Boksa Başlamak için 7 Neden


Çevremizdeki boks atmosferi gittikçe genişlerken, herkesin aklından bir kez de olsun ‘’Neden boks?’’ sorusu geçiyor. Ben de bu soruyu Victoria’s Secret modellerin fitness ritüellerini incelerken sormuştum. Onlarca farklı spor içinde tüm modellerin vazgeçilmezi olan boks en çok ilgimi çeken oldu.
Boksa Başlamak için 7 Neden

Spor salonunda sıkılan biri olarak boksun eğlenceli, cezbedici yönü ilgimi çekse de güç gerektiren, zorlu yönü de bir o kadar korkuttu. Cılız kollarımla market poşetleri taşımakta bile zorlanırken, dövüşme fikri neredeyse imkansız göründü.  2 ay önce sonunda cesaretimi toplayıp boksa başlamaya karar verdim. Senelerdir hiç spor yapmayan biri olarak ilk antremanda fena hamlasam da devamını büyük bir keyifle getirdim. Sadece 2 ay olmasına rağmen şimdiden pozitif fiziksel ve ruhsal değişimlerin farkındayım ve haftada 3 antreman günümü sabırsızlıkla ve büyük bir heyecanla bekliyorum. Bu yüzden sizi de, belki cesaret edemediğiniz belki emin olamadığınız belki de hiçbir zaman vakit ayıramadığınız boksa bir adım daha yaklaştıracağız. Boksör Sinan Yaşar’ın yorumlarıyla boksa başlamanız için 7 nedeni bir araya getirdik. Şimdi sıra sizde, boksa ikinci bir şans verin!

Şu ana kadar yaptığınız bütün uzun süreli sıkıcı kardiyo antremanlarını düşünün. Gerek ringde gerekse antreman esnasında yakılan kalori o antremanlardan çok daha fazla. Adeta bir HIIT(high intesity interval training) antremanının içerisine sizi oyunda tutacak eğlenceli bir dövüş oyunu ekleniyor boksta. Bir saatlik son derece keyifli bir antreman sonrasında ortalama 600 kalori yakmak işten bile değil üstelik. Ayrıca büyüme hormonu salgılanması sayesinde kas kütleniz artarken , dinlenme anında da vücudunuz daha fazla kalori yakıyor. Boksta devamlılık gösterecek olursanız gücün yanında çeviklik, koordinasyon ve mukavemet de kazanıyorsunuz. Ve son olarak herkesin merak ettiği sorunun cevabı; evet boks zayıflatıyor.

İnsanın kendini tanımasını sağlıyor. Başkasının yumruğunu yemeden önce kendini balyoz sanıyorsun. Vücudunu, gücünü ve en önemlisi zihnini nasıl kontrol edeceğini öğreniyorsun. Boks sadece dövüşmeyi değil, kendinizi korumayı da yumruk yiye yiye size öğretiyor. Boks tezat anlamlar çağrıştırsa da insanı gerçekten sakinleştiriyor. Gerçek bir boksör ona saldırmadıkları sürece sokakta kavga etmez, çünkü nasıl zarar vereceğini bilir. Sabır ve sükunet kazanırken, konsantrasyon problemine de çözüm oluyor. Dediğimiz gibi boks sadece fiziksel bir aktivite değil, her daim açık bir zihin gerektiren bu sporda dağınık dikkatinizi nasıl toplayacağınızı öğreniyorsunuz. Her hatanın bir yumruğa mal olduğu boksta gerçekten odaklanmayı, beyninizi kontrol etmeyi öğreniyorsunuz.

Dünyada boksun kondisyonu, psikolojisi ve patlayıcı kuvvetiyle eşleşebilecek çok az spor vardır.  Bir kere yumruk yiyince insan, vücudunun o kadar da kırılgan olmadığını anlıyor. Evet, bu Fight Club vari sözlerin arkasında son derece sağlam bir gerçek yatmakta aslında. Boks vücudunuzu güçlendirip sizi dayanıklı kılmasının yanında, hayatın sizi sokabileceği olası durumlara da sizi gerçekçi bir şekilde hazırlıyor. Ringde olduğunuz süre boyunca aldığınız darbelere rağmen tekrar tekrar atağa geçme zaruriyeti size günlük hayatta da olası zor durumlara karşı özgüven ve direnç pompalıyor. Çünkü boksta en kötü ne olabilir ki sorusunun cevabını somut olarak alıyorsunuz. İşte bu gerçeklik boksu güçlü bir cesaret ve özgüven kaynağı kılıyor. Herkes boksun ne kadar acılı olduğundan bahsederken, siz o acıyı mental olarak yeniyorsunuz. Rocky’nin de dediği gibi ne kadar sert vurduğun değil, ne kadar sert bir darbeye dayanabildiğin önemlidir. Boks gerçekten zorlu bir spordur ama zoru başarma hissi kesinlikle paha biçilemez.

ESPN’in anketlerine göre boks en çok atletizm gerektiren spor seçilmiştir. Daft Punk şarkısı gibi boks bizi daha sert, daha iyi, daha hızlı ve daha güçlü yapar. Boksun kas kütlesini ciddi anlamda arttırdığı artık bilinen bir gerçek. Kas artışı derken aklınıza şekilsiz bir vücut büyümesi gelmesin , boks bütün vücudu çok dengeli bir şekilde çalıştırıyor. Yağ yakımı ve kas kütlesinin artışı da sonuç olarak sıkılaşma ve muhteşem bir vücuda yol açıyor. Ayrıca bu sıkı vücudu korumak da sanıldığı kadar zor değil. Boks diğer egzersizlere göre fazlasıyla eğlenceli hatta bağımlılık yapan bir spor dalı olduğu için vücudunuzun eski haline dönmesi gibi korkularınızı da haliyle ortadan kalkıyor.

Sizi ne bütün sıkıntılarınızın kum torbasının üzerinde dağılması kadar mutlu edebilir ki? Boks antrenmanı esnasında stres gibi çağın en büyük klişelerinden biri her attığınız yumrukla tarihe karışıyor. Son zamanlarda trend olan birçok kompleks stresle baş etme yoluna nazaran boks için gereken şeyler gayet basit ; boks ruhunuz. Spor zaten endorfin hormonuyla sizi günlük hayatın bütün yüklerinden kurtarırken gücünüzü sonuna kadar ortaya çıkarmak stresi hayatınızdan komple siliyor. Unutmayın ki antremana hangi sorunla giderseniz gidin ilk yumruğu yediğiniz an her şeyi unutuyorsunuz. Tüm antreman boyunca tüm stresinizi, gereksiz enerjinizi ve olumsuzlukları bünyenizden atıyorsunuz ve antremandan yorgun ama güçlü, yeni bir insan olarak çıkıyorsunuz.

Bir kadın olarak yaşamanın her geçen gün zorlaştığı şu günlerde, kendimizi koruyabilmek en büyük güvencelerimizden biri olur. Bütün özelliklerinin yanında boksun varoluş itibariyle temel faydası sizi günlük hayattaki tatsız süprizlere fazlasıyla hazırlaması. İçinde yaşadığımız güvensiz toplum hayatının sizi sınırlamasından sıkıldıysanız boks sizi gerçekten özgür kılacak. Kötü niyetli insanların sizi zor durumlara sokması dışında boksun geliştirdiği refleksleriniz sizi günlük kazalara karşı da hazırlıklı hale getirecek. 

Eğer siz de benim gibi spor salonunda durmaksızın sıkılıyorsanız, boks tam size göre! Boks antremanım boyunca zamanın nasıl geçtiğiniz anlamazken, yorgunluktan düşünecek halim de kalmıyor. Ama öteki yandan yumrukların verdiği mutluluk hissi, tüm bünyeme eğlence depoluyor. Özellikle rap müzikleri eşliğinde geçiyorsa antremanınız iyice moda giriyorsunuz ve sanki ringde dans ediyorsunuz. Boks, antreman sırasında vaat ettiği eğlenceyle tüm tembellik bahanelerinizi çürütüyor. Böylece adrenalin, konsantre ve motor kabiliyetlerinizi kontrol edip geliştirmenizi sağlıyor ve sizi sıkmadan disipline sokmayı büyük bir ustalıkla başarıyor.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz