Coronavirüs Aşısı için Oldukca önemli ve güzel bir haber geldi !


İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, yıl sonuna kadar Avrupa halklarına 400 milyon doz corona virüs aşısı sağlanmasına yönelik bir firmayla sözleşme imzalandığını açıkladı.
Coronavirüs Aşısı için Oldukca önemli ve güzel bir haber geldi !

Bakan Speranza, Facebook hesabından "fazlaca güzel ve mühim bir haber" ifadeleriyle yaptığı paylaşımda, "Almanya, Fransa ve Hollanda sağlık bakanlarıyla aşı için başlattığımız ittifaktan sonra, tüm Avrupa nüfusu için 400 milyon doza kadar aşı sağlanmasına yönelik Astrazeneca firmasıyla bir kontrat imzaladım." ifadesini kullandı.

Speranza, söz mevzusu aday aşının Oxford Üniversitesi’nden çıktığını, geliştirme ve üretim aşamalarında İtalyan firmalarının da katkı vereceğini belirtti.

Bakan Speranza, halihazırda geliştirilmiş olan aşının deney aşamasının sonbaharda sonuçlanmasını ve sene sonuna kadar dağıtımına başlanmasının taahhüt edildiğini kaydetti.

İtalyan bakan, Kovid-19'la mücadelede aşının önemine vurgu yaparken, "Bugünkü imza, İtalya ve Avrupa için umut verici ileriye dönük bir adım. Aşı, Kovid-19 için tek kati çözüm. Benim için, her zaman küresel bir amme malı olarak kabul edilecektir, her insanın hakkı, birkaçının ayrıcalığı değil." yorumunu yaptı.

Almanya Sağlık Bakanlığından açıklama

Almanya Sağlık Bakanlığı da yapmış olduğu açıklamada, Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda’nın bütün AB ülke vatandaşları için aşı sağlanması konusunda bir ittifak oluşturulduğunu ve aşı geliştirilmesinde umut verici araştırmalar kaydeden birçok şirketle görüşmeler yapıldığını belirtti.

Bu 4 ülkenin Astrazeneca şirketiyle Kovid-19'a karşı 300 milyondan fazla aşı dozunu almak için kontrat yapmış olduğu aktarılan açıklamada, bunların AB devletlerinde nüfus sayısına göre dağıtılacağı kaydedildi.

Açıklamada, aşıların bu sene veya önümüzdeki yıl ruhsat alma ihtimaline karşı böyle bir sözleşme yapılarak, üretim kapasitelerinin güvence dibine alındığı belirtildi.

Coronavirüs Aşısı için Oldukca önemli ve güzel bir haber geldi

Sağlık Bakanı Jens Spahn da birtakım ülkelerin aşıyı güvence dibine aldığını sadece Avrupa'nın hemen hemen bunu yapmadığını belirterek, AB'ye üye bir grubun süratli ve koordineli hareket ederek AB halkı için katma kıymet sağladığını ifade etti.

Spahn, gelecekte bu mevzuda AB Komisyonu ile daha süratli ve pazarlıkta daha güçlü olmak istediklerini vurguladı.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz