçüm ya da rahatsızlık olmadan eczaneye gidip ‘kendimi bitap hissediyorum, vitamin istiyorum’ denilerek alınan vitaminler hiç bir işe yaramıyor. D vitamini hariç vitamin hapı almak hiçbir fayda sağlamaz.

'B12 hakkındaki bir abartı var'

B12 vitamini hakkındaki da genel bir abartı var. İlaç firmaları B12 vitamininin unutkanlığa iyi geldiğini iddia ediyorlar fakat maalesef unutkanlığı olup da B12 vitamini kullanıp unutkanlığı geçen birisini ben bu zamana kadar görmedim, zaten bu şekilde bir tesiri de yok. 20 civarı vitaminin bir kutuda toplanıp satıldığı paketler insanların hoşuna gidiyor fakat eksik olan vitamini alırken fazla olan da yükseliyor. E vitamini ve Selenium fazla kullanıldığında kanseri tetiklediği gösteriliyor. B12 fazlası Akciğer kanseri riskini arttırdığı biliniyor’’.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz