Dünyadaki en yüksek 5G hızına Nokia ulaştığını duyurdu


Nokia, 19 mayısta Dallas, Teksas'taki Over-the-Air (OTA) şebekesinde dünyada şimdiye kadar görülmüş en yüksek 5G hızına ulaştığını duyurdu. Şirket, 5G ticari milimetre dalga spektrumunda 800 MHz bant genişliği ve çift bağlantı EN-DC fonksiyonunu (Dual Connectivity EN-DC) kullanarak, önde gelen ABD operatörlerinin ticari şebekelerinde de kurulmakta olan AirScale baz istasyonu ekipmanı üzerinde meydana getirilen testlerde 4.7 Gbps'ye varan 5G hızlarına ulaştı.
Dünyadaki en yüksek 5G hızına Nokia ulaştığını duyurdu

Bu hız, çift bağlantı EN-DC fonksiyonu kullanılarak bugüne dek kaydedilen en yüksek 5G hızı olduğu kaydedildi. Bu hem de cihazların çift bağlantı EN-DC fonksiyonu ile yalnızca 5G yada LTE'ye bağlandıklarında ulaşabileceklerinden çok daha yüksek hızlara ulaşabileceği anlamına da geliyor. Bu hız, hem 5G bulut tabanlı (vRAN), aynı zamanda klasik baseband’lı baz istasyonu konfigürasyonlarında elde edildi.

LightCounting Market Research baş analisti Stéphane Téral konu hakkında şunları söyledi: “Bu sonuç, mevzusunda uzman ve tüm detaylara egemen deneyimli bir ekibin kusursuz çalışmasını yansıtan mühim bir başarıdır. Bir başka deyişle; milimetre dalga alanındaki bu 8 bileşenli taşıyıcı tevhit teknolojisi dünyaya ancak ticari 5G vaadini gerçekleştirmek için değil, hem de gelecekteki Terahertz sisteminin önünü açmak için de ‘massive MIMO’ ve ‘open RAN' teknolojileri ile beraber başka seçeneklerin de var bulunduğunu göstermektedir.”

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz