Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar:


Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Saat 16.00'da başlayan Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan yeni kararları açıklıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar:

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Salgın periyodunu en az kısıtlama, can kaybı ve ekonomik sıkıntıyla atlattık.

Yeni normal dediğimiz gerçeğin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız.

Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe ve temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerekiyor.

Zaman zaman istemediğimiz görüntülere tanık oluyoruz ama bu tür durumların istisna olduğu kanaatindeyim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başlıkları:

  • Nikah salonları 15 Haziran'dan, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacaktır'
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yeni normal' dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız
  • 18 yaş altı kısıtlama ebeveynleriyle birlikte olma şartıyla tümüyle kaldırıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 65 yaş üstü vatandaşlar haftanın her günü 10:00 ila 20:00 saatleri arası dışarı çıkabilecek
  • Lokanta ve kafelerin kapanış saati 24 oldu

Önceki gün vefat eden, vefat yıldönümlerinde özlemle yadettiğimiz Abdurrahim Karakoç ve Cahit Zarifoğlu'na bir kez daha Allah'tan rahmet dileyerek başlamak istiyorum.

Bu şahirlerimiz sadece kendi dönemlerini değil nesilleri etkisi altında bırakmış iki büyük gönül insanıdır.

Müteffekkiri, sanatçısı, şairi, yazarı azalan millet kalbi ve damarları kurayan bir insan gibidir. Bir süre sonra yok oluşu kaçınılmazdır. Bu bakımdan medeniyetimizin sembolleri olan değerlerimize sahip çıkarken yeni değerler yetiştirmenin de çabası içinde olmalıyız.

Uzun bir aradan sonra yüzyüze gerçekleştirdiğimiz kabine toplantımız az önce sona erdi.

ATTIĞIMIZ ADIMLARI ÇOK YÖNLÜ DEĞERLENDİRDİK

Toplantımızda normalleşme takvimi çerçevesinde attığımız adımların çok yönlü değerlendirmesini yaptık. Özellikle Avrupa ile karşılaştırdığında en az kısıtlama, can kaybıyla atlattığımız bir gerçektir. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum..

"İSTİHDAM KALKANI ADIYLA REFORM PAKETİ HAZIRLADIK"

İstihdam kalkanı adıyla oldukca kapsamlı bir reform paketi hazırladık Ocak- Nisan 2020 arasındaki vatandaşlarımızın yine istihdama katılmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Ekonomik faaliyetlerin azalması sebebiyle çalışanlarını ücretsiz iznine ayıran iş yerlerimize yardımcı vereceğiz.

İlave istihdam için teşvik sağlayacağız. Özellikle genç istihdam için 25 yaşın altındaki gençlerin istihdamını destekle yetenek ve deneyim kazanmalarını sağlayacağız. Tamamlayıcı emeklilik sigortası için emek verme başlatıyoruz. İlave emeklilik desteği alınmasını da sağlayacağız. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiyenin istihdam kalkanı devamlı hale getirmeyi hedefliyoruz. Tamamlayıcı emeklilik sigortasını 2022’de devreye sokacağız.Milli ve yerli sanayide yüzde 20 şeklinde bir güce sahipken bunu yüzde 70’e çıkardık.

Türkiye'nin istihdam kalkanını süratle devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklik sistemini 2022'de yürürlüğe sokacağız.

Üretim, tecim ve lojistik avantajlarımızla salgın sonrasında dünya ekonomisindeki yerimizi daha da güçlendireceğiz.

Mayıs ayı öncü göstergeleri ekonomimizin hızlı bir toparlanma içinde bulunduğunu gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 buçuk şeklinde bir gelişme payı yakaladık.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz