Bilim Kurulu Koronavirüs toplantısı sona erdi ! Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar geldi !


Koronavirüs Bilim Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle toplandı. Bakan Koca, toplantının ardından izahat yapıyor.
Bilim Kurulu Koronavirüs toplantısı sona erdi ! Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar geldi !

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Koronavirüsün fazlaca zor, pek oldukça bilinmezi beraberinde getirdiği bir periyodunu aştığımız konusunda bir iyimserlik içindeyiz.

Tedbire daha azca ihtiyaç duyulacak dönemi, şimdi uyguladığımız tedbirlerle hazırlıyoruz.

Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Herkesi bu kurala uymaya çayır ediyorum.

Maske kullanmayan kişinin maske kullananlara karşı sorumluluğu vardır. Gerekli durumlarda maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir.

"VİRÜSÜN YAYILMA HIZINDA AZALMA OLMAMIŞTIR"

YENİ BİR KISITLAMA OLACAK MI?

Virüsün yayılma hızında azalma olmamıştır. Virüsün hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda ise bilimsel bir kanıt yoktur.

Mevcut şartlarda büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlar, virüse karşı halen risk grubundadır.

BAKAN KOCA YKS AÇIKLAMASI

(YKS) Yığılmanın daha az olacağını umuyoruz. Ailelerin sınav merkezinin uzağında beklemelerini, gruplar oluşturmamalarını rica ediyoruz. Sınavın, ne getireceği meçhul bir zamandansa şimdi yapılmasına alakalı kurullar tarafından karar verilmesi doğru görünmektedir. Sağlık yönünden sınava müsait şartların hazırlanması konusunda biz elimizden geleni yaptık. Bilim Kurulumuz, imtihan önlem rehberi hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve alakalı kurumlar hazırlıklarını tamamladı. Yakın günlerde yapılan öteki sınavları dikkate almalıyız. Okul girişindeki yığılmalarda ailelerin bulunduğunu biliyoruz. Gençlere iştirak edecek aileler olursa kendilerinden imtihan merkezlerinin uzağında beklemelerini rica ediyoruz.

Tüm hayatın yeniden esenlik kazanması, eski temposuna yaklaşması, vaka sayılarının test altında tutulmasına bağlıdır.

"İKİNCİ DALGA MI YAŞANIYOR?" SORUSUNA YANIT

YENİ BİR KISITLAMA OLACAK MI?

(Kovid-19 vakalarındaki artış) İkinci dalgayı yaşamadığımızı rahat söyleyebiliriz. Birinci dalganın etkilerini görüyoruz.

Yoğun bakımdaki hasta sayımız ve entübe sayılarımız düşüyor. Yoğun bakımdaki hastaların can kaybı oranı yüzde 2'lere düşmüş durumda.

HAYATINI KAYBEDENLERİN YAŞ ORTALAMASI

16 Mart öncesinde vefat edenlerin yaş ortalaması 71 iken şu anda 74 oldu.

Vaka sayılarında ise daha önce 41 iken ortalama yaş şu an 32'ye kadar düşmüş oldu. (Kovid-19) Eskiye gore hastane yükümüz daha azca. Yoğun bakıma giren, entübe olan, entübe hastanın vefat etme oranı giderek düşüyor.

(Kovid-19) Eskiye nazaran hastane yükümüz daha azca. Yoğun bakıma giren, entübe olan, entübe hastanın vefat etme oranı giderek düşüyor.

Toplum bağışıklığı oranımız yüzde 0,81. Sürü bağışıklığından bahsedebilmemiz için bu oranın yüzde 60'lar 70'ler seviyesinde olması gerekiyor.

AŞI AÇIKLAMASI

(Aşı emekleri hakkında) 4-6 aydan önce dünyada aşı mevzusunda bir büyüme olacağını düşünmüyoruz.

Virüsün mutasyona uğradığına dair somut ve bilimsel bir veri yok.

(Kan grupları çalışması) Dünyada A grubunun biraz daha fazla riskli, 0 grubunun daha az riskli kan grupları olduğuyla ilgili bir emek verme var. Bunu daha geniş kapsamlı bir çalışma yaparak desteklemek gerekiyor. Bizde ülke olarak bu konudaki verilerimizi yayım safhasına getirmek suretiyle topladık. 1-2 hafta içerisinden yayımlanması için bir noktaya geliriz.

YENİ BİR KISITLAMA OLACAK MI?

Yeni bir kısıtlama düşünmüyoruz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz