Copyright İşareti, TM İşareti, R İşareti


Bilgisayar klavyesi üstünde bulunan tuş takımları ile arzu ettiğiniz sayı, sayı veya sembolleri oluşturabilirsiniz. Fakat klavye üstünde bulunmayan sembollerin nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Bunlardan birisi de Copyright sembolüdür. Peki Copyright işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesi ile (©) Copyright işareti yapımına ilişik bilgileri derledik.
Copyright İşareti, TM İşareti, R İşareti

Klavyede Copyright İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye üstünden Copyright sembolünü oluşturmak için klavyede kullanılan tuşların bilinmesi gerekir. Boşluk tuşu olan yani Space tuşunun sol tarafında bulunan Alt tuşu ile Num Lock bölümünde bulunan sayıları kullanarak Copyright sembolünü basit şekilde oluşturmak mümkündür.

Copyright sembolünü oluşturabilmek için Alt tuşuna basılı tutarak klavyenin sağ yanındaki sayı tuşlarından 184 tuşlanmalıdır. Bu işlemin yapılmasının peşinden Copyright sembolü ortaya çıkacaktır. Fakat bazı dizüstü bilgisayarların sap kısmında tuş takımı bulunmaz. Bu tarz bilgisayarlarda bu yöntemi icra etmek imkansızdır.

Bilgisayar veya diz üzeri bilgisayarların sağ tarafında Num Lock kısmı yer almıyor ise Copyright sembolünü oluşturmak için aşağıda verdiğimiz kısımdan kopyala yapıştır yöntemi ile kullanabilirsiniz. 
Bunun için bilgisayarın tarayıcısından Copyright sembolü yazarak karşınıza çıkan sembolü seçip kopyala yapılmalıdır. Sembolü seçip Ctrl + C tuşlarına aynı anda basarak kopyalayabilirsiniz. Ardından kopyalanan sembol arzu ettiğiniz yere yapıştırılabilir ve kullabilirsiniz. Bunun için Ctrl + V tuşlarına aynı anda basarak yapıştırabilirsiniz.

Copyright İşareti, TM İşareti ve R İşaretleri

© ℗ ® ™ ℠ ℡ ‱ № ℀ ℁ ℅ ℆ ⅍ ☊ ☎ ☏ ⌨ ✁ ✂ ✃ ✄ ✆ ✇ ✈ ✉ ✎ ✏ ✐ ✑ ✒ ‰ § ¶ ✌ ☝ ☞ ☛ ☟ ☜ ☚ ✍  

Copyright işareti, TM işareti ve R işareti benzer biçimde hukuksal sembollerin bir çoğunu yukarıdan kopyalayabilirsiniz ve rahatlıkla bulabilirsiniz. Sembolleri kullanmak için yapmanız gereken şey yalnızca Sembolü seçip Ctrl + C tuşlarına aynı anda basarak kopyalayabilirsiniz, Bunun için Ctrl + V tuşlarına aynı anda basarak sonra kopyalanmış olan sembolü istediğiniz platformda yapıştırarak kolayca yapıştırabilirsiniz ve kullanabilirsiniz.

Klavyeden Telif Hakkı İşareti Çıkarma

Klavyeden telif işaretini çıkarmak için CTRL + ALT tuşlarına basılı tutarak numara kısmındaki tuşlardan 0169 birlikte basılarak tuşlanır.

Telif Hakkı Sembolü Nasıl Yapılır

Telif hakkı logosu / sembolü, sayısal tuş takımına sahip bir Windows bilgisayarda yapılabilir. Telif hakkı simgesi için Alt kodu klavye kısayolu Alt + 0169‘dur, 0169 yazarken Alt tuşunu basılı tutun.

© Copyright İşareti ve Anlamı

© işareti Copyright’ı (Telif Hakkı) ifade etmektedir. Copyright bir eserin  kopyalanmasına veya kullanılmasına izin verme hakkıdır.

Telif hakkı simgesi Nedir?

Telif hakkı simgesi (©) fotoğrafçılar ve diğer içerik oluşturucular tarafından yaygın olarak kullanılan özel bir karakterdir. Telif hakkı yasası kullanımını gerektirmese de, sembol kolayca tanınabilir ve fikri mülkiyete güvenilirlik havası verir, bu nedenle Windows ve Mac’te telif hakkı sembolünün nasıl yazıldığını bilmek kullanışlı olabilir.

Word Telif Hakkı İşareti Çıkarma

Word’de EKLE sekmesinden Simge ekle ile copyright işaretini çıkartabilirsiniz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz