Cappucino Nasıl Saklanır? Zararları, Faydaları ve Kalori Miktarları


Cappuccino hava geçirmez kaplarda saklanır. Enerji verici faydaları günlük performansınızı artırır. Kalorisi düşük olmasına rağmen fazlası zararlı bir kahvedir.
Cappucino Nasıl Saklanır? Zararları, Faydaları ve Kalori Miktarları

Cappucino Nedir

Kahve sevenler farklı kahveleri tatmayı ve değişiklikleri sever. İtalyan usulü yapılan kahvelerden birisi olan Cappucino da en sevilen kahvelerden birisidir. Tadı diğer kahvelere göre çok daha yumuşak olan Cappucino, bol köpüklü ve sütlü bir kahvedir. İçimi rahat olduğu için çok tercih edilen kahvelerden birisidir.

Bu kahveyi tanımlamak isterseniz yoğun bir espresso tadının bol sütle harmanlanmış hali diyebiliriz. Ama dileyen bu kahveye biraz çikolata ya da fındık aroması da ekleyebilir. Bu kahve ilk defa Ahilles Gaggia tarafından hazırlanmıştır. Gaggia kahveyi çok seven bir İtalya’ndır ve bir çeşit espresso makinesi geliştirmiştir.

Bu makine ile yaptığı kahveye de İtalya'da bir tarikat olan Kapüsenlerin cübbelerinin rengine benzettiği için Cappucino ismini vermiştir. Cappucino'nun renginin espressodan farklı olmasının nedeni bol sütle harmanlanmasıdır. Cappucino fiyat olarak da son derece idealdir.

Cappucino Nasıl Saklanır?

Cappucino nasıl saklanır sorusunun yanıtı oldukça basittir. Kahve tutkunları en güzel kahveyi yapmak için mutlaka kahvenin taze olmasına dikkat etmelidir. Espresso, Cappucino ya da daha farklı kahveleri denemek için yapmanız gereken ilk şey kaliteli ve taze bir kahve satın almaktır.

Kahvenin yoğunluğuna damak zevkinize göre karar verebilirsiniz. Orta, sert ya da yumuşak içimli bir kahve seçebilirsiniz. Ama zaten Cappucino'nuzu bol sütle harmanlayacağınız için sert bir kahve seçseniz bile tadını yumuşatabilirsiniz.

Kahvenizi kesinlikle kapalı bir kavanozda hava almasına izin vermeden saklamanız gerekir.  Kahve çabuk bayatlayan besinlerden birisidir. Bayatlayınca zehirleme tehlikesi yoktur ama tadı bozulabilir. Bu yüzden mutlaka taze alınıp dikkatli bir şekilde saklanması gerekir. 

Cappucino Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Cappucino yemeklerde nasıl kullanılır yerine cappucino nasıl hazırlanır diye sorabiliriz. Cappucino hazırlamak evinizde bir kahve makinesi veya espresso makinesi varsa oldukça basittir. Makinenizin süt köpürtücüsü de varsa size üzeri bol köpüklü bir cappucino hazırlayabilir. Ama diyelim ki evinizde böyle bir makine yok.

O zaman kahvenizin hangi tür kahve olduğuna bağlı olarak farklı bir kahve de hazırlamanız mümkün. Mesela suda çözünen bir kahveniz, ocağınız ve sütünüz, cezve ve blendırınız varsa da hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle bir miktar sütü cezvede kaynatın. Daha sonra kaynayan sütün bir kısmını fincana koyun ve az bir kısmını da cezvede ayırın. Fincana koyduğunuz süt ve kahve karışımını güzelce karıştırın.

Cezvede kalan sütü ise blendırla çırpın ve köpürtün. Köpüren sütü fincana ekleyin. Üzerine rendelediğiniz bitter çikolata parçalarını da eklerseniz güne şahane bir kahveyle başlayabilirsiniz.

Filtre kahve sevenler ve sadece bir French Press'e sahip olanlar da kahvesini hazırladıktan sonra üzerine köpürtülmüş süt ekleyerek aynı işlemi yapabilir. Cappucino yapımı son derece basittir.

Cappucino Faydaları Nedir

Cappucino faydaları arasında çok şey sayabiliriz. Bazı kişiler için güne kahveyle başlamak bir zorunluluktur. Ayrıca gün içerisinde kahve içmeden duramayan kişi sayısı da çoktur. Cappucino içerek güne başlamak çabuk ayılmanızı ve işiniz daha çabuk konsantre olmanızı sağlayabilir.

Çok abartılmadığı sürece günde iki fincan kahve içmenin önemli faydaları olduğu da kabul ediliyor. Mesela içerisindeki kafein sayesinde kahve rahatlamanıza ve işinize daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Bol köpüklü bir Cappucino çok daha keyifli bir şekilde çalışmanıza katkıda bulunur.

Günde iki fincan kahvenin depresyona girmeyi engellediği kabul ediliyor. Kahve kokusu ve tadıyla keyfinizi yerine getirdiği gibi, günde iki fincan içerek depresyona girmenizi de engelleyen bir içecektir. Sadece çok abartılı bir şekilde içilmesi, çeşitli sindirim sorunlarına ve başka sağlık sorunlarına yol açabileceği için önerilmiyor. 

Cappucino Nelere İyi Gelir?

Cappucino nelere iyi gelir derseniz en çok ruhunuza iyi gelir diyebiliriz. Yukarıda saydığımız gibi bir fincan köpüklü ve özellikle de çikolata ya da fındık aromalı Cappucino bir anda ruh halinizi tamamen değiştirmenize katkıda bulunur.

Güne ya da herhangi bir işe iyi başlamanıza yardımcı olur. Kokusu ve tadıyla tüm havanızı değiştirip herhangi bir işe konsantre olmanızı ya da keyifli hissetmenizi sağlar. Ayrıca kahve tok tutma özelliği olan bir içecektir.

Eğer şekersiz içer ve yanında fazla bir şey atıştırmazsanız tok kalmanıza ve sürekli atıştırma alışkanlığından kurtulmanıza da yardımcı olur. Fazla miktarda içmezseniz metabolizmanızı hızlandırır ve daha ayık bir şekilde işinize devam etmenizi sağlar. 

Cappucino İçindeki Vitaminler

Yarım yağlı sütle ya da badem sütü ile hazırlanan bir Cappucino'nun ortalama bir fincan ölçüsü yaklaşık 20 kalori civarındadır. Bol sütlü bir Cappucinonun içeriğinde bir miktar protein bulunur. 

Cappucino içindeki vitaminler ise A, D ve B12 vitaminleri olarak sayılabilir. B2 ya da Riboflavin da kahvenin içerisinde yer alır. Bunun dışında kahvede Pantotenik asit, potasyum, selenyum, fosfor ve kalsiyum da yer alır. Zayıflamak ve dengeli beslenmek için kahve en güzel içeceklerden birisidir. 

Cappucino Kalorisi

Cappucino kalorisi içine koyduklarınıza göre değişebilir. Bir fincan Cappucino eğer yarım yağlı sütle ya da badem sütü ile hazırlanırsa yaklaşık 18 ya da 19 kalori gelir. Ancak bolca tam yağlı süt ve biraz şeker de eklenirse kalori miktarı artar ve bu oranların artışı ile birlikte 50 kaloriye kadar yükselebilir.

Cappucino'nuzun düşük kalorili olması için yarım yağlı ya da yağsız süt kullanmalı ve yanında bir şey atıştırmamalısınız. Eğer çikolata ya da fındık aromalı seviyorsanız şekersiz bir aroma ya da az bir miktar bitter çikolatayı kahvenize ekleyebilirsiniz.   

Cappucino Zararları Nedir

Her şeyin olduğu gibi fazla Cappucino ya da kahve tüketmenin de zararları vardır. Cappucino zararları arasında bazı hastalıkları olanlara verdiği zararlar sayılabilir.

Çok kahve içmek şeker ve mide hastalığı olanlara, tansiyon ve kalbi olanlara, migreni olanlara, mineral, vitamin ve su kaybı yaşayanlara, karaciğer ve safra kesesi gibi rahatsızlıkları olanlara zarar verir.

Doğurganlığı etkilediği için çocuk sahibi olmak isteyenlere ve de hamilelere de çok fazla kahve önerilmez. Ancak belli miktarlarda ve abartılmadan içildiğinde bunların hepsinde olumlu bir etkisi vardır. 

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz