Çin ve Hindistan sınır çatışması konusunda BM'den önemli açıklama !


Birleşmiş Milletler (BM), Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde Galwan Vadisi'nde Çin ve Hint askerleri içinde çıkan çatışmanın endişe verici olduğunu bildirerek, taraflara en çok itidal çağrısı yaptı. 
Çin ve Hindistan sınır çatışması konusunda BM'den önemli açıklama !

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, "Fiili test hattındaki sertlik ve ölüm haberlerinden endişe duyuyoruz, her iki tarafa da en çok itidal çağrısı yapıyoruz" dedi. 

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke içinde egemenlik tartışmalarına niçin oluyor.

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde 15 Haziran'da 20 Hint askerinin vefat etmesiyle sonuçlanan çatışmaya niçin olan ve bölgede tansiyonu yükselten süreç, Çin askerlerinin mayıs başlangıcında üç noktadan Ladakh bölgesine girmesi, burada çadır ve askeri karakollar kurmasıyla başlamıştı.

Çin askerlerinin, "bölgeden ayrılmaları" yönünde defalarca meydana getirilen sözlü uyarılara aldırış etmediği ifade edilmiş, iki ülke içinde bir öteki tartışma mevzusu Sikkim eyaletinde de Çin ve Hint askerleri içinde çatışmalar yaşanmıştı.

İki ülke askerlerinin Ladakh bölgesinin doğusunda ve Sikkim eyaletinde yüz yüze gelmesinin peşinden gözler bu bölgeye çevrilmişti.

Öte taraftan haziran başında iki ülke dışişleri bakanlığı yetkililerinin sınırda artan gerilimi video konferans yöntemiyle görüştüğü açıklanmıştı.

Hindistan, anlaşmazlığın barışçıl müzakereyle üstesinden gelinmesi konusunda Çinli yetkililerle aynı fikir olunduğunu bildirmiş, Pekin yönetimi de iki ülkenin gerilimin düşmesine ait konsensüse vardığını duyurmuştu.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafınca işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, uzun senelerdir süregelen görüşmelere rağmen hakimiyet ihtilaflarını çözemezken, iki ülke arasındaki gerilim, 2017'de de Çin'in bölgedeki bir sınır yolunu tartışmalı bir platoya uzatmaya çalışması üzerine artmıştı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz