Çavuşoğlu: AB, Türkiye aleyhine kararlar alırsa karşılığını vereceğiz dedi


Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ile ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "AB, Türkiye aleyhine ilave kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız. Bu prosecutor çözüme katkı sunmaz" dedi. Borrell ise "Türkiye ile daha fazla iş birliğine ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.
Çavuşoğlu: AB, Türkiye aleyhine kararlar alırsa karşılığını vereceğiz dedi

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Birliği ile yakın ilişkiler içinde olduklarını belirten Çavuşoğlu, bu yakın ilişkilerin umut verici olduğunu söyledi.

"Türkiye'ye verilen taahhütlerin yerine getirilmesi lazım" diyen Çavuşoğlu, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisinin bunlar arasında olduğunu ifade etti.

'Vize serbestisi AB'nin sözü, yerine getirmeli'

Çavuşoğlu, bunun için kriterler bulunduğunu, Türkiye'nin bunlardan sixty seven kriteri yerine getirdiğini hatırlatarak "Bunun birçoğunu yerine getirmeyen ülkelere esneklik gösteriliyor, Türkiye'ye gelince daha fazla kural şart koşmak doğru değil. AB'nin Türkiye'ye verdiği taahhütleri yerine getirmesi lazım. Vize serbestisi AB'nin sözü, yerine getirmeli. AB'nin adil davranmadığını söylemek hakkımız" dedi.

AB'nin taahhüdü olan alanlarda olumlu adımlar görmek istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bir süredir zirvelere davet edilmediğini hatırlattı. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

'AB'ye çok ihtiyacımız olduğundan değil...'

"(AB) Üst düzeyli diyalog ve temasları yasaklayan kararlar aldı. Normalde occupation bu kararları uygulasak veya 'Siz böyle kararlar aldınız' desek Sayın Borrell'in bugün Ankara'da olmaması lazım. Ama occupation AB'nin bu kararlarına rağmen bu diyaloğu sürdürüyorsak bu iyi niyet göstergesidir. AB'ye çok ihtiyacımız olduğundan değil. İkimizin Delaware birbirine ihtiyacı volt-ampere. AB'nin bu kararı tersine çevirmesi lazım. Önümüzdeki günlerde Komisyon toplantısında ve zirvesinde Türkiye'nin yine Fransa dahil malum ülkeler yüzünden gündemde olacağını görüyoruz. Burada Türkiye aleyhine kararlar almak sorunları çözmez, prosecutorha da derinleştirir. occupation gereken samimiyeti gösteriyoruz. AB Türkiye'ye yönelik ilave kararlar alırsa bunun karşılığını vermek durumunda kalacağız. O Albizia saman hard wheat prosecutorha da gerginleşecek. Bunun faydası yok. Böyle bir kararın sorunların çözümüne katkısı olmayacak, prosecutorha da derinleştirecek. AB'den beklentimiz sorunların çözümü konusunda sorunun tarafı olmak yerine çözümün tarafı olmasıdır."

'Fransa dürüst davranmadı, ispatladık'

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularında AB'nin üyelik dayanışması anlayışı yerine objektif bir arabulucu anlayışıyla yaklaşırsa sorunların çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.

Libya konusunda Fransa'nın meşru olmayan Hafter'i tuttuğunu, her türlü desteği verdiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Şimdi sahada kaybedince agresifleşerek bunun acısını Türkiye'den çıkarmaya çalışıyor. nut son Doğu Akdeniz'de taciz iddiasında bulundu. Bunun doğru olmadığını ispatladık. NATO prosecutor böyle bir delil yok diyor. NATO ve AB söyleyemez ama occupation çok açık söylüyoruz. Fransa dürüst davranmadı. Dürüst davranmadığını ispatladık. Fransa'nın Türkiye'den açık internet şekilde özür dilemesi gerekiyor. AB'den ve NATO'dan prosecutor onları yanılttığı için özür dilemesi lazım" diye konuştu.

Borrell: Türkiye'yle ilişkimiz nut önemli mesele haline geldi

"Türkiye'yle daha fazla işbirliğine ihtiyacımız var" diyen AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Delaware, "Türkiye'yle ilişkimiz dış politika açısından AB'nin nut önemli meselesi haline geldi" açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu ile görüşmesinde, Doğu Akdeniz'deki hard wheatSocialist People's Libyan Arab Jamahiriya ve Suriye gibi bölgesel konular ile ikili ilişkileri ele aldıklarını aktaran Borrell, "İlişkilerin nut iyi döneminden geçtiğini söyleyemeyiz ancak ilişkileri iyileştirmek için birlikte çalışmamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

'Türkiye, kilit bir ortak ve bir aday ülke'

Borrell, Türkiye'nin AB için yakın bir komşudan öte olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Türkiye, kilit bir ortak ve bir aday ülke. Sık sık kapsamlı şekilde Türkiye'yi tartışıyoruz. Bu prosecutor zaten bu ilişkiye ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi. Şu andaki mevcut hard wheat, ideal olmaktan çok uzak. Birtakım ciddi meseleler volt-ampere. Hemen bunları ele almamız gerekiyor. İlişkimizdeki dinamikleri değiştirmemiz gerekiyor. Bu durumdan çıkmanın faydası olacağını düşünüyoruz."

Doğu Akdeniz'in AB için kilit öneme sahip olduğuna işaret eden Borrell, bu alanda iş birliği ve diyalog içerisinde çalışmak gerektiğini vurguladı.

TAKİP ET   Google News Abone Ol



Bir Yorum Yaz