DirectX nedir ve nasıl güncellenir?


Direct X, oyunlar ve programlar için son derece önemlidir. Microsoft tarafından Windows 95 için geliştirilen DirectX, daha çok oyun deneyimini daha da ileri seviyeye taşımasıyla dikkat çekiyor. Peki DirectX nedir? Özellikle oyun programcılarının ilgisini çeken DirectX güncelleme işlemi nasıl yapılır? İşte detayları...
DirectX nedir ve nasıl güncellenir?

DirectX nedir?

DirectX, Microsoft'un özellikle video oyunları için çoklu ortam yazılımlarının uyumlu ve hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlayan bir yazılın programlama (API) arayüzüdür. Oyun programcıları, DirectX kütüphaneleri aracılığıyla tüm bilgisayarlarda çalışan program ve oyunların çalışmasını sağlar. Daha önce Windows ile birlikte sunulmayan DirectX'in kurulum ve güncelleme süreçleri kullanıcı tarafından gerçekleştiriliyordu. Fakat, Windows 8'ten itibaren artık Windows'a eklenmiş durumda.

DirectX güncelleme işlemi nasıl yapılır?

Oyun ve programlar için son derece önemli olan DirectX'in güncelleme işlemi Windows'un sürümüne göre değişiklik gösteriyor. Windows 8'de DirectX'in manuel olarak güncellenemiyor. Bu yüzden, DirectX 11.2 sürümü, Windows 8 ile uyumludur. Gelen bütün güncellemeler için de başlat menüsündeki arama kutucuğundan "Windows Update Ayarları"na gidin. Gelen ekranda " Güncelleştirme ve Kurtarma" seçeneğine tıklayıp Windows Update diyerek güncelleyebilirsiniz.

Windows 10 için ise DirectX güncellemelerini Windows Update ile yapabilirsiniz. Bu sayede her oyun yükleyişinizde tekrar güncelleme yapmanıza ihtiyaç duyulmaz. Bunun için "Ayarlar" menüsünden "Güncelleme ve Güvenlik" seçeneğine gidin. Ardından "Windows Güncelleme"yi seçerek karşınıza gelen "Güncellemeleri Kontrol Et" butonuna tıklayarak güncellemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

DirectX Sürümleri

Criag Eisler, Alex St.John ve Eric Engstrum tarafından geliştirilen DirectX (Bu bilgiyi başta vermek gerekirdi) ilk sürümüne 1994‘te kavuştu. Ardından 2, 3, 4 sürümleri geldi ancak 4.sürüm piyasaya sürülmedi ve aynı yıl 5. sürüm piyasaya sürüldü. Ancak DirectX 5 ile birlikte Microsoft beklediği ilgiye ulaşabildi.

DirectX nedir ve nasıl güncellenir?

Ardından DxDiag destekli DirectX 6 (1998) geldi. One izleyen 7 ve 8 sürümler optimizasyona önem verirken gelişmeyi DirectX 9 getirdi. 2002 yılında çıkıp 2004 yılına kadar farklı sürümlere kavuştu ve 2006 yani DirectX 10’a kadar yaşam sürdü. Ardından Windows Vista ve DirectX 10,  DirectSound ve DirectInpu API’leri ile birlikte geldi ve grafik tarafında iyileştirmeler yaptı.

DirectX nedir ve nasıl güncellenir?

Hemen ardından hala Windows 7 ile kullanımda olan DirectX 11 yeniliklerle tanıtıldı. DX11 Mozaikleme özelliği ile çok daha fazla poligon seviyelerine ulaşmış ve ekrandaki detay seviyesi artmıştır.

Şimdi Windows 10 ile gelecek olan DirectX 12'den bahsediliyor. DX12 ile inanılmaz bir poligon artışı olacak ve PC donanımı üzerindeki yük azalacak. Ancak donanımın gücü çok daha iyi kullanılacak. Öyle ki performansta% 40 artıştan bahsediyoruz. Elbette, ekran kartınız DX12 sürümünü destekliyorsa.

Geçen hafta kısa bir makale yazacağımı söyledim ama yine uzun bir makaleydi. Merak ettiğiniz herhangi bir sorunuz veya bilginiz varsa lütfen yorum olarak belirtin, yazımızdaki bilgileri isminizle birlikte Digitals ailesine aktaralım. Bir sonraki makalemize kadar esmeye devam edin.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz