Derece İşareti ve Hava Durumu Sembolleri


Derece İşareti ve Hava Durumu Sembolleri
Derece İşareti ve Hava Durumu Sembolleri

  °     ℃     ℉     ϟ     ☀     ☁     ☂     ☃     ☉     ☼     ☽     ☾     ♁     ♨     ❄  ❅     ❆     ☇     ☈     ☄  

  • Derece işareti : °
  • Santigrat derece işareti : °C

Derece Simgesi Nedir

Derece simgesi (°), bir tipografik semboldür. Açı veya hava sıcaklıkları gibi farklı birçok alanda dereceyi ifade etmek için bu simge kullanılır. Küçük bir çemberin üstsimge olarak çizilmesiyle elde edilir.

Simgenin Unicode'u U+00B0 şeklindedir.

Derece işareti çoğunlukla santigrat derece olarak ( °C ) şeklinde kullanılır.

Bilgisayarda Derece simgesi Yapmak

  1. Windows bilgisayar klavyesinde derece işaretini (°) yapmak için ALT + 0176 veya ALT + 248 tuşlarını kullanabilirsiniz. 
  2. Klavyeden derece işareti yapmak için ilk yöntemimiz "Alt + 0176" yöntemidir. Yani Alt+0176 tuşları kombinasyonu ile ° buradaki gibi derece işareti yapabilirsiniz.

  3. Derece işaretini aynı zamanda "Karakter Eşlem" programı üzerinden de yapabiliriz. Bunun için başlat menüsüne tıklayın ve karakter eşlemi açın.

    Ardından "Unicode'a git" bölümüne "00B0" kodunu yazın. Sonrasında burada otomatikman derece işareti açılacaktır. Ardından kopyalayarak istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

  4. Derece işareti yapmanın son yöntemi ise kopyala-yapıştır yöntemidir. Burada yazmış olduğumuz ( ° ) derece işaretini ctrl+c yapıp kopyalayabilir ve ctrl+v yaparak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Böylelikle hiç tuşlara basmadan hızlı şekilde derece simgesi yapabilirsiniz.

MAC‘te Derece simgesi Yapmak

  1. MAC‘te derece işareti yapmak için ALT (Option) + Shift + 8 tuşlarına basmanız gerekmektedir.
  2. MAC (Macintosh) bilgisayarlarda klavyeden derece işareti yapmak için "ALT (Option) + Shift + 8" tuşlarına basmanız gerekmektedir. Yani öncelikle Alt + Shift tuşuna basılı tutuyoruz. Sonrasında yukarıdaki sayılardan 8 rakamına basıyoruz. Böylelikle buradaki ° gibi derece işareti yapabiliyoruz.

kaynak

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz